جایگاه بین‌المللی ایران در پرتو افزایش صادرات نفت بهبود یافت

نایب‌رییس کمیسیون انرژی جایگاه بین‌المللی ایران در پرتو افزایش صادرات نفت بهبود یافت  نایب‌رییس کمیسیون انرژی مجلس درباره سفر دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) گفت: ایران به ثبات و بهبود این سازمان پیوسته کمک کرده است از سوی دیگر بازگشت سریع به بازار پس از تحریم‌ها، از منظر اوپک، «قدرت خوبی» تلقی می‌شود. […]

نایب‌رییس کمیسیون انرژی

جایگاه بین‌المللی ایران در پرتو افزایش صادرات نفت بهبود یافت

 نایب‌رییس کمیسیون انرژی مجلس درباره سفر دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) گفت: ایران به ثبات و بهبود این سازمان پیوسته کمک کرده است از سوی دیگر بازگشت سریع به بازار پس از تحریم‌ها، از منظر اوپک، «قدرت خوبی» تلقی می‌شود.

حمد سانوسی‌بارکیندو، دبیرکل جدید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز سه‌شنبه هفته گذشته در تهران با مقام‌های کشورمان ازجمله حسن‌روحانی، رییس‌جمهوری و بیژن‌زنگنه، وزیر نفت دیدار و گفت‌وگو کرد.

حسین‌امیری‌خامکانی درباره این دیدار به خبرنگار پارلمانی شانا گفت: ایران در حفظ اوپک و گذر از نوسان‌های شدید نفتی که همچنان ادامه دارد نقش اساسی بازی کرده است.

نایب‌رییس کمیسیون انرژی افزود: از زمانی که اوپک تصمیم به حذف سقف تولید گرفت یک نوع ناهماهنگی و بی‌نظمی بین اعضا به وجود آمد و پس‌ازآن نبرد نفتی نیز به وضع موجود دامن زد تا جایی که سازمان تا مرز بی‌ثباتی کامل پیش رفت، حتی در تعیین دبیرکل نیز درمانده شده بودند. ازاین‌رو، ایران نقشی سازنده برای تعیین دبیرکل جدید ایفا کرد، زیرا دبیرکل قبلی بیش از حد معمول در این سمت باقی‌مانده بود.

این نماینده مجلس دهم گفت: ایران به‌عنوان یک عضو اوپک باوجود مشکلاتی که داشت موضع حق‌طلبانه و کمک‌کننده‌ای را برای ثبات بازار و سازمان گرفت و تلاش کرد اوپک به وضع عادی بازگردد.

عضو هیأت‌رییسه کمیسیون انرژی افزود: اوپک با بی‌ثباتی بازار، نوسان قیمت، استخراج ذخایر غیرمتعارف نفت و همچنین احتمال کاهش قدرت این سازمان، مواجه است. ازاین‌رو، این مسایل نیازمند همگرای میان اعضاست که سفر دبیر کل به تهران ممکن است در این چارچوب هم باشد.

نایب‌رییس کمیسیون انرژی گفت: باوجود آن که در چند سال گذشته توان تولید و صادرات ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفت اما این کشور با پیش گرفتن سیاست‌های صحیح همچنان از ارکان اوپک ارزیابی می‌شود و سیاست‌های نفتی اخیر سبب شد ایران نقش خود در این سازمان حفظ کند.

امیری خامکانی افزود: به‌طور معمول قدرت اعضا بر اساس میزان نفتی است که در بازار عرضه می‌کنند؛ بنابراین، افزایش سهم بازار نفت ایران – در حدود یک سال گذشته‌ـ در افزایش قدرت ایران مؤثر بوده است.

 

وی گفت: ایران بلافاصله پس از رفع تحریم‌ها، بازار خود را احیا کرد که این از دیدگاه اوپک قدرت خوبی ارزیابی می‌شود. ازاین‌رو نقش ایران در تحولات عرصه نفت و انرژی قابل‌چشم‌پوشی نیست.