مراجعه ۴۰ سرمایه‌گذار متقاضی احداث مولدهای مقیاس کوچک در استان همدان

مراجعه ۴۰ سرمایه‌گذار متقاضی احداث مولدهای مقیاس کوچک در استان همدان مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: ۴۰ سرمایه‌گذار متقاضی احداث مولدهای مقیاس کوچک به قدرت ۲۱۰ مگاوات طی ۳ سال اخیر به استان همدان مراجعه کرده‌اند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، حاجی‌رضاتیموری با […]

مراجعه ۴۰ سرمایه‌گذار متقاضی احداث مولدهای مقیاس کوچک در استان همدان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: ۴۰ سرمایه‌گذار متقاضی احداث مولدهای مقیاس کوچک به قدرت ۲۱۰ مگاوات طی ۳ سال اخیر به استان همدان مراجعه کرده‌اند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، حاجی‌رضاتیموری با اشاره به اقدامات اجرایی شرکت در زمینه انرژی‌های نو و مولدهای مقیاس کوچک، اظهار داشت: یکی از مباحث اقتصاد مقاومتی که جزو اهداف وزارت نیرو است و در سال‌های اخیر تلاش و سرمایه‌گذاری بسیاری در این راستا انجام شده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که کشور ایران دارای اقلیمی خشک بوده و از نظر منابع آبی در مضیقه قرار دارد، بنابراین تولید برق از منابعی به غیر از منابع آبی همواره در دستور کار دولت قرار دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان ادامه داد: براساس برنامه ششم، وزارت نیرو موظف است ۵ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی را تا پایان برنامه احداث کند که از این میزان ۲۲ مگاوات در هفته دولت افتتاح می‌شود و ۱۰۰ مگاوات دیگر تا پایان امسال در کشور احداث می‌شود.

وی با بیان این‌که در این راستا در استان نیز اقدامات خوبی انجام شده و در حال پیگیری است، گفت: از جمله این اقدامات احداث ۱۲۵ کیلووات نیروگاه خورشیدی برای ۴ مسجد و ۸ مدرسه و ساختمان شرکت توزیع برق استان است.

تیموری با اشاره به مکان‌یابی برای احداث ۱۰نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی صدور موافقت‌نامه در این خصوص، ابراز داشت: احداث دو نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی توسط سرمایه‌گذار خارجی در دست اقدام است و انتظار می‌رود تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

وی عنوان کرد: همچنین اقدامات لازم برای احداث دو نیروگاه ۳۰ مگاواتی توسط سرمایه‌گذار خارجی به سرپرستی آقای مرادی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان این‌که علاوه بر استفاده از انرژی خورشیدی از دیگر اقدامات این شرکت استفاده از مولدهای مقیاس کوچک است، گفت: در استان همدان طی ۳ سال گذشته، ۴۰ سرمایه‌گذار با مجموع ظرفیت سرمایه‌گذاری به قدرت ۲۱۰ مگاوات به شرکت برق مراجعه کرده‌اند.

وی با اشاره به صدور موافقتنامه برای ۱۳۷ مگاوات افزود: برای ۸۵ مگاوات نیز پروانه احداث صادر شده که از این میزان ۳۸ مگاوات قرارداد مبادله شده و ۹٫۶ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است.

*افتتاح ۱۳۶ پروژه به مناسبت هفته دولت در همدان

تیموری با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال نیز ۱۰ مگاوات دیگر به بهره‌برداری برسد، اظهار کرد: همچنین برق منطقه‌ای باختر نیز برای ۱۳۴ مگاوات در ۶ نقطه استان همدان ساختگاهایی در درون پست‌های انتقال شناسایی کرده که فرصت مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران است.

وی از دیگر اقدامات عمده شرکت را احداث خطوط و پست‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع برای جذب سرمایه‌گذاران دانست و تصریح کرد: در استان ۶۹۲ هزار مشترک از خدمات برق استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان این‌که صددرصد جمعیت شهری و روستایی استان از نعمت برق برخوردارند، بیان داشت: در ۳ سال گذشته ۳ روستا برق‌دار شده و جمعاً یک هزار و ۶۷ روستای استان برق‌دار هستند.

وی یادآور شد: طول خطوط انتقال فوق توزیع و توزیع موجود در استان که تأمین‌کننده برق مشترکان است به ۲۰ هزار کیلومتر می‌رسد که طی ۳ سال گذشته یک هزار و ۴۱ کیلومتر آن احداث شده است.

تیموری با بیان این‌که ۱۲۰ مگاولت آمپر در ۳ سال گذشته به ظرفیت پست‌های فوق توزیع اضافه شده است، عنوان کرد: جمع سرمایه‌گذاری انجام شده در ۳ سال اخیر در تولید، انتقال و فوق توزیع ۱۵۸ میلیارد تومان و در بخش توزیع ۱۴۰ میلیارد تومان بوده که به‌طور میانگین سالیانه ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: در ۳ سال اخیر ۱۸۴ متقاضی صنعتی به قدرت ۱۲۱ مگاوات پذیرفته شده که از جمله ان‌‌ها فروسیلیس ملایر و ذوب آهن غرب در اسدآباد بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان این‌که مصرف انرژی در بخش صنعت در ۵ ماهه امسال ۴٫۷ درصد رشد داشته است، گفت: برق باختر در سال جاری ۲۲ پروژه به مبلغ ۲۲۱ میلیارد تومان در دست اجرا دارد که در بخش توزیع ۶۰ میلیارد تومان در دست اجراست.

 

وی با بیان این‌که اگر نقدینگی تأمین شود تمام پروژه‌ها به بهره‌برداری می‌رسند، تصریح کرد: به مناسبت هفته دولت ۱۳۶ پروژه به ارزش تقریبی ۱۱ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید.