پیش بازی ایران-قطر: حمله یوز‌ها به شکار اول

پیش بازی ایران-قطر: حمله یوز‌ها به شکار اول دیدارهای مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در آسیا از امروز با بازی ایران با قطر آغاز می‌شود. به گزارش وب سایت برنامه ۹۰، حرکت ایران به سمت روسیه از امروز آغاز می‌شود. ایران چشم انتظار یک برد برابر قطر و شروعی مقتدرانه در دیدارهای انتخابی […]

پیش بازی ایران-قطر: حمله یوز‌ها به شکار اول

دیدارهای مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در آسیا از امروز با بازی ایران با قطر آغاز می‌شود.

به گزارش وب سایت برنامه ۹۰، حرکت ایران به سمت روسیه از امروز آغاز می‌شود. ایران چشم انتظار یک برد برابر قطر و شروعی مقتدرانه در دیدارهای انتخابی جام جهانی است.

ایران به خوبی می‌داند اگر نمی‌خواهد صعودش به جام جهانی ۲۰۱۸ به بازی آخر و احتمالات کشیده شود، باید در خانه به هیچ تیمی رحم نکند.

در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در منطقه آسیا ۱۲ تیم در دو گروه ۶ تیمی قرار گرفته‌اند. در گروه A آسیا ایران، قطر، چین، سوریه، کره‌جنوبی و ازبکستان قرار دارند و در گروه دیگر ژاپن، امارات، تایلند، عراق، عربستان و استرالیا دیده می‌شوند.

فرمول صعود هم همان فرمول همیشگی است تیم‌های اول و دوم مستقیماً راهی روسیه می‌شوند و تیم پنجم آسیا هم پای به بازی پلی‌آف می‌گذارد.

با این حساب تیم‌ملی باید به دنبال اول یا دوم شدن در گروه خود باشد. در این گروه کره‌جنوبی را باید رقیب اصلی دانست. ضمن این‌که ازبکستان، قطر و چین را هم نباید دست کم گرفت.

حریف مرموز

در دوره قبل قطر برای ایران مزاحمت‌هایی ایجاد کرد و در بازی رفت در تهران موفق شد با یک بازی تدافعی ایران را متوقف کند و امروز باید کاملاً هوشیار بود.

قطر حریف دست و پابسته‌ای برای ایران نخواهد بود. مربی‌گری این تیم بر عهده خوزه‌دانیل‌کارنو اروگوئه‌ای است. این مربی ۵۳ ساله پس از حضور موفق در لیگ قطر حدود یک سالی است که هدایت این تیم را برعهده گرفته و جوانگرایی را در دستور کارش قرارداده است. او عنوان کرده برای برد به تهران آمده است.

ترکیب قطر شامل بازیکنانی است که در لیگ ستارگان این کشور توپ می‌زنند. البته آن‌ها یک لژیونر هم دارند. اکرم‌عفیف، بازیکن اسپورتیگ خیخون اسپانیا است. بیش‌تر بازیکنان قطر را بازیکنان دو تیم لخویا و السد تشکیل می‌دهند. چندین بازیکن این تیم هم اصلیتی قطری ندارند و پس از چند سال اقامت در قطر مجوز بازی برای این تیم آسیایی را کسب کردند به همین دلیل کارلوس‌کی‌روش قطر را تیمی بی‌هویت خوانده است. معروف‌‌ترین خارجی‌های قطر، زوج اروگوئه‌ای- برزیلی خط حمله این تیم متشکل از سوریا و تاباتا است. قطر در مرحله قبلی رقابت‌ها با چین، مالدیو، بوتان و هنگ‌کنگ هم گروه بود که به عنوان تیم اول صعود کرد.

در دیگر بازی‌های گروه اول آسیا، امروز ازبکستان میزبان سوریه است و کره‌جنوبی به مصاف چین می‌رود. ایران پس از بازی امروز با قطر، سه‌شنبه مهمان چین است.

کار سخت کی‌روش

کارلوس کی‌روش سعی کرده تیم ایران را نسبت به جام جهانی ۲۰۱۴ جوان کند. این تیم هم‌اکنون منتظر درخشش جوانانی مثل سردارآزمون و علیرضاجهانبخش است. حدس زدن ترکیب ایران برای بازی امروز سخت است. با این حال احتمال دارد در درون دروازه علیرضابیرانوند به علیرضاحقیقی ترجیح داده شود. در قلب دفاعی از بین مرتضی پورعلی‌گنجی، سیدجلال‌حسینی و پژمان‌منتظری یکی بیرون می‌نشیند که احتمالاً‌ پورعلی‌گنجی باشد. در سمت راست شاید رامین‌رضاییان به وریا غفوری ترجیح داده شود. در سمت چپ هم انتخاب بین احسان‌حاج‌صفی و میلادمحمدی خواهد بود. در میانه میدان احتمال بازی سعیدعزت‌اللهی و آندرانیک‌تیموریان وجود دارد. اشکان‌دژاگه، علیرضاجهانبخش و وحیدامیری(مهدی‌ترابی) جلوتر از این دو بازی خواهند کرد و در خط حمله هم سردارآزمون انتخاب اول خواهد بود.

جایگاه در رده بندی فیفا

ایران: ۳۹ قطر: ۸۰

آمار ویژه:

*در بین بازیکنان ایران ۴ بازیکن سابقه گل زدن به قطر را دارند؛ اشکان‌دژاگه و احسان‌حاج‌صفی دو گل، سردارآزمون و رضاقوچان‌نژاد یک گل.

*آخرین ملاقات ایران و قطر در جام ملت‌های آسیا بود که ایران با تک گل سردارآزمون حریف را شکست داد.

*از بین بازیکنان ایران مرتضی پورعلی‌گنجی، پژمان‌منتظری و اشکان‌دژاگه در تیم‌های قطری توپ می‌زنند.

*قطر در دو سفر آخرش به تهران به ایران نباخته است.

*در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ ایران و قطر ۴ بار برابر هم قرار گرفتند. ۳ بازی مساوی شد و یک بار ایران به برد رسید.

*کارلوس کی‌روش ۵ بار مقابل قطر مربی‌گری کرد که حاصلش دو برد و ۳ تساوی بوده است.

*این دو تیم در راه جام جهانی ۸ بار با هم بازی کردند نتیجه کار برای ایران ۴ برد، ۳ مساوی و یک باخت بوده است. ایران ۸ سال است به قطر نباخته است.

*تیم‌ملی ۱۱۹۸ روز است شکست نخورده است.

* سرمربی اروگوئه‌ای تیم‌ملی قطر هم در ۷۲ درصد بازی‌هایی که هدایت این تیم را عهده‌دار بوده پیروز شده است.

* ایران در ۳ بازی اخیر مقابل قطر گل نخورده و آخرین مسابقه‌ای که در تهران برابر قطر انجام شده ایران گل نزده است.

*هادی‌عقیلی، مهدی‌رحمتی، علی‌کریمی و جوادنکونام در آخرین بازی ایران برابر قطر بودند که اکنون حضور ندارند و در تیم‌ملی قطر هم تنها یک بازیکن مانده است.

 

* ایران در تمام ۲۱ بازی اخیر(به غیر از دیدار برابر آرژانتین) ایران گلزنی کرده است.