ساخت ۸۵ هزار واحد مسکن اجتماعی در انتظار ردیف بودجه

ساخت ۸۵ هزار واحد مسکن اجتماعی در انتظار ردیف بودجه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از طرح ساخت ۸۵هزار واحد مسکن اجتماعی در سال ۱۳۹۵ در کشور خبر داد و گفت: تاکنون اعتبار مورد نیاز این واحد‌‌ها تأمین نشده است و منتظر ایجاد ردیف بودجه در دولت و مجلس شورای اسلامی هستیم. […]

ساخت ۸۵ هزار واحد مسکن اجتماعی در انتظار ردیف بودجه

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از طرح ساخت ۸۵هزار واحد مسکن اجتماعی در سال ۱۳۹۵ در کشور خبر داد و گفت: تاکنون اعتبار مورد نیاز این واحد‌‌ها تأمین نشده است و منتظر ایجاد ردیف بودجه در دولت و مجلس شورای اسلامی هستیم.

به گزارش ایرنا، حامدمظاهریان با تأکید بر اجرای طرح مسکن اجتماعی در وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: می‌توانیم این فرض را داشته باشیم که مسکن مهر که به انت‌‌ها می‌رسد، همزمان نیز مسکن اجتماعی فرصت پیدا می‌کند تا از محل آزاد شده بودجه مسکن مهر در دست اجرا قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: برای شروع ساخت مسکن اجتماعی منتظر ایجاد ردیف بودجه در دولت و مجلس هستیم، زیرا به دلیل این‌که متقاضیان مسکن اجتماعی پس‌اندازی ندارند و نمی‌توانند اقساط بانکی بپردازند، بنابراین نیاز به یک ردیف بودجه است تا مسکن برای آن‌‌ها تهیه شود.

**کاهش نرخ سود تسهیلات

مظاهریان با اعلام کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از هفته آینده به ۸ و ۹٫۵ درصد تصریح کرد: بر اساس برآورد معاونت مسکن و ساختمان، با نرخ سود ۹٫۵ درصد اقساط تسهیلات مسکن به زیر یک میلیون تومان در شهر تهران کاهش می‌یابد.

وی گفت: در ابتدا سود این تسهیلات ۱۴ درصد بود که تا هفته دیگر به ۸ تا ۹٫۵ درصد می‌رسد و مدت بازپرداخت همچنان ۱۲ سال است که افزایش مدت بازپرداخت نیز جزو برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است و انتظار داریم با بهبود قدرت اعتباری بانک‌ها، این رقم هم تغییر کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایرنا درباره برنامه این وزارتخانه برای خروج بخش مسکن از رکود، گفت: بخشی از سیاست‌های وزارتخانه به نتیجه رسیده و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از جمله این اهداف بوده که پس از ۳ سال مسکن در ریل مناسبی قرار گرفته است.

مظاهریان توضیح داد: تاکنون ۶۷ هزار و ۳۴۳ نفر در صندوق پس انداز مسکن یکم با ارزش ۱۴ هزار میلیارد ریال اقدام به سپرده‌گذاری کرده‌اند و این نوید خوبی برای آینده بخش مسکن است، زیرا که آمار‌‌ها نشان می‌دهد میزان استقبال از صندوق ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی یادآورشد: در ۵ ماه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۴ تعداد مبایعه‌نامه‌ها ۱۶٫۵ درصد و ارزش ریالی این مبایعه نامه‌ها ۲۹٫۸ درصد افزایش یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با اشاره به برگزاری شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در روزهای ۱۲ و ۱۳ مهر ماه امسال گفت: در این همایش آخرین وضعیت حوزه مسکن کشور توسط متخصصان و کارشناسان صنعت ساخت‌وساز کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

موضوع و محورهای این همایش که در دانشگاه تهران برگزار می‌شود سیاست‌های زمین، معماری مسکن، محله محوری و ساماندهی بافت‌های ناکارآمد شهری، مسایل اجتماعی مسکن، مالیات‌های بخش مسکن، واسطه‌گری مسکن و مسکن اجتماعی است.