کاهش نرخ بیکاری در گرو حمایت از بنگاه‌های کوچک ‌و متوسط

یک کارشناس اقتصادی گفت: بانک‌ها در تسهیلات‌دهی به صنایع کوچک و متوسط احتیاط می‌کنند، چون این تفکر که تسهیلاتی پرداختی برگشت ندارد، هنوز حاکم است. هادی‌حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره هدفگذاری نرخ بیکاری تک رقمی در برنامه ششم توسعه گفت: این هدفگذاری در برنامه‌های چهارم ‌و پنجم هم انجام شد، اما این هدف محقق […]

یک کارشناس اقتصادی گفت: بانک‌ها در تسهیلات‌دهی به صنایع کوچک و متوسط احتیاط می‌کنند، چون این تفکر که تسهیلاتی پرداختی برگشت ندارد، هنوز حاکم است.

هادی‌حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره هدفگذاری نرخ بیکاری تک رقمی در برنامه ششم توسعه گفت: این هدفگذاری در برنامه‌های چهارم ‌و پنجم هم انجام شد، اما این هدف محقق نشد، زیرا توجهی به بنگاه‌های کوچک ‌و متوسط نشد.

وی افزود: در دولت آقای‌احمدی‌نژاد که طرح بنگاه‌های کوچک و زودبازده مطرح شد، به‌طور متوسط سالانه ۲۰ یا حداکثر ۳۰ هزار شغل ایجاد شد که این رقم، عددی در اشتغال‌زایی محسوب نمی‌شود. بهترین عملکرد ایجاد اشتغال در دوران برنامه سوم اتفاق افتاد که سالانه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد، زیرا در آن دوران صنایع کوچک ‌و متوسط شکل گرفت.

این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که در حال حاضر حدود ۸۸ هزار بنگاه کوچک، متوسط و بزرگ در کشور وجود دارد، تصریح ‌کرد: ۹۲ درصد از این میزان را صنایع کوچک ‌و متوسط تشکیل می‌دهند که باید مورد حمایت دولت قرار بگیرند.

وی تأکید‌ کرد: واقعیت این است که بنگاه‌های بزرگ کالای نهایی را تولید می‌کنند؛ مثلاً خودروسازی، درحالی که پشت این صنعت بزرگ تولید‌کننده خودرو، صد‌ها واحد کوچک قطعه‌ساز وجود دارد. اگر این واحد‌ها تولید نکنند، خودروساز نمی‌تواند خودرو تولید کند.

حق‌شناس یادآور ‌شد: یک واحد مسکن ظاهراً یک کالاست، اما برای تولید همین کالا لازم است ۸۰ نوع صنعت دیگر به حرکت در بیاید تا این کالای نهایی تولید شود. لذا باید صنایع کوچک ‌و متوسط مورد حمایت قرار بگیرند تا چرخ صنایع بزرگ به حرکت درآید.

مشاور رییس سازمان بنادر و کشتیرانی در ادامه با بیان این‌که توجه دولت باید صنایع کوچک ‌و متوسط در قالب تسهیلات دهی باید باشد، عنوان ‌کرد: قالب این صنایع بدهکار بانکی هستند، بانک‌های ما صنعت را در کشور بیچاره کرده‌اند چرا که بانک‌ها وام‌های عمده تسهیلاتشان را به واحدهای بزرگ می‌دهند.

 

وی با بیان این‌که این تفکر در بانکداری ما وجود دارد که اگر به شرکت‌های کوچک تسهیلات بدهند، این پول برگشت ندارد، گفت: تا زمانی که بانک‌ها خود در گیر تولید و شرکت داری باشند، توجهی به بنگاه‌های کوچک ‌و متوسط نمی‌کنند در حالی که چرخ اقتصاد کشور برای خروج از رکود و ایجاد اشتغال را همین صنایع به حرکت در می‌آورند.