واکنش انجمن سنگ‌آهن نسبت به حذف معدنی‌‌ها از لیست صادرکنندگان نمونه کشور

  رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن نسبت به اقدام اخیر سازمان توسعه و تجارت در خصوص حذف مشوق‌ برای صادرات مواد خام معدنی واکنش نشان داد و گفت: دولت نباید در دوران رکود معدنی انگیزه فعالان این حوزه را برای صادرات مواد معدنی از بین ببرند. قدیر قیافه در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان […]

 

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن نسبت به اقدام اخیر سازمان توسعه و تجارت در خصوص حذف مشوق‌ برای صادرات مواد خام معدنی واکنش نشان داد و گفت: دولت نباید در دوران رکود معدنی انگیزه فعالان این حوزه را برای صادرات مواد معدنی از بین ببرند.

قدیر قیافه در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان این‌که برخی درباره مواد خام معدنی تصور اشتباهی دارند، اظهار کرد: متأسفانه امسال سازمان توسعه و تجارت صادرکنندگان مواد معدنی را از لیست صادرکنندگان نمونه حذف کرده و حذف گروه معدنی از صادرکنندگان نمونه کشور به این معناست که این سازمان هنوز آگاهی لازم را نسبت به مواد معدنی کشور ندارد.

او افزود: دو نگاه نسبت به مواد خام معدنی وجود دارد که برخی کلوخه‌های معدنی را که هیچ تغییرات فرآوری و شیمیایی در آن‌ها انجام نشده را خام می‌دانند و عده‌ای مواد معدنی که حتی دانه‌بندی شده یا از کلوخه به مرحله پودر رسیده را همچنان خام می‌دانند در حالی که نباید به مواد معدنی که حتی یک مرحله فرآوری در آن‌ها صورت گرفته، خام اطلاق شود.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن با بیان این‌که نباید سنگ‌آهن دانه‌بندی و کنسانتره را خام تلقی کرد، گفت: دولت نزدیک به هزار میلیارد تومان برای تشویق صادرات اختصاص داده و به نظر می‌رسد سازمان توسعه تجارت بخش عمده آن را بابت مطالبات صادرکنندگان بپردازد و باقی آن را برای ارایه تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال ۹۴ و سال ۹۵ خواهد گذاشت.

او افزود: می‌تواند بخشی از این رقم به اختصاص یارانه سود تسهیلات و مابه‌التفاوت نرخ ارز که متعهد شده بپردازد. چرا که در این میان باید ایجاد خطوط کشتیرانی مسافری در دریای خزر و خطوط منظم کشتیرانی مقاصد صادراتی راه‌اندازی شود. طی این چند سال سود و تسهیلات به شکل مستقیم به دست صادرکنندگان نمی‌رسید و امیدواریم سال آینده از این هزار میلیارد به شکل مطلوبی صادرات را رونق داد.

 

قیافه با بیان این‌که نباید دولت چتر حمایتی خود را از صادرکنندگان مواد معدنی به بهانه خام بودن تولیداتشان ببندد، گفت: معدنکاران در محروم‌‌ترین نقاط کشور از دل کوه مواد معدنی ارزشمند استخراج می‌کنند به همین دلیل باعث تأسف است که دولت و سازمان توسعه و تجارت بخش معدن و فعالان آن را به جای تشویق، تهدید می‌کند.