زنگنه:زیمنس تجهیزات توقیف شده ایران را آزاد کرد

    وزیر نفت با بیان این که زیمنس یکی از بازیگران اصلی برق و ماشین‌های دوار در جهان است، گفت: ایران می‌تواند با همکاری زیمنس به قطب ساخت و صادرات تجهیزات بدل شود. به گزارش شانا، وزیر نفت در دیدار با یو کازر، مدیرعامل زیمنس در جمع خبرنگاران به سابقه یک قرن همکاری ایران […]

 

  وزیر نفت با بیان این که زیمنس یکی از بازیگران اصلی برق و ماشینهای دوار در جهان است، گفت: ایران می‌تواند با همکاری زیمنس به قطب ساخت و صادرات تجهیزات بدل شود.

به گزارش شانا، وزیر نفت در دیدار با یو کازر، مدیرعامل زیمنس در جمع خبرنگاران به سابقه یک قرن همکاری ایران و شرکت آلمانی اشاره کرد و با بیان این که این همکاری در وزارت نیرو و بخش برق بیش‌تر بوده و در وزارت نفت نیز این همکاری در درازمدت ادامه پیدا کرده است، افزود: در وزارت نفت این همکاری در قالب ساخت توربو کمپرسورهای بخش گاز شروع شد و تعداد زیادی کمپرسور در ایران ساخته شد.

وی با بیان این که ایران هم اکنون قدرت مهمی در منطقه در ساخت توربوکمپرسورانتقال گاز محسوب می‌شود به مشکلات دوران تحریم اشاره کرد و گفت: در این دوران بسیاری از توربین‌ها و کمپرسورهای ما برای پارس جنوبی، ایران ال.ان.جی و ستاره خلیج‌فارس توقیف شد.

زنگنه تعداد کمپرسورهای توقیف شده ساخته شده برای پارس جنوبی را بیش از ٣٠ دستگاه عنوان کرد و گفت: ایران در مورد این شرکت به آینده نگاه می‌کند و این شرکت قول داد که در حمل کمپرسور‌ها و توربین‌ها و همچنین برای راه‌اندازی هرچه سریع‌تر آن‌ها کمک کند.

وی سپس به برنامه همکاری با این شرکت در پساتحریم اشاره کرد و افزود: این شرکت می‌تواند با همکاری و مشارکت با شرکت‌های داخلی به تولید محصولات مشترک اقدام کرده و آن را با برند خود به بازارهای منطقه صادر کند.

وزیر نفت با اشاره به این که زیمنس علاوه بر همکاری با شرکت توربوکمپرسور نفت (O.T.C) می‌تواند با دیگر شرکت‌های ایرانی همکاری کرده و در ایران سرمایه‌گذاری کند، خاطرنشان کرد: این شرکت و شرکت توربوکمپرسور نفت برای ارایه خدمات و ساخت تجهیزات برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی با بیان این که ایران همچنین برای برداشت گاز بیش‌تر به زنجیره‌ای از ماشینهای دوار در بخش نفت و برای کمپرسورهایی که سرچاه قرار می‌گیرند نیاز دارد، گفت: زیمنس می‌تواند یکی از همکاران و شریکان خوب برای ایران باشد.

وزیر نفت فضای این دیدار را مثبت و خوب ارزیابی کرد و با بیان این که قرار شد همکاری با این شرکت به صورت دوطرفه ادامه یابد، یادآور شد: زیمنس یکی از بازیگران اصلی صنعت برق و تولید ماشینهای دوار در جهان است و حضور آن‌ها برای کشور ما به این دلیل مهم است که اگر این سرمایه‌گذاری‌ها ساماندهی شوند، می‌توانند اشتغال زیادی ایجاد کنند و ایران را به قطب ساخت و صادرات این تجهیزات بدل کند.

وی با اشاره به این که تجهیزات توقیف شده ایران از سوی زیمنس هم اکنون آزاد شده است، اظهار کرد: متأسفانه به دلیل توقیف این تجهیزات، ایران مجبور شد تجهیزات با کیفیت پایین‌تر خریداری کند که از جمله هزینه‌های تحمیلی تحریم‌هاست.

 

وزیر نفت در این خصوص که آیا باتوجه به گذشت زمان این تجهیزات قابل استفاده هستند یا نه، تأکید کرد: زیمنس از این تجهیزات خوب نگهداری کرده و قرار است برای راه‌اندازی سریعتر به ایران کمک کند.