هوشمندساختن منازل با موبایل؛ ویژه خانه‌های ایرانی

  محققان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان موفق شدند که منازل ایرانی را مطابق با نیاز مشتری هوشمند‌سازی کنند. مجتبی خدام، مجری طرح هوشمند‌سازی منازل در گفت‌و‌گو با مهر گفت: اکنون در دنیا به سمتی پیش رفته‌ایم که با آمدن گوشی‌های هوشمند، همه شرایطی تحت کنترل یک فرد باشد از این رو به فکر […]

 

محققان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان موفق شدند که منازل ایرانی را مطابق با نیاز مشتری هوشمند‌سازی کنند.

مجتبی خدام، مجری طرح هوشمند‌سازی منازل در گفت‌و‌گو با مهر گفت: اکنون در دنیا به سمتی پیش رفته‌ایم که با آمدن گوشی‌های هوشمند، همه شرایطی تحت کنترل یک فرد باشد از این رو به فکر افتادیم تا منازل ایرانی را هوشمند‌سازی کنیم.

وی با بیان این‌که در حال حاضر از طبقه متوسط تا طبقه مرفه، گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید و ios را در اختیار دارند، افزود: به همین دلیل می‌توان گفت این گوشی‌ها جزو لاینفک افراد به شمار می‌روند، بنابراین استفاده از آن‌ها برای کنترل اماکنی همچون منازل و محل کار به راحتی انجام می‌گیرد.

به گفته خدام، دراین راستا توانستیم با هوشمند‌سازی منازل، محل کار، ویلا، خودرو و منازل را کنترل کنیم.

وی با اشاره به تفاوت این خانه هوشمند با سایر خانه‌های هوشمند گفت: بسیاری از شرکت‌ها تنها ارایه دهنده خدمات هستند و با تجهیزاتی خارجی یک منزل را هوشمند می‌کنند. این محصولات به‌طور صددرصدی برای مشتریان ایرانی ساخته نشده است.

خدام افزود: ما توانستیم تجهیزاتی را در هوشمند‌سازی منازل ایرانی به‌کار بگیریم که فقط برای مشتریان داخلی طراحی شده است زیرا موفق شدیم از ایده تا طراحی نرم افزار و سخت‌افزار را در مجموعه خود طراحی کنیم.

وی با بیان این‌که خانه هوشمندی که طراحی کرده‌ایم مبتنی بر نیاز مشتری است، اظهار داشت: ارایه خدمات و محصول نهایی این شرکت قابل رقابت با مشابه خارجی است.

خدام عنوان کرد: البته که به‌کارگیری نمونه‌های خارجی می‌تواند مشکلاتی از قبیل عدم ارایه خدمات پس از فروش و سوءاستفاده از اطلاعات منازل ایرانی به دلیل خارجی بودن سرور‌های هوشمند‌سازی که اتفاق می‌افتد وجود داشته باشد. از این رو این اطمینان وجود ندارد که با استفاده از سرورهای خارجی در هوشمند‌سازی منازل از اطلاعات منازل ایرانی سوءاستفاده نشود.

به گفته خدام، اکنون ما در حال اخذ مجوز از پلیس فتا هستیم تا اطمینان خاطری برای استفاده‌کنندگان از ارایه این خدمات در کشور به وجود بیاید.

وی با بیان این‌که به تازگی طرح هوشمند‌سازی منازل توسط شرکت ما به بهره‌برداری رسیده است، افزود: از طریق هوشمند‌سازی منازل، کنترل سیستم سرمایشی، گرمایشی، دما، انواع کنتورهای برق، گاز، آب و… امکان‌پذیر می‌شود.

 

——————