تجدیدپذیرها؛ کانون توجه انرژی جهان در سال ۲۰۱۶

تجدیدپذیرها؛ کانون توجه انرژی جهان در سال ۲۰۱۶   سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک در ۳‌ماه دوم سال ۲۰۱۶ به ۶۱٫۵ میلیارد دلار رسیده است که این عدد در مقایسه با ۳ماه اول سال، بیانگر افزایش ۱۲ درصدی سرمایه‌گذاری، و در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۵ بیانگر کاهش ۳۲ درصدی (معادل ۹۰ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری […]

تجدیدپذیرها؛ کانون توجه انرژی جهان در سال ۲۰۱۶

 

سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک در ۳‌ماه دوم سال ۲۰۱۶ به ۶۱٫۵ میلیارد دلار رسیده است که این عدد در مقایسه با ۳ماه اول سال، بیانگر افزایش ۱۲ درصدی سرمایه‌گذاری، و در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۵ بیانگر کاهش ۳۲ درصدی (معادل ۹۰ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری در این زمینه بوده است.

 به‌گزارش ایسنا، براساس آخرین داده‌های مرکز مالی انرژی‌های نو «بلومبرگ» نگاهی به وضعیت سال ۲۰۱۶ تاکنون و نگاهی به ربع اول و دوم سال با هم‌، نشان می‌دهد که میزان سرمایه‌گذاری جهانی در نیمه اول سال در زمینه انرژی‌های پاک ۱۱۶٫۴ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با نیمه اول سال ۲۰۱۵، ۲۳ درصد پایین‌تر آمده است.

براساس آخرین آمار همین مرکز، در سال ۲۰۱۶، سرمایه‌گذاری اروپا به میزان ۴ درصد (۳۳٫۵ میلیارد دلار)، برزیل ۳۶ درصد (۳٫۷ میلیارد دلار) افزایش یافته است؛ این در حالی است که در مناطق دیگر از جمله چین ۳۴ درصد (۳۳٫۷میلیارد دلار)، هندوستان یک درصد (۳٫۸ میلیارد دلار)، آسیا پاسیفیک ۴۷ درصد (۱۲٫۱ میلیارد دلار)، خاورمیانه و آفریقا ۴۶ درصد (۴٫۲ میلیارد دلار)، آمریکا ۵ درصد (۲۳٫۱میلیارد دلار) و منطقه آمریکا به‌طور کلی شامل ایلات متحده و برزیل با هم‌، ۶۲ درصد (۲٫۳ میلیارد دلار) کاهش یافته است.

مایکل لایبریچ، مدیر امور مشاوران مرکز مالی انرژی‌های جدید بلومبرگ می‌گوید: «وقتی که به میزان کل سرمایه‌گذاری جهانی سال جاری در زمینه انرژی‌های نو نگاه می‌کنیم می‌بینیم که از میزان سرمایه‌گذاری در مقایسه با سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است؛ با این حال سرمایه‌گذاری چین در زمینه پروژه‌های بادی و خورشیدی نسبت به آن چیزی که سال گذشته پیش‌بینی می‌شد، افزایش یافته است. اما به‌طور کل می‌توان گفت، کاهش تقاضای برق و تغییر سیاست‌ها باعث شد تا در سال جاری بیش‌تر بر روی توسعه انرژی‌های بادی و خورشیدی تمرکز شود».

با این اوصاف، تغییرات در بازار انرژی خورشیدی یکی دیگر از دلایل اصلی کاهش سرمایه‌گذاری بر روی این انرژی‌‌ها در سال جاری در جهان بوده است، پنل‌های فتوولتاییک و ساختار پروژه‌ها در بسیار از کشور‌ها ارزان‌تر شده است و پروژه‌ها از پروژه‌های کوچک ابعاد به پروژه‌های با فایده که از منظر موضوعات capex ارزان تر هستند، شیفت داده شده‌اند.

 

 در حالی‌که آمار و ارقام برای سال ۲۰۱۶ تاکنون در مسیر کاهشی بوده است، اما BNEF آشکار کرد که سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه انرژی‌های پاک در سال گذشته نسبت به آن چیزی که قبلاً فکر می‌شد، بیش‌تر شده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری جدید در سال ۲۰۱۵، ۳۴۸.۵ میلیارد دلار بوده، که تقریباً ۲۰ میلیارد دلار بالاتر از تخمین‌های ۳۲۸٫۹ میلیارد دلاری بود که در ژانویه منتشر شد. البته مرور اطلاعات روی معاملات سرمایه‌گذاری در آن زمان افشا نشد، با این حال دو تا از بزرگ‌‌ترین تغییرات در کل سال ۲۰۱۵، تجدیدنظر ۲۹ میلیارد دلاری برای ارزیابی مالی پروژه‌های مفید بادی و خورشیدی- به‌ویژه در چین و آمریکا- و اصلاح روند کاهشی ۱۰ میلیارد دلاری جهت هزینه کردن ظرفیت‌های توزیع کوچک مانند صفحات خورشیدی پشت بام‌‌ها به‌ویژه در ژاپن بود.