تلاش برای محافظت از گونه در خطر انقراض گوزن شمالی

تلاش برای محافظت از گونه در خطر انقراض گوزن شمالی در پی تلاش‌های انجام شده با هدف نجات گونه در خطر انقراض گوزن‌شمالی در پارک حیات‌وحش تیان‌اژو؛ تعداد این جانور که در سال ۱۹۹۰ میلادی ۶۴ رأس بود به بیش از هزار رأس در سال جاری بالغ شده است. به گزارش سیناپرس، یکی از گونه‌های […]

تلاش برای محافظت از گونه در خطر انقراض گوزن شمالی

در پی تلاش‌های انجام شده با هدف نجات گونه در خطر انقراض گوزن‌شمالی در پارک حیات‌وحش تیان‌اژو؛ تعداد این جانور که در سال ۱۹۹۰ میلادی ۶۴ رأس بود به بیش از هزار رأس در سال جاری بالغ شده است.

به گزارش سیناپرس، یکی از گونه‌های جانوری منحصربه‌فرد که متأسفانه در حال حاضر به دلیل از دست رفتن زیستگاه‌ها، شکار بی‌رویه؛ دخالت انسان در محیط‌زیست و آلودگی‌های زیستی در خطر انقراض قرار دارد، گوزن شمالی یا الک elk است. این جانور که با نام واپیتی نیز شناخته می‌شود، به‌طور طبیعی بومی مناطقی از شمال‌شرق آسیا و آمریکای‌شمالی است. این گوزن با نام علمی Cervus Canadensis شناخته شده و براساس گزارش‌های بین‌المللی در گروه جانورانی است که گونه آن‌ها در معرض تهدید قرار دارد.

در حال حاضر تعداد اندکی از گوزن شمالی در مناطق شمالی آمریکا، کانادا، چین و روسیه وجود دارد. در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای حفظ این جانور از خطر انقراض انجام شده و یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های گوزن‌شمالی، پارک ملی و منطقه حفاظت شده‌ای است که در منطقه شی‌شو واقع در استان هوبی کشور چین قرار دارد. در این پارک حیات‌وحش که با نام تیان‌اژو شناخته می‌شود، گروهی از گوزن‌های‌شمالی در زیستگاه طبیعی خود زندگی کرده و مورد مراقبت قرار دارند. هر گونه عملیات عمرانی و دخالت انسانی در این منطقه ممنوع بوده و تلاش می‌شود تا با تکثیر طبیعی این گونه جانوری منحصر‌به‌فرد در این پارک حیات‌وحش، از انقراض گوزن‌شمالی جلوگیری شود.

 

تلاش‌های فوق سبب شده تا تعداد گوزن‌های‌شمالی پارک حیات‌وحش تیان‌اژو که در سال ۱۹۹۰ میلادی تنها ۶۴ رأس بود به هزار رأس در سال جاری میلادی برسد.