افزایش بازرسان نامحسوس پلیس در جاده‌ها

رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد افزایش بازرسان نامحسوس پلیس در جاده‌ها کنترل ویژه مسیرهای روستایی و ناوگان حمل و نقل عمومی، اعلام بیش‌ترین علل وقوع حوادث رانندگی، بیان خط قرمزهای پلیس در طرح ترافیک تابستانه، فعالیت ۱۵ هزار راهور محله در روستا‌ها و… از مهم‌ترین سخنان رییس پلیس راهور ناجا بود. به گزارش ایلنا، […]

رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد

افزایش بازرسان نامحسوس پلیس در جاده‌ها

کنترل ویژه مسیرهای روستایی و ناوگان حمل و نقل عمومی، اعلام بیش‌ترین علل وقوع حوادث رانندگی، بیان خط قرمزهای پلیس در طرح ترافیک تابستانه، فعالیت ۱۵ هزار راهور محله در روستا‌ها و… از مهم‌ترین سخنان رییس پلیس راهور ناجا بود.

به گزارش ایلنا، تقی‌مهری در حاشیه جلسه هماهنگی طرح‌های ترافیکی جاده‌ها اظهار کرد: طرح تابستانه پلیس تا چهارم مهرماه ادامه داد و لازم است که با توجه به این‌که در روزهای پایانی تابستان شاهد افزایش سفر‌ها هستیم، دستگاه‌های مسؤول نیز اقدامات کنترلی خود را در این زمینه تشدید کنند.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان این‌که در این جلسه نقاط ضعف طرح‌های قبلی بررسی و آسیب‌شناسی شد، گفت: رفع نقاط حادثه‌خیز، کنترل رانندگان به ویژه رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی، کنترل تخلفات حادثه ساز و… از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

مهری با اشاره به بررسی آمار حوادث رانندگی و آنالیز علل آن در شهریورماه امسال اظهار کرد: ۴۳ درصد از تصادفات منجر به فوت در شهریورماه امسال به خاطر عدم توجه به جلو بوده و ۱۷ درصد نیز ناشی از سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ و خستگی و خواب آلودگی راننده نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی با بیان این‌که خستگی و خواب آلودگی منجر به عدم توجه به جلو می‌شود، گفت: در سال گذشته ۴۰ درصد از تصادفات به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به علت خستگی و خواب آلودگی راننده بوده به همین دلیل توصیه همیشگی ما به رانندگان این است که به ازای هر یک ساعت‌ونیم تا دو ساعت رانندگی، حداقل ۱۵ دقیقه در حاشیه امن راه توقف کرده و سپس ادامه مسیر دهند.

مهری، تجاوز به چپ، سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و تردد از شانه خاکی را جزو خطوط قرمز پلیس در روزهای باقیمانده از طرح تابستانه اعلام کرد و گفت: به کلیه مأمورانمان اعلام کرده‌ایم که با تخلفات حادثه‌ساز بدون اغماض برخورد کنند و همچنین طبق قانون این اختیار به پلیس داده شده که وسایل نقلیه دارای دو تخلف حادثه‌ساز به مدت ۷۲ ساعت توقیف شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره برخورد با تخلفات رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی نیز گفت: در سال جاری با حدود ۴۰۰۰ نفر از رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی که دارای تخلف بوده‌اند، برخورد شده و دفترچه‌هایشان گرفته شده است که میزان جریمه و محرومیت این افراد متفاوت است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به حوادث رانندگی رخ داده در جاده‌های روستایی، گفت: حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر راه روستایی در کشور داریم و این راه‌ها حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده است که ما به همین دلیل یگانی را در مجموعه پلیس راه راه‌اندازی کردیم که وظیفه‌اش رصد و رسیدگی به وضعیت جاده‌های روستایی و کنترل تخلفات است.

مهری با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با بهیاری‌ها، اظهار کرد: پلیس راهور، ۱۵ هزار راهور محله را در روستا‌ها با هدف کنترل ترافیک آموزش داده و از ظرفیت آنان نیز استفاده می‌کنیم.

مهری با بیان این‌که ایمنی جاده‌های روستایی جزو برنامه‌های اصلی پلیس است، گفت: به همین دلیل بازرسان نامحسوس را در استان‌ها افزایش دادیم که این بازرسان با حضور فیزیکی در ناوگان حمل و نقل عمومی و حضور در معابر نسبت به رصد تخلفات اقدام می‌کنند. افزون بر آن در نظارت در مبدأ و در طول مسیر نیز در وسایل نقلیه اعم از عمومی و خصوصی وجود دارد.

وی درباره افزایش تصادفات در ساعات پایانی شب گفت: از ساعت ۹ تا ۱۰ شب به بعد پیش‌بینی افزایش نیرو را در سطح جاده‌ها و معابر کرده‌ایم که در طول شهریورماه این امر اجرا می‌شود.

مهری با بیان این‌که در مورد بازگشایی مدارس هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مربوطه به عمل آمده است، گفت: در این ایام همچون سال‌های گذشته طرح‌های خاصی را اجرا خواهیم کرد. همچنین پلیس نسبت به تأیید صلاحیت رانندگان سرویس‌‌ها اقدام می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که در ۴ ماهه امسال آمار تلفات ناشی از حوادث رانندگی ۲٫۹ درصد کاهش داشته است، گفت: ۲۴ درصد از تصادفات بین ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۸ شب رخ داده و متأسفانه ۶۳ درصد از تصادفات نیز در ۳۰ کیلومتری شهر‌ها رخ داده است.

 

وی با بیان این‌که برابر آمار پزشکی قانونی، در تیرماه آمار تلفات رانندگی کم‌تر از یک درصد رشد داشته است، گفت: البته این رشد در استان‌های‌جنوبی بوده و ما در استان‌های مسافرپذیر همچون گیلان و مازندران شاهد کاهش کشته‌شدگان حوادث رانندگی بوده‌ایم.