صادرات ۹ میلیون بشکه نفت در یک روز

صادرات ۹ میلیون بشکه نفت در یک روز مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از ثبت رکورد جدید صادرات نفت ایران خبر داد و گفت: با بارگیری همزمان ۱۰ کشتی نفتکش، روز دوشنبه حدود ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر شد. سید پیروز موسوی در گفت‌و‌گو با مهر با اشاره به پهلوگیری همزمان ۱۰ […]

صادرات ۹ میلیون بشکه نفت در یک روز

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از ثبت رکورد جدید صادرات نفت ایران خبر داد و گفت: با بارگیری همزمان ۱۰ کشتی نفتکش، روز دوشنبه حدود ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر شد.

سید پیروز موسوی در گفت‌و‌گو با مهر با اشاره به پهلوگیری همزمان ۱۰ کشتی نفتکش در اسکله‌های پایانه نفتی خارگ به عنوان بزرگ‌ترین پایانه نفتی ایران در خلیج‌فارس در روز گذشته، گفت: از این تعداد ۹ فروند کشتی از طریق اسکله‌های ثابت و یک فروند کشتی به روش STS «کشتی به کشتی» نفت خام صادراتی ایران را بارگیری کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اعلام این‌که روز دوشنبه برای نخستین بار ۹ فروند کشتی غول پیکر نفتکش از طریق اسکله‌های تی و آذرپاد پایانه نفتی خارگ پهلوگیری و اقدام به بارگیری نفت ایران کرده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر این یک فروند کشتی نفتکش هم به صورت کشتی به کشتی نفت خام مورد نیاز خود را بارگیری کرده است.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که این عملیات پهلودهی بدون حضور کارشناسان خارجی و هیچ گونه حادثه‌ای با موفقیت انجام شده است، اظهار داشت: از طریق کشتی‌هایی که در اسکله‌های ثابت پایانه نفتی خارگ پهلودهی شدند در مجموع حدود هشت میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت بارگیری شده است.

وی با بیان این‌که همچنین یک میلیون بشکه نفت خام هم از طریق بارگیری کشتی به کشتی انجام شده است، بیان کرد: هم اکنون ظرفیت و توان بارگیری کشتی‌های نفتکش در پایانه خارگ به بیش از ۹ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

 

موسوی با یادآوری این‌که از حدود ۴ سال قبل تاکنون عملیات گسترده بازسازی و نوسازی تأسیسات و اسکله‌های پایانه نفتی خارگ آغاز شد، خاطرنشان کرد: هم اکنون همسو با افزایش ظرفیت تولید نفت امکان بارگیری و صادرات نفت خام کشور از پایانه خارگ وجود دارد.