آیفون ۷ کی به ایران می‌رسد؟

آیفون ۷ کی به ایران می‌رسد؟ کم‌تر از یک هفته به رونمایی شرکت اپل از محصول جدیدش باقی مانده و در این میان جای این سؤال وجود دارد که آیفون جدید چه زمانی به دست علاقه‌مندان ایرانی خواهد رسید؟! به گزارش ایسنا، طبق اعلام شرکت اپل زمان چندانی تا رونمایی از آیفون ۷ (هفتم سپتامبر […]

آیفون ۷ کی به ایران می‌رسد؟

کم‌تر از یک هفته به رونمایی شرکت اپل از محصول جدیدش باقی مانده و در این میان جای این سؤال وجود دارد که آیفون جدید چه زمانی به دست علاقه‌مندان ایرانی خواهد رسید؟!

به گزارش ایسنا، طبق اعلام شرکت اپل زمان چندانی تا رونمایی از آیفون ۷ (هفتم سپتامبر یا ۱۷ شهریور ۱۳۹۵) باقی نمانده است اما بر اساس تجربیات گذشته معمولاً بین ارایه محصول جدید از سوی شرکت تا رسیدن آن به دست علاقه‌مندان ایرانی مدتی زمان لازم است.

از سوی دیگر طی هفته‌های گذشته فعالیت این برند امریکایی در ایران با حاشیه‌هایی همراه شده و قرار بر آن شده که از این پس با روی کار آمدن نمایندگی‌های رسمی اپل در ایران فروشندگان محصولات این شرکت ملزم به ارایه خدمات پس از فروش ‌شوند؛ موضوعی که قطعاً می‌تواند بیش از پیش موجب گرانی این برند شود.

رییس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی موبایل و تجهیزات جانبی در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با این موضوع اظهار کرد: با توجه به آن که نمایندگی‌های مجاز این شرکت در ایران قاعدتاً ملزم به ورود کالا از طریق مبادی قانونی بوده و باید تعرفه‌های تعیین شده گمرکی را تقبل کنند طبیعی است تا حدی قیمت ارایه این محصول در بازار بالا برود. از سوی دیگر بحث خدمات پس از فروش نیز مطرح است و بر روی قیمت نهایی کالا تأثیر خواهد گذاشت.

افشار فروتن همچنین عنوان کرد: البته با توجه به آنکه شرکت‌های متعددی نمایندگی این برند را ثبت کرده‌اند قطعاً شرایط عرضه آن‌‌ها در بازار حالت رقابتی پیدا خواهد کرد و ممکن است این موضوع تا حدی قیمت‌ها را تعدیل کند.

وی ادامه داد: اما در نهایت با توجه به مجموع شرایط تصور شخصی من آن است که با توجه به پرداخت هزینه‌های متعدد واردات گمرکی و خدمات پس از فروش این گوشی‌‌ها با افزایش نسبی قیمت مواجه خواهند بود.

فروتن درباره زمان ورود آیفون ۷ به ایران نیز عنوان کرد: با توجه به شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد که ورود این گوشی‌‌ها به کشور بیش از یک ماه زمان لازم داشته باشد حتی همین حالا هم به نظر می‌رسد به شکل طبیعی شرکت‌های واردکننده این برند مقدمات کار را فراهم کرده ‌باشند.

رییس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی موبایل و تجهیزات جانبی درباره تأثیر ورود آیفون جدید بر روی قیمت مدل‌های قبلی نیز توضیح داد: بعید می‌دانم قیمت گوشی جدید و ورود آن به بازار موجب کاهش قیمت مدل‌های قبلی مانند آیفون ۶ شود اما با توجه به شرایط فعلی این احتمال نیز وجود دارد که بسته به حجم تقاضا و گرایش به سمت مدل جدید، قیمت مدل‌های قبلی حداقل تثبیت شود.

 

وی در پایان در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر ورود گوشی‌های جدید اپل و رونق بازار راکد گوشی تلفن همراه متذکر شد: شاید این اتفاق موجی در بازار فعلی ایجاد کند اما قطعاً برای خروج بازار از این رکود نیاز به اقدامات متعدد دیگری وجود داشته و این موضوع به تنهایی کفایت نمی‌کند.