پرداخت عیدی مستمری‌بگیران از امروز

    مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از آغاز پرداخت «عیدی» مستمری بگیران از روز سه‌شنبه(امروز) خبر داد. به گزارش مناقصه‌مزایده، سید تقی نوربخش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از تصویب بودجه این سازمان در هیأت مدیره خبر داد و گفت: این بودجه برای سال ۹۵، ۷۲ هزار میلیارد تومان است. وی همچنین از […]

 

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از آغاز پرداخت «عیدی» مستمری بگیران از روز سه‌شنبه(امروز) خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، سید تقی نوربخش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از تصویب بودجه این سازمان در هیأت مدیره خبر داد و گفت: این بودجه برای سال ۹۵، ۷۲ هزار میلیارد تومان است.

وی همچنین از آغاز پرداخت عیدی مستمری‌بگیران از روز سه‌شنبه(امروز) خبر داد و گفت: پرداخت عیدی به دو میلیون و ۷۰۰ هزار مستمری بگیر براساس حروف الفبا از فردا آغاز می‌شود و مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای آن تأمین شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان این‌که در سال ۹۵ آرایش شعب تأمین اجتماعی تغییر می‌کند، اظهار کرد: بر این اساس، بخش درآمد سازمان با بخش مالی به صورت مکانیزه لینک خواهد شد و اگر فردی به شعب مراجعه کند می‌تواند تمام خدمات را دریافت کند.

وی ادامه داد: برای هزینه‌کرد بودجه سال ۹۵ تمهیدات مختلفی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال آغاز به‌کار ۳ بیمارستان تأمین اجتماعی در استان‌های ایلام و اهواز و مرکز جامع سرطان یزد، از این جمله هستند. همچنین عملیات ساختمانی بیمارستان‌های شیراز و تبریز از سال آینده آغاز خواهد شد.

نوربخش با اشاره به تخصیص ۱۰ میلیارد تومان برای حدود ۵۰ هزار نفر مستمری‌بگیر برای تشرف به مشهد مقدس اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال آینده هیأت مدیره‌ای کردن ۱۰ بیمارستان تأمین اجتماعی با برند «میلاد» است.

وی همچنین از پیش‌بینی ۵۰۰۰ میلیارد ریال در بودجه ۹۵ برای مسکن کارگران خبر داد و گفت: در بخش اقتصادی نیز اصلاح ساختار شرکت سرمایه‌گذاری تأمین (شستا) مدنظر است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به تفاهم اخیر سازمان تأمین اجتماعی با بانک رفاه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه پرداخت مطالبات مؤسسات درمانی طرف قرارداد آغاز شده است و از این پس به روز پرداخت می‌شود.

وی همچنین گفت: در روز ۲۲ اسفند ماه مراسم تجلیل از شهدای سازمان تأمین اجتماعی را برگزار می‌کنیم. ما سعی کردیم در سال جاری اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنیم و پرداخت مستمری و سایر تعهدات ۴۰ میلیون هموطن را بدون اتکا به بودجه‌های نفت و مالیات به صورت کامل پرداخت و عملیاتی کردیم.

وی در ادامه به ارایه توضیحاتی درباره توزیع «کاراکارت» به مستمری‌بگیران پرداخت و گفت: مستمری‌بگیران می‌توانند از ۲۰ اسفند ماه به شعب بانک رفاه مراجعه کنند. کارت‌های اعتباری به میزان ۴ برابر مستمری متقاضیان شارژ شده‌ است و می‌توانند از اعتبار آن استفاده کنند و کالاهای ایرانی معین شده را از فروشگاه‌ها خریداری کنند. سایر مستمری بگیران در نقاط مختلف کشور نیز می‌توانند به سایت سازمان تأمین اجتماعی مراجعه و ثبت نام کنند تا کارت برایشان ارسال شود.

وی افزود: بازپرداخت وام دریافت شده در قالب کارت‌های اعتباری یک‌ساله است اما در حال مذاکراتی هستیم تا این بازه زمانی افزایش یابد.

نوربخش در ادامه به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و درباره افزایش حقوق مستمری‌بگیران در سال ۹۵ عنوان کرد: در قانون گفته شده است که افزایش حقوق باید متناسب با تورم باشد ولی با آن برابر نیست؛ ما براساس دو ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی باید حقوق‌‌ها را افزایش دهیم. در دولت یازدهم طی ۳ سال اخیر میزان مستمری‌های تأمین اجتماعی تا ۶۵ درصد افزایش یافت و هر سال بیش از نرخ تورم بود.

مدیرعامل سازمان‌ تأمین اجتماعی با بیان این‌که برای سال ۹۵ طبق قانون باید حداقل حقوق و دستمزد در شورای عالی دستمزد تعیین شود و ما بتوانیم مطابق با آن میزان افزایش حقوق را اعلام کنیم گفت: در هر صورت سیاست ما افزایش حقوق بیش از نرخ تورم است.

