پوشش بیمه‌ای «ایرانیان خارج از کشور» در دستور کار تأمین اجتماعی

پوشش بیمه‌ای «ایرانیان خارج از کشور» در دستور کار تأمین اجتماعی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به وجود ۵۰۰ هزار اتباع خارجی دارای مجوز کار در ایران اظهار کرد: طی شش ماه اخیر ۲۰۰ هزار نفر از این اتباع شناسایی و تحت‌پوشش قرار گرفتند و در تلاشیم تا مابقی اتباع را نیز بیمه کنیم. […]

پوشش بیمه‌ای «ایرانیان خارج از کشور» در دستور کار تأمین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به وجود ۵۰۰ هزار اتباع خارجی دارای مجوز کار در ایران اظهار کرد: طی شش ماه اخیر ۲۰۰ هزار نفر از این اتباع شناسایی و تحت‌پوشش قرار گرفتند و در تلاشیم تا مابقی اتباع را نیز بیمه کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تقی‌نوربخش در حاشیه سمینار فنی منطقه‌ای اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی (ایسا) که در هتل هما برگزار می‌شود، با بیان این‌که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار اتباع خارجی در کشور داریم که حدود ۵۰۰ هزار نفر از آن‌ها مجوز کار دارند اظهار کرد: براساس قوانین تأمین اجتماعی موظف هستیم این افراد را تحت پوشش ببریم.

وی افزود: فعالیت‌های جدی در این خصوص انجام شده و در ۶ ماه اخیر ۲۰۰ هزار نفر از اتباع شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان این‌که طی ۳ سال اخیر در ۳ بخش بیمه اتباع، نیروهای مولد کار و ایرانیان مقیم خارج از کشور یک میلیون و ۸۰۰ هزار بیمه شده تحت پوشش رفته‌اند و به ۳۹ میلیون بیمه شده ما پیوسته‌اند، گفت: در حال حاضر ۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش داریم.

نوربخش درباره هدفگذاری‌های آینده برای توسعه پوشش بیمه‌ای گفت: هدفگذاری ما این است که همه اتباع دارای مجوز کار را تحت پوشش ببریم البته برخی از این افراد در کشور خودشان بیمه هستند که برخی اتباع ترکیه از جمله آن‌ها هستند. در همین راستا قراردادی با ترکیه امضا کردیم و اگر در مجلس شورای اسلامی به عنوان پروتکل و تفاهم‌نامه بین دو کشور مطرح و مورد تصویب قرار بگیرد از این پس تبادلات بیمه‌ای با ترکیه خواهیم داشت. برای مابقی کشور‌ها نیز به تدریج این گونه عمل کرده و به دنبال انتقال سوابق بیمه‌ای آن‌ها خواهیم بود.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه ایرانیان خارج از کشور نیز گفت: بیمه اتباع خارجی مقیم ایران اجباری است اما بیمه ایرانیان خارج از کشور اختیاری است به دنبال این هستیم که حداقل ۷۰ درصد ایرانیان خارج از کشور را بیمه کنیم. این فعالیت به تازگی آغاز شده است.