تقاضای تحقیق و تفحص از ۷ منطقه آزاد تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است

تقاضای تحقیق و تفحص از ۷ منطقه آزاد تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است علی‌اکبرکریمی با اشاره به سؤالات و ابهامات تعدادی از نمایندگان مجلس راجع به مجموعه عملکرد ۷ منطقه آزاد تجاری و صنعتی گفت: تقاضای تحقیق و تفحص از این هفت منطقه تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است. به گزارش فارس نماینده مردم […]

تقاضای تحقیق و تفحص از ۷ منطقه آزاد تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است

علی‌اکبرکریمی با اشاره به سؤالات و ابهامات تعدادی از نمایندگان مجلس راجع به مجموعه عملکرد ۷ منطقه آزاد تجاری و صنعتی گفت: تقاضای تحقیق و تفحص از این هفت منطقه تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است.

به گزارش فارس نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین دغدغه‌های نمایندگان در قالب این تحقیق و تفحص را بررسی وضعیت واردات کالا تحت عناوین مختلف خواند و اظهار داشت: علی‌رغم اهداف این مناطق در هنگام تأسیس که ناظر بر تقویت تولید، اشتغال، صادرات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ایجاد درآمد برای کشور و توسعه منطقه‌ای بود به نظر ما مدیریت کلان مناطق آزاد دچار انحراف شده و از اهداف پیش‌بینی شده فاصله گرفته است.

کریمی خاطرنشان کرد که تحقیق و تفحص‌کنندگان می‌خواهند روشن شود آیا مناطق آزاد در راستای اهداف پیش‌بینی‌شده خود در سال‌های گذشته حرکت کردند یا نه؟ تا در صورت لزوم بازنگری‌هایی در قانون مناطق آزاد صورت گیرد.

وی بعد دیگر اهمیت این تحقیق و تفحص را ارایه لایحه دولت جهت تأسیس تعداد بیش‌تری منطقه آزاد و ویژه در کشور ذکر کرد و افزود: این لایحه مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گذراند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که پس از تحقیق و تفحص به این نتیجه برسیم که مناطق آزاد موجود نتوانسته‌اند اهداف پیش‌بینی شده در قانون را تحقق بخشند، منطقاً توسعه و افزایش مناطق آزاد توجیه ندارد.

وی تصریح کرد: در صورتی که ایرادات عملکردی در مناطق آزاد موجود مشخص شود می‌توان با ایجاد اصلاحات از انحرافات بیش‌تر در مناطق آزاد موجود و یا در مناطقی که بعد‌‌‌ها با رای مجلس ایجاد می‌شود جلوگیری کرد.

 

این نماینده مجلس با اشاره به این‌که احتمالاً هیأت‌رییسه طرح را به کمیسیون اقتصادی ارجاع می‌دهد، گفت: انشاا… پس از تعطیلات مجلس در دستور بررسی قرار خواهد گرفت و پس از طی مراحل قانونی این تحقیق و تفحص آغاز خواهد شد.