نوربخش در پاسخ به پرسش دیگری درباره شکایت مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی از وکیل سازمان اظهار کرد: این مطلب صحت دارد و مرتضوی از وکیل سازمان شکایت کرده است اما ترجیح می‌دهم در ایام انتخابات کام مردم را تلخ نکنم و درباره این موضوع پس از انتخابات اظهار نظر کنم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: با توجه به این‌که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان قرار داریم از بیمه‌شدگان خودمان و مردم شریف و بزرگوار ایران تقاضا دارم همگی در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند. حضور گسترده مردم موجب استحکام نظام جمهوری اسلامی است.

نوربخش درباره حذف دفترچه‌های بیمه نیز گفت: در حال کار بر روی این پروژه هستیم و پایلوت آن هم‌اکنون در استان یزد در حال انجام است اما یک‌سری مشکلات تکنیکال داریم که هنوز موفق به توسعه پایلوت نشده‌ایم و مقداری عقب هستیم اما حتماً آن را در آینده نزدیک انجام خواهیم داد.

وی درباره جزییات احداث مسکن‌های امید برای مستمری‌بگیران گفت: سال آینده در بودجه تا سقف ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، بر این اساس در سال ۹۵ صندوقی شکل می‌گیرد که آورده‌های سازمان در آن قرار خواهد گرفت. علاوه بر این برخی املاک و مستغلات قابل واگذاری به صندوق نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. علاوه بر این از بافت‌های فرسوده در تهران استفاده می‌کنیم. با شهرداری تهران رایزنی‌هایی داشتیم و بخشی از بدهی‌هایشان به این صورت تهاتر می‌شود. بدهی شهرداری تهران در سال ۹۴ حدود ۴۵۰ میلیارد تومان بود که قریب به اتفاق آن تهاتر شد.

نوربخش ادامه داد: کل مطالبات قطعی سازمان ۷۰۰۰ میلیارد تومان است که ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به دستگاه‌های دولتی است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان همپوشانی‌های برطرف شده در طرح پرداخت متمرکز حقوق مستمری‌بگیران گفت: این طرح اسفندماه به اتمام رسید و از این پس کلیه پرداخت‌ها از ۲۰ تا ۲۷ هر ماه انجام خواهد شد و هیچ تغییری در آن ایجاد نمی‌شود.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح عدالتی برقرار شد و بر این اساس از سال ۹۵ کلیه پرداخت‌ها از سوی ستاد مرکزی انجام می‌شود. موفق شدیم در این طرح ۷۰۰۰ همپوشانی را حذف کنیم. به عنوان مثال فردی در یک شهر مستمری بازماندگی دریافت کرد و در شهر دیگری بیمه بیکاری. یا موارد دیگری بود که بیمه شده فوت کرده بود و ما همچنان به او حقوق پرداخت می‌کردیم. همه این موارد شناسایی و برطرف شده‌اند.

نوربخش ادامه داد: علاوه بر این به ۳ سامانه آنلاین ثبت احوال و سازمان املاک متصل هستیم و از ۴ واقعه ولادت، فوت، ازدواج و طلاق سریعاً مطلع می‌شویم. امیدواریم این طرح اثرات مثبتی در جهت حذف هدر رفت منابع سازمان داشته باشد.

نوربخش در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت سازمان تأمین اجتماعی در برنامه ششم توسعه گفت: سازمان تأمین اجتماعی در ابعاد مختلفی نقش‌آفرینی خواهد کرد. سیاست‌هایی چون سطح‌بندی خدمات درمانی، نحوه مدیریت خدمات درمانی و مکانیسم تعیین تعرفه‌ها در این برنامه مطرح شده که قطعاً ما هم از آن‌ها متأثر خواهیم بود. یکی دیگر از سیاست‌های مدنظر خروج از بنگاهداری و حرکت به سمت بازار سرمایه است.

نوربخش اضافه کرد: از اسفندماه نیز شرکت بین‌المللی مالی تأمین تأسیس شده و می‌تواند برای جذب سرمایه‌های خارجی مؤثر باشد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه از در نظر گرفتن ۴۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج، وام تحصیلی و وام ضروری خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم مبلغ وام‌های ضروری را افزایش دهیم.

وی به وضعیت صندوق بیمه بیکاری نیز اشاره کرد و گفت: صندوق بیمه بیکاری رشد منفی داشت اما هم اکنون تراز صندوق بیمه بیکاری مثبت شده است و افرادی که استحقاق استفاده از این بیمه را نداشتند حذف شده‌اند. در حال حاضر ۱۸۰ هزار نفر از مزایای این صندوق استفاده می‌کنند و براساس قانون هیچ‌گونه مسؤولیتی وجود ندارد.

 

وی در ادامه به ارایه توضیحات تکمیلی درباره پرداخت عیدی مستمری بگیران پرداخت و گفت: دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مستمری‌بگیران ما از طریق بانک رفاه حقوق خود را دریافت می‌کنند. حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از طریق سایر بانک‌ها. پیشنهاد ما این است که همه حساب‌ها در بانک رفاه متمرکز شود. همه دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از روز سه شنبه(امروز) عیدی خود را دریافت خواهند کرد اما آن دسته که از طریق سایر بانک‌ها حقوق خود را دریافت می‌کنند عیدی‌شان ۱۱ اسفند ماه به حسابشان واریز می‌شود.