دریافت مالیات ارزش افزوده از مشاوران املاک غیرقانونی است

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور دریافت مالیات ارزش افزوده از مشاوران املاک غیرقانونی است رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان این که تقاضای حذف دریافت غیرقانونی مالیات بر ارزش افزوده از مشاوران املاک را داریم به مشکل مشاوران املاک با شهرداری اشاره کرد و گفت: قانون ناقص پیش فروش ساختمان سدی برای خروج مسکن […]

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور

دریافت مالیات ارزش افزوده از مشاوران املاک غیرقانونی است

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان این که تقاضای حذف دریافت غیرقانونی مالیات بر ارزش افزوده از مشاوران املاک را داریم به مشکل مشاوران املاک با شهرداری اشاره کرد و گفت: قانون ناقص پیش فروش ساختمان سدی برای خروج مسکن از رکود شده است.

به گزارش تسنیم، حسام عقبایی با اشاره به این که همکاران ما در شهر تهران با شهرداری مشکلاتی دارند، اظهارکرد: براساس قانون امور صنفی (ماده ۸۰) صدور پروانه کسب برای اماکن کارگاهی بلامانع است. این قانون مصوب سال ۸۲ است که مجدداً در سال ۹۲ توسط مجلس مورد بازنگری قرار گرفت و ماده ۸۰ آن یکبار دیگر تصویب و در ادامه به تأیید شورای نگهبان رسید.

وی با یادآوری این که به موجب این ماده قانونی برای حدود ۳۵۰۰ مشاوران املاک در واحدهای اداری پروانه کسب صادر شده است، تصریح کرد: وزارت صنعت شناسه صنفی لازم را برای این مشاوران صادر کرده است، اما برخی مناطق شهرداری بر خلاف این قانون نسبت به پلمب این واحد‌ها اقدام کرده و مانع فعالیت واحدهای مشاوران املاک می‌شوند.

وی با اشاره به این که این واحد‌ها از این قانون شکنی شهرداری گلایه دارند، گفت: در دو سال اخیر برای حل این مشکل علاوه بر مکاتبات فراوان با شهردار تهران، با وی ملاقات حضوری داشته ام.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که علی‌رغم تذکرات شاهد بروز این اتفاق هستیم، گفت: از شهرداری خواهش می‌کنم نسبت به فیصله دادن این موضوع اقدامات لازم را انجام دهند. اگر درآمد شهرداری کاهش یافته، اگر صدور پروانه ساختمانی در تهران کاهش یافته است نباید تاوان این مسأله را همکاران ما بدهند.

عقبایی بیان کرد: تبدیل سند اداری به تجاری هزینه بسیار زیادی (در برخی مناطق چند دو میلیون تومان) در بر دارد که از موجبات جلوگیری اشتغال همکاران بنده در تهران شده است. باید به این نکته توجه شود که در سال ۹۲ مجلس بررسی و اشراف را نسبت به این موضوع داشته که مشاوران املاک می‌توانند در واحدهای اداری فعالیت کنند. قیمت یک واحد تجاری بسیار بسیار بالاست و یک جوان نمی‌تواند چنین واحدی را برای اشتغال تهیه کند.

وی با بیان این که این مشکل را در شهرستان‌ها نداریم خواستار دستورات لازم شهرداری تهران برای حل این مشکل شد و گفت: با این کار دیگر همکاران بنده در دیوان عدالت اداری طرح دعوا نمی‌کنند.

وی با اشاره به این که مالیات ارزش بر افزوده یکی دیگر از مشکلات مشاوران املاک است، اظهارکرد: فرار مالیاتی در کشور به عنوان یک زرنگی تلقی می‌شود که البته نشان‌دهنده فرهنگ پایین مالیاتی است، علی‌رغم این که در حوزه مالیات مشاغل ایرادات زیادی به سازمان امور مالیاتی وارد است اما مالیات‌های زیادی از بنگاه‌های املاک دریافت می‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که همکاران بنده از رفتار برخی ممیزان مالیاتی گلایه دارند، گفت: در حوزه معاملات مسکن مفهوم مالیات بر ارزش افزوده گنگ است. این در حالی است که اموال غیرمنقول از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده، اما سازمان امور مالیاتی مشاوران املاک را مشمول ارزش افزوده قرارداده است.

عقبایی با بیان این که مشاوران املاک مالیات را از مردم می‌گیرند، خاطرنشان‌کرد: در حوزه اجاره‌نشینی مستاجران عموماً هر سال جابه‌جا می‌شوند که مالیات ا رزش افزوده را نیز پرداخت می‌کنند. از طرف دیگر متعاملین فکر می‌کنند که ۹ درصد ارزش افزوده در جیب مشاوران املاک می‌رود.

وی با اشاره به این که جریمه عدم پرداخت و عوارض شهرداری به مبلغ ارزش افزوده اضافه می‌کند، گفت: به عنوان مثال اگر درآمد یک مشاور املاک در یکسال ۱۰۰ میلیون درآمد دارد باید ۹ میلیون تومان ارزش افزوده پرداخت کند، این در حالی است که سازمان امور مالیاتی ۳۰ میلیون تومان از مشاور املاک دریافت می‌کند.

وی تأکید کرد: تقاضای حذف مالیات بر ارزش افزوده در شغل مشاوران املاک را داریم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور در ادامه با اشاره به مصاحبه مدیرعامل شهر پرند مبنی بر این که مشاوران املاک حق معامله مسکن مهر را ندارند، افزود: در پاسخ به مدیرعامل پرند باید بگویم که براساس قانون تجارت، دلالان و امور صنفی مشاوران املاک حق معامله در همه نقاط ایران را دارند و به هیچ عنوان وزارت راه و شهرسازی نمی‌توانند مانع از دور شدن مشاوران املاک از وظایف خود شوند. از این رو مشاوران املاک می‌توانند نسبت به معامله واحدهای مسکن مهر اقدام کند.

عقبایی با تأکید بر این که این کار کاملاً غیرقانونی است، گفت: از وزارت راه و شهرسازی می‌خواهیم که تذکرات لازم را در این باره به آقایان بدهند.

وی با بیان این‌که موضوع پیش فروش همچنان مشکل لاینحل در بازار مسکن است، گفت: قانون فعلی پیش فروش ساختمان مصوب سال ۸۹ که آیین‌نامه آن پس از ۵ سال تصویب شد تأمین کننده نیاز مردم نیست. ماده ۲۴ این قانون تأکید کرده که مشاوران املاک حق پیش فروش را ندارند و در عین حال زمینه‌های انجام تنظیم سند پیش فروش در دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

وی گفت: ۳۵ تا ۴۰ درصد معاملات مسکن در زمان‌های رونق پیش فروش به خودش اختصاص دهد، این در حالی است که پیش فروش به دلیل قوانین ناقص قفل شده و یک سدی برای خروج از رکود مسکن شده است.

وی خواستار تعیین تکلیف این موضوع از طریق ارایه طرح در مجلس شد و تأکید کرد: این مسأله به افزایش حجم معاملات مسکن و به تبع آن تسریع خروج مسکن از رکود خواهد شد.

عقبایی با بیان این که مشاوران املاک باید نسبت به صدور کد رهگیری برای معاملات اقدام کنند، افزود: بنگاه‌های املاک حق دریافت هیچ هزینه‌ای را برای این کار ندارند چون هزینه‌ای برای آن‌ها ندارد و مردم در صورت مشاهده عدم صدور کد رهگیری مراتب را برای پیگیری به اتحادیه صنف مشاوران املاک اطلاع دهند.