آواز گرمای هوای پرنده‌ها برای جوجه‌هایشان

آواز گرمای هوای پرنده‌ها برای جوجه‌هایشان نتایج مطالعه جدید محققان استرالیایی نشان می‌دهد که پرندگان با سر دادن آوازی خاص از جوجه‌های از تخم بیرون نیامده خود در برابر افزایش دمای هوا محافظت می‌کنند. به گزارش ایرنا بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله «ساینس» منتشر شده است، محققان دانشگاه دیکین در استرالیا […]

آواز گرمای هوای پرنده‌ها برای جوجه‌هایشان

نتایج مطالعه جدید محققان استرالیایی نشان می‌دهد که پرندگان با سر دادن آوازی خاص از جوجه‌های از تخم بیرون نیامده خود در برابر افزایش دمای هوا محافظت می‌کنند.

به گزارش ایرنا بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله «ساینس» منتشر شده است، محققان دانشگاه دیکین در استرالیا متوجه شدند که یک پرنده کوچک بومی این کشور به نام فنچ‌زبرا یا راه‌راه، زمانی که هوا گرم است، آوازهای خاصی برای تخم‌های خود می‌خواند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان داد: جوجه‌هایی که در تخم در معرض این آوازهای خاص قرار گرفته بودند، پس از بیرون آمدن از تخم، رشد آهسته‌تر و سازگاری بیش‌تری با آب و هوای گرم داشتند که این سازگاری در زادوولد آن‌ها در آینده نیز نقش مثبت داشت.

محققان معتقدند که مطالعه آن‌ها، اطلاعاتی در مورد نحوه واکنش احتمالی این پرندگان به تغییر آب و هوا ارایه می‌دهد.

«جوزف‌وودگیت» زیست‌بوم شناس رفتاری از دانشگاه «کویین‌مری» در لندن درباره این یافته گفت: این دستاورد برای اولین بار نشان می‌دهد که پرنده‌های والد می‌توانند جوجه‌های خود را قبل از بیرون آمدن از تخم با شرایط زیست‌محیطی ارتباط و انطباق دهند.

محققان استرالیایی زمانی تحقیق خود را آغاز کردند که متوجه یک آواز نامعمول فنچ‌های زبرا در حیات وحش شدند که تن بالا و سریع داشت.

آن‌ها پس از بررسی بیش از ۱۲۰ فنچ، متوجه شدند که پرنده والد تنها زمانی این آواز نامتعارف را می‌خواند که قرار است جوجه‌های آن در عرض ۵ روز سر از تخم دربیاورند و پیش‌بینی می‌شود دمای هوا به بالای ۷۸ درجه فارنهایت برسد.

در این مطالعه، تخم‌های پرنده در معرض دمای بالا قرارداده شد و محققان برای آن‌ها صدایی ضبط شده از آواز نامعمول یاد شده و یا سایر آواز‌ها را پخش کردند.

محققان متوجه شدند که از میان ۱۳۰ جوجه سر از تخم درآورده، جوجه‌هایی که این آواز غیرمعمول را دریافت کرده بودند، در شرایط آب و هوای گرم رشد آهسته‌تر داشتند و در آینده پرنده‌های ماده که از این الگوی رشد پیروی کرده بودند، جوجه‌های بیش‌تری را به دنیا آوردند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان داد پرندگانی که آواز خاص و نامعمول را در دوران جنینی دریافت کرده بودند، در بزرگسالی آشیانه گزینی در مناطق گرم‌تر را انتخاب کردند.

محققان امیدوارند که در گام بعدی بتوانند روند بیولوژیکی دخیل در بروز این تأثیرات را مشخص کنند و چرایی مزیت کندی رشد و کوچک‌تر ماندن پرنده در طولانی مدت را در آب و هوای گرم دریابند.

 

فرضیه‌ای که در این زمینه وجود دارد، این است که پرنده‌های کوچک‌تر می‌توانند راحت‌تر گرما را از بدن خود دفع کنند و یا این که رشد بسیار سریع در یک محیط استرس‌زا و گرم آسیب بسیار زیادی به بدن می‌زند؛ در هر صورت، یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که پرندگان سازوکاری برای آماده کردن جوجه‌های خود برای مواجهه با دمای زیاد دارند.