اماو اگرهای عرضه‌ اندک پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا

اماو اگرهای عرضه‌ اندک پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا عرضه‌های اندک پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا در حالی است که در بازار آزاد و غیررسمی محصولات تولیدی پتروشیمی‌‌‌ها با قیمت‌هایی بالاتر به وفور وجود دارد. هوشنگ‌پارسا، عضو هیأت مدیره انجمن صنایع همگن پلاستیک و صادرکننده نمونه کشور در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: در حالی عرضه محصولات پتروشیمی […]

اماو اگرهای عرضه‌ اندک پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا

عرضه‌های اندک پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا در حالی است که در بازار آزاد و غیررسمی محصولات تولیدی پتروشیمی‌‌‌ها با قیمت‌هایی بالاتر به وفور وجود دارد.

هوشنگ‌پارسا، عضو هیأت مدیره انجمن صنایع همگن پلاستیک و صادرکننده نمونه کشور در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: در حالی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا درصد ناچیزی از تولیدات پتروشیمی‌هاست، اما همین مقدار ناچیز نیز به‌طور کامل در بورس برای تأمین نیاز واحدهای تولیدی عرضه نمی‌شود و جالب این‌که وزیر صنعت کماکان به حمایت بی‌قید و شرطش از پتروشیمی‌‌‌ها ادامه می‌دهد.

به گفته پارسا، وابستگی و دلبستگی وزیر صنعت به صنایع پتروشیمی آنقدر عمیق است که شرکت‌های پتروشیمی اقدام به صادرات کالاهای خود با قیمت‌هایی ارزان‌تر از بازار داخل می‌کنند اما برای مصرف صنایع پایین دست داخلی، حاضر به کاهش قیمت نیستند.

پارسا با بیان این‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت متأسفانه اعتقادی به صنایع پایین دست پتروشیمی‌‌‌ها ندارد، افزود: در حال حاضر آمار دقیقی از تولید شرکت‌های پتروشیمی وجود ندارد، اما به جرأت می‌گویم، عرضه پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا به نسبت حجم تولید پتروشیمی‌‌ها آنقدر اندک است که در برخی کالاها، نیاز واحدهای تولیدی تأمین نمی‌شود.

عضو هیأت مدیره‌انجمن صنایع همگن پلاستیک اظهار داشت: عرضه‌های اندک پتروشیمی‌‌‌ها در بورس کالا در حالی است که در بازار آزاد و غیررسمی محصولات تولیدی پتروشیمی‌‌‌ها با قیمت‌هایی بالاتر به وفور وجود دارد.

 

به گفته این صادرکننده نمونه کشور، در این شرایط به جای آن‌که دولت دستور دهد تا کل محصولات پتروشیمی برای تأمین نیاز واحدهای تولیدی در بورس کالا عرضه شود و پس از آن مازاد نیاز داخل، صادر شود، وزیر صنعت عنوان می‌کند محصولات پتروشیمی باید از بورس خارج شود.