دفاع از کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد

دفاع از کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که دفاع از حفظ کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد، گفت: به نظر می‌رسد نگاه برخی از نمایندگان به نوعی برای بازگرداندن کارت سوخت، امنیتی باشد. جلال میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: نگاه قالب برخی از نمایندگان که دنبال بازگرداندن کارت […]

دفاع از کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که دفاع از حفظ کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد، گفت: به نظر می‌رسد نگاه برخی از نمایندگان به نوعی برای بازگرداندن کارت سوخت، امنیتی باشد.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: نگاه قالب برخی از نمایندگان که دنبال بازگرداندن کارت سوخت هستند بیش‌تر امنیتی است زیرا این افراد دوست ندارند مسایل را با نگاه امنیتی ببینند.

وی تصریح کرد: این‌که گفته می‌شود می‌توانند اطلاعات کاملی از خودروها، میزان مصرف و یا اطلاع از خودرویی که سرقت شده و در جایی سوخت‌گیری کرده داشته باشند، به نظر می‌رسد دفاع از حفظ کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد؛ مگر این‌که بگویند توجیه امنیتی دارد که در این صورت باید بسنجیم از نظر اقتصادی این کار به صرفه است یا خیر، آیا راه دیگری وجود دارد؟

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: با توجه به این‌که مجلس تازه دوره جدید خود را آغاز کرده به صلاح مجلس نیست که امروز یک قانون وضع کند و فردا آن را تغییر دهد.

نماینده مردم ایلام در مجلس ادامه داد: باید نگاهی به وضع موجود بیندازیم. در حال حاضر تعداد کمی هستند که از کارت خود برای سوخت‌گیری استفاده می‌کنند و اکثریت قریب به اتفاق مردم از کارت جایگاه‌داران استفاده می‌کنند. بنابراین عملاً با تک‌نرخی شدن بنزین استفاده از کارت سوخت به تدریج کنار گذاشته می‌شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهارکرد: وقتی سهمیه بندی وجود ندارد نیازی به وجود کارت سوخت هم نیست اما عده‌ای تأکید دارند که وجود کارت باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.

میرزایی همچنین خاطرنشان‌کرد: تعجب می‌کنم چگونه ابزاری که در شرایط دو نرخی برای تنظیم بازار و توزیع بنزین بوده، اکنون باعث صرفه‌جویی‌ می‌شود؛ لذا این مسأله بیش‌تر به یک شوخی شبیه است که بگوییم کارت سوخت باعث صرفه‌جویی می‌شود.

 

وی در پایان ابراز کرد: تنها استدلالی که می‌تواند پشت این قضیه باشد برای دفاع از حفظ کارت سوخت با توجه به صحبت‌های پراکنده‌ای که مطرح می‌شود، نگاه امنیتی باشد.