سفر مقام‌های ایران و فرانسه نماد عزم جدی برای ارتقای روابط است

سفر مقام‌های ایران و فرانسه نماد عزم جدی برای ارتقای روابط است رییس مجلس ملی فرانسه گفت: سفر تاریخی آقای روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران به فرانسه و سفرهای اخیر وزیران فرانسه به ایران، نماد اراده و عزم جدی دو کشور برای ارتقای سطح روابط است. به گزارش ایرنا، کلودبارتلون افزود: زمینه‌های فراوانی برای همکاری بین […]

سفر مقام‌های ایران و فرانسه نماد عزم جدی برای ارتقای روابط است

رییس مجلس ملی فرانسه گفت: سفر تاریخی آقای روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران به فرانسه و سفرهای اخیر وزیران فرانسه به ایران، نماد اراده و عزم جدی دو کشور برای ارتقای سطح روابط است.

به گزارش ایرنا، کلودبارتلون افزود: زمینه‌های فراوانی برای همکاری بین دو کشور ایران و فرانسه به‌ویژه در بخش آب و کشاورزی وجود دارد و سفر اخیر وزیران محیط زیست و کشاورزی فرانسه در همین راستا انجام شد.

وی اظهار کرد: موضوع مدیریت بحران آب که امروزه در دنیا مطرح است انگیزه‌ای برای همکاری همه کشور‌ها برای رفع مشکل‌ها است.

وی با اشاره به اجلاسی که ماه دسامبر در پاریس برگزار شد اضافه کرد: همه کشور‌ها در این اجلاس برای رفع مشکل بحران آب متعهد شدند.

بارتلون با بیان این‌که فرانسه یکی از بهترین کشور‌ها در زمینه مدیریت آب است افزود: دو کشور ایران و فرانسه در این زمینه می‌توانند باهم کار کنند.

رییس مجلس ملی فرانسه با اشاره به توافق هسته‌ای و سند برجام گفت: با توجه به نیازی که در ایران و از جمله در استان‌های صنعتی مانند اصفهان برای سرمایه‌گذاری در جهت بهبود وضعیت تولید وجود دارد لازم است بعد از برجام کشور‌ها و بانک‌های مختلف در کنار ایران قرار بگیرند تا مشکلی برای تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری این کشور پیش نیاید.

وی همچنین با تأکید بر اهمیت مسأله مواد غذایی و تغذیه در سال‌های آینده، اظهار امیدواری کرد که همکاری‌های خوبی در زمینه کشاورزی بین دو کشور ایران و فرانسه صورت بگیرد و شرکت‌های فرانسوی در کنار شرکت‌های ایرانی قرار بگیرند.

بارتلون با اظهار شگفتی از سطح تحصیلات بالای جوانان ایرانی و سهم ۶۰ درصدی زنان ایرانی در دانشگاه‌ها برای همکاری‌های بیش‌تر بین دانشگاه‌های دو کشور در تسهیل تبادل دانشجو اظهار امیدواری کرد.

وی به گردشگرپذیر بودن اصفهان نیز اشاره کرد و گفت: گردشگری مسأله‌ای نیست که فقط سبب تقویت روابط اقتصادی شود بلکه ابزاری برای برقراری صلح به واسطه آشنایی ملت‌ها از فرهنگ، عادات و مذهب‌های یکدیگر است.

وی دلیل سفر خود به اصفهان را تمدن و میراث فرهنگی این استان خواند و تأکید کرد: جلوه‌های فرهنگی اصفهان بسیاری از فرانسوی‌ها را شیفته خود کرده و ما می‌توانیم صحبت‌های زیادی در این زمینه داشته باشیم.

استاندار اصفهان نیز در این دیدار با معرفی استان اصفهان و ظرفیت‌های این استان گفت: اصفهان از بزرگ‌ترین استان‌های ایران با بیش از۵ میلیون نفر جمعیت و ۱۰۷ شهر است.

رسول‌زرگرپور افزود: این استان دارای ظرفیت‌های بالایی در تولید فولاد فرآورده‌های نفتی و مصنوعات طلا است.

وی با اشاره به برخورداری اصفهان از انرژی صلح آمیز هسته‌ای و دانشگاه‌های برتر اظهار کرد: علاوه براین اصفهان به عنوان مرکز همزیستی ادیان توحیدی نیز مطرح است.

وی با بیان این‌که هفته گذشته میزبان وزیر محیط زیست فرانسه بودیم تصریح کرد: مذاکره خوبی با این هیأت در اصفهان انجام شد و به وزیر محیط‌زیست اعلام کردیم که اصفهان آماده همکاری در این زمینه است.

زرگرپور با اشاره به خواهرخواندگی اصفهان با ۱۴ شهر جهان گفت: امکان خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای فرانسه برای مبادله‌های فرهنگی و فن‌آوری نیز وجود دارد.

استاندار اصفهان با اشاره به برقراری پرواز مستقیم برخی شرکت‌های خارجی به اصفهان پس از برجام افزود: برقراری خط هوایی بین اصفهان و فرانسه زمینه‌های لازم برای همکاری و تقویت گردشگری فراهم خواهد شد.

زرگرپور همچنین برای انتقال تجربه در زمینه‌های آلودگی هوا و آب بین اصفهان و فرانسه اعلام آمادگی کرد.

رییس مجلس ملی فرانسه عصر چهارشنبه هفته گذشته وارد اصفهان شد و روز جمعه این شهر را ترک کرد.

رییس مجلس ملی فرانسه دوشنبه هفته پیش بنا به دعوت علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده و این سفر تا جمعه ادامه خواهد داشت.

او در این سفر با رییس‌جمهوری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای امنیت ملی کشور و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و درباره آخرین مناسبات دو جانبه، پارلمانی، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کرد.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه، نایب رییس کمیسیون امور خارجه مجلس فرانسه و یکی از اعضای کمیته دفاعی- ملی مجلس، کلود بارتلون رییس مجلس ملی فرانسه را همراهی می‌کنند.