حقوق دولتی معادن تقسیط و استمهال شود

حقوق دولتی معادن تقسیط و استمهال شود رییس خانه معدن و دبیر هماهنگی منطقه جنوب شرق کشور با بیان این‌که صندوق حمایت از معادن به دلیل محدودیت منابع و کمبود اعتبارات با مشکل مواجه است، گفت: معادن باید حقوق دولتی را پرداخت کنند، بدین منظور خواستار تقسیط و استمهال در پرداخت حقوق دولتی معادن هستیم. […]

حقوق دولتی معادن تقسیط و استمهال شود

رییس خانه معدن و دبیر هماهنگی منطقه جنوب شرق کشور با بیان این‌که صندوق حمایت از معادن به دلیل محدودیت منابع و کمبود اعتبارات با مشکل مواجه است، گفت: معادن باید حقوق دولتی را پرداخت کنند، بدین منظور خواستار تقسیط و استمهال در پرداخت حقوق دولتی معادن هستیم.

سعیدافضلی‌پور در گفت‌وگو با فارس با اشاره به مشکلات متعدد معدنکاران در استان یزد اظهار داشت: وضعیت اقتصادی کشور و مشکلاتی که در اقتصاد جهانی برای معادن رخ داد موجب شده تا وضعیت معدنکاران چندان مناسب نباشد و پرداخت حقوق دولتی معادن در چندسال گذشته با مشکل روبه‌رو شود.

وی با بیان این‌که یزد از جمله استان‌های معدنی کشور به شمار می‌آید، ادامه داد: استان یزد در برخی موارد از رتبه دوم به رتبه نخست ذخایر و تولیدات معدنی می‌رسد که نشان از جایگاه و توانمندی بالای استان در حوزه معدن است.

رییس خانه معدن و دبیر هماهنگی منطقه جنوب‌شرق کشور با اشاره به این‌که ۳ معدن از ۶ معدن جهانی کشور در استان یزد قرار دارد، عنوان کرد: در سطح کشور تنها ۱۲ استان معدنی داریم که استان یزد و کرمان از خاص‌‌ترین استان‌های کشور به لحاظ تنوع و تولیدات مواد معدنی هستند که لازم است با قوانین خاص معدنی با این دو استان رفتار شود.

وی به تشریح وضعیت معدنکاران استان پرداخت و افزود: معدنکاران یزدی حتی به وضعیت اکتشافات معدنی نیز اعتراض دارند و معتقدند که باید امور اکتشافات متمرکز بوده و دست بخش خصوصی در این زمینه بازتر باشد.

افضلی‌پور با اشاره به اشتغال‌زایی استان یزد در بخش معادن خواستار حمایت جدی از معادن کوچک در این استان شد و بیان داشت: بیش از ۱۱ هزار نفر از اشتغال بخش معادن یزد در اختیار معادن کوچک است اما این معادن کوچک با بسیاری از مشکلات روبه‌رو هستند و نیاز به حمایت جدی دولت دارند.

دبیر هماهنگی منطقه جنوب شرق کشور با انتقاد از ناکافی بودن حمایت‌ها از معادن گفت: تنها حامی معادن کوچک در شرایط فعلی صندوق حمایت از معادن است که متأسفانه این صندوق هم به دلیل محدودیت منابع و کمبود اعتبارات با مشکل مواجه است.

 

وی تعدد قوانین بخش معدن را از دیگر مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: با روند فعلی معادن و اوضاع کنونی اقتصاد در جهان، معادن به ویژه معادن کوچک نیاز به قوانینی دارند تا با اجرای درست و دقیق مورد حمایت قرار گیرند و اگر قوانینی در زمینه حمایت از این معادن نداشته باشیم آن‌ها رو به تعطیلی می‌روند.