شکاف عمیق بخش خصوصی با وزارت نیرو ترمیم نشد!

شکاف عمیق بخش خصوصی با وزارت نیرو ترمیم نشد! برخلاف این‌که وزارت نیرو تسهیلات متعددی را برای بخش خصوصی فراهم کرده و بار‌ها مسؤولان این وزارتخانه اعلام کردند که هیچ تفاوتی بین بخش خصوصی داخلی و خارجی قائل نیستند اما بخش خصوصی داخلی به دلیل بدقولی‌های وزارت نیرو و طلب زیاد تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارد. […]

شکاف عمیق بخش خصوصی با وزارت نیرو ترمیم نشد!

برخلاف این‌که وزارت نیرو تسهیلات متعددی را برای بخش خصوصی فراهم کرده و بار‌ها مسؤولان این وزارتخانه اعلام کردند که هیچ تفاوتی بین بخش خصوصی داخلی و خارجی قائل نیستند اما بخش خصوصی داخلی به دلیل بدقولی‌های وزارت نیرو و طلب زیاد تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس برنامه‌ریزی‌‌ها سالیانه باید برای تولید ۵ هزار مگاوات برق در کشور سرمایه‌گذاری شود اما از زمانی که پرداخت یارانه‌ها آغاز شد به دلیل تغییر قیمت حامل‌های انرژی به ویژه برق، منابعی از وزارت نیرو به جهت پرداخت یارانه‌ها اخذ شد، اخذ این منبع از وزارت نیرو یکی از تصمیمات اشتباه اتخاذ شده در گذشته محسوب می‌شود، چراکه نتیجه این اشتباه آن شد که شرکت‌های مهمی که تولیدکننده انرژی و از پیشتازان توسعه کشور بودند حتی در امور جاری خود با مشکلاتی مواجه شوند.

همچنین وزارت نیرو در ابتدای دولت یازدهم در شرایطی با اداره امور جاری خود مشکل داشت که باید ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بابت هدفمندی یارانه‌ها به سازمان هدفمندی پرداخت می‌کرد. در همین زمینه تصمیم گرفت رقم به را به دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش دهد و دولت نیز به ازای آن از محل تغییر حامل‌های انرژی به ویژه قیمت بنزین جایگزین کند.

از سوی دیگر وزارت نیرو علاوه بر این‌که بدهی‌های زیادی به پیمانکاران بخش خصوصی داشت، ‌نیازمند منابع بسیاری برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود نیز بود در همین راستا دولت قبول کرد تا این دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را دیگر از وزارت نیرو دریافت نشود اما به نظر می‌رسد که این اقدام برای جذب رضایت بخش خصوصی کافی نبوده است.

مجموع بدهی وزارت نیرو و سود پایین تولید آب و برق دلیلی شد تا بخش خصوصی تمایلی به سرمایه‌گذاری نداشته باشد تا جایی که به گفته چیت‌چیان، وزیر نیرو علی‌رغم این‌که تاکنون ۳۷ هزار مگاوات مجوز برای بخش خصوصی داخلی برای ساخت نیروگاه صادر شده تاکنون تنها ۱۸ هزار مگاوات بیش‌تر ساخته نشده است که این مسأله نیز نشان از عدم استقبال بخش خصوصی دارد.

وی با بیان این‌که وزارت نیرو این آمادگی را دارد که عین قراردادی که با کشورهای خارجی بسته می‌شود برای سرمایه‌گذار داخلی نیز ایجاد کند، اظهارکرد: متن تمام قرارداد‌ها به صورت تیتر در سایت وزارت نیرو موجود است، و در زمینه‌ ایجاد قرارداد‌ها نیز هیچ شبهه‌ای وجود ندارد.

چندی پیش نیز بخش خصوصی به دلیل واردات تجهیزات از کشورهای خارجی همچون کرده جنوبی معترض شده بود اما مسؤولان وزارت نیرو این مسأله را نقض کردند و به گفته هوشنگ فلاحتیان – معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی – ادعای بخش خصوصی مبنی بر واردات تجهیزات برقی درست نیست، چرا که هر زمان که لازم باشد ما سرمایه‌گذاری مستقیم انجام می‌دهیم.

وی تصریح‌کرد: در بخش‌هایی که عملیات به صورت اجرایی باشد با توجه به کمبود منابع از فاینانس استفاده می‌کنیم و نمی‌توان گفت که این موضوع یک نقطه ضعف برای صنعت برق است و با توجه به این‌که وظیفه ما اداره صنعت برق کشور و تأمین منابع مالی است، در جاهایی که منابع داخلی اکتفا کنند از این منابع استفاده خواهیم کرد، ولی اگر این منابع پاسخگو نباشد از منابع خارجی با شرط انتقال تکنولوژی بهره می‌جوییم.

در این میان بسیاری از مسؤولان مشکل اصلی وزارت نیرو را کمبود نقدینگی عنوان کردند به‌طوری که به گفته ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو درحال حاضر منابع مالی وزارت نیرو با تنگنا روبه‌رو است، چرا که این منابع به هیچ عنوان جوابگوی تولیدکنندگان برق در نیروگاه‌ها، سامانه‌های انتقال و توزیع نیست و نمی‌توان از این طریق هیچ‌گونه بالانس اقتصادی را به وجود آورد.

 

در شرایط فعلی شکاف عمیقی بین رابطه بخش خصوصی داخلی و وزارت نیرو ایجاد شده که با ورود هرچه بیش‌تر بخش خصوصی خارجی این شکاف نیز بیش‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد که لازم است تدبیری برای این مسأله اتخاذ شود.