تزریق گاز شیرین دو فاز پارس‌جنوبی به شبکه سراسری

تزریق گاز شیرین دو فاز پارس‌جنوبی به شبکه سراسری سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و٢١ پارس‌جنوبی گفت: تزریق گاز شیرین تولیدی پالایشگاه این فاز‌‌ها به شبکه سراسری آغاز شد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علیرضاعبادی بیان کرد: گاز ترش دریافتی از خط لوله فازهای ٦، ٧، ٨ […]

تزریق گاز شیرین دو فاز پارس‌جنوبی به شبکه سراسری

سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و٢١ پارس‌جنوبی گفت: تزریق گاز شیرین تولیدی پالایشگاه این فاز‌‌ها به شبکه سراسری آغاز شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علیرضاعبادی بیان کرد: گاز ترش دریافتی از خط لوله فازهای ٦، ٧، ٨ هفتم شهریور ماه وارد ردیف نخست پالایشگاه فازهای ٢٠و٢١ شد و پس از فرایند شیرین سازی، هم اکنون تزریق به میزان ۸۰ میلیون فوت مکعب در ساعت گاز شیرین به شبکه چهارم سراسری آغاز شده است.

وی با بیان این‌که هم اکنون این ردیف پالایشی آمادگی دریافت و شیرین‌سازی گاز با ظرفیت کامل را داراست عنوان کرد: در روز جاری مقرر است با افزایش خوراک دریافتی از فازهای ٦تا٨ به پالایشگاه فازهای ٢٠و٢١، میزان شیرین‌سازی و تزریق گاز تولیدی این فاز‌‌ها به خط سراسری نیز افزایش یابد.

سرپرست فازهای ٢٠ و٢١ هدف اصلی از دریافت و شیرین‌سازی گاز فازهای ٦تا ٨ پارس‌جنوبی را رفع پانچ‌های احتمالی و آزمایش تجهیزات و خطوط لوله در واحد‌‌ها و آماده‌سازی کامل آن‌‌ها برای دریافت گاز از بخش فراساحل و سکوی فاز ۲۱ در آذر ماه سال جاری عنوان کرد.

طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس‌جنوبی با هدف تولید روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین برای مصارف داخلی، بازیافت سالانه یک میلیون تن گاز اتان برای مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالانه یک میلیون و ٥٠ هزار تن گاز مایع مرغوب برای صادرات، تولید روزانه ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی گوگردزدایی و تثبیت شده برای صادرات و بازیافت روزانه ٤٠٠ تن گوگرد برای صادرات در اولویت وزارت نفت قرار دارد.

 

توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ در سال ١٣٨٩ به شرکت‌های مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و تأسیسات دریایی با رهبری شرکت اویک واگذار شد.