سیف:آماده حذف صفرهای پول ملی هستیم

   رییس کل بانک مرکزی از آمادگی لازم برای حذف صفرهای پول ملی خبر داد و اعلام کرد: سال ۹۵ فعالیت مؤسسات غیرمجاز در بازار پولی خاتمه می‌یابد. به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، ولی‌ا… سیف در حاشیه همایش «تبیین سیاست‌های برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی» در تهران در پاسخ به سؤال مهر مبنی بر برنامه […]

 

 رییس کل بانک مرکزی از آمادگی لازم برای حذف صفرهای پول ملی خبر داد و اعلام کرد: سال ۹۵ فعالیت مؤسسات غیرمجاز در بازار پولی خاتمه می‌یابد.

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، ولی‌ا… سیف در حاشیه همایش «تبیین سیاست‌های برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی» در تهران در پاسخ به سؤال مهر مبنی بر برنامه بانک مرکزی برای حذف صفر‌‌ها از پول ملی، گفت: اقدام به حذف صفر‌‌ها نیازمند فراهم شدن شرایطی برای اقتصاد کشور است. یکی از پیش‌نیازهای این کار، رسیدن به تورم پایدار تک‌رقمی است.

وی افزود: زمانی که به تورم پایدار تک رقمی برسیم، بهترین زمان برای اجرای برنامه حذف صفر‌‌ها از پول ملی خواهد بود؛ گرچه در شرایط فعلی حرفی از این موضوع نمی‌زنیم اما آمادگی لازم را ایجاد کرده‌ایم و چنان‌چه به شرایط باثبات برسیم، این برنامه را عملیاتی خواهیم کرد.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این‌که آیا اجرای این برنامه در سال ۹۵ خواهد بود، گفت: دستیابی به تورم پایدار تک رقمی، شرایط خاصی را می‌طلبد؛ بنابراین باید استنباط کنیم که آیا ثبات لازم ایجاد شده یا خیر؟ و هر زمان که این اتفاق بیافتد، برنامه حذف صفر‌‌ها اجرایی خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به مشکلات ساختاری نظام بانکی گفت: حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان مطالبات غیرجاری داریم، همچنین حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان هم نظام بانکی از دولت مطالبه دارد.

وی ادامه داد: قیمت نفت بشکه‌ای ۱۱۰ تا ۱۱۵ دلار بود که در آذر ماه سال ۹۳ با شوکی که به آن وارد شد، کاهش یافت و این کاهش قیمت بر اقتصاد بسیاری از کشور‌‌ها آثار عمیقی گذاشت.

وی افزود: به‌طوری که در برخی کشور‌‌ها به دلیل شوک قیمت نفت تورم به ۱۸۰ درصد رسید و در برخی از کشور‌‌ها نرخ برابری پول رایج‌شان با ارز خارجی ۷ برابر شد اما در کشور ما نهایت ثبات را داشته است و با برخورداری از مفاهیم اقتصادی مقاومتی با یک آرامش منطقی اقتصاد ما مسیر خود را طی کرده است.

سیف تصریح کرد: به‌طوری که وضعیت بازارهای مختلف ما از جمله بورس و بازار ارز شرایط کاملاً آرام و یکنواختی دارد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نرخ برابری دلار در طول ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۴ در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۳ فقط ۵٫۵ درصد افزایش یافته است و دامنه نوسانات قیمت دلار به شدت کاهش یافته است.

سیف تصریح کرد: بنابراین آن نوساناتی که قبل از شروع دولت یازدهم در مورد نرخ ارز مشاهده می‌شد دیگر به هیچ وجه مشاهده نمی‌شود و قیمت ارز توانسته علی‌رغم همه محدودیت‌هایی که قبل از رفع تحریم‌ها در کشور ما در دسترسی به منابع ارزی وجود داشت، از ثبات لازم برخوردار باشد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: از نکات قابل توجه که در این رابطه باید به آن توجه کرد، ‌این است که نرخ برابری دلار و یورو به شدت نوسان داشته و حدود ۱۰ و نیم درصد نرخ برابری یورو با دلار عوض شده و دلار قوی‌تر شده است. به‌طوری که اگر برابری نرخ یورو را با ریال مقایسه کنیم حدود ۱۲ درصد قیمت یورو کاهش یافته است.

سیف تصریح کرد: این شرایط نوید می‌دهد که در آینده این ثبات را در اقتصاد‌مان استمرار خواهیم بخشید و البته باید به این نکته توجه کرد که به هیچ وجه اعتقاد نداریم که نرخ ارز باید ثابت بماند بلکه باید متناسب با متغیرهای اقتصادی نرخ ارز تغییر کند و زمینه‌ای ایجاد شود تا رشد صادرات و اشتغال و تولید‌مان از آن منتفع شود.

وی بیان داشت: بنابراین باید تمرکز اصلی‌مان در رشد اقتصاد و توسعه صادرات باشد.

رییس کل بانک مرکزی بیان داشت: بحث دیگر در رابطه با رشد اقتصادی است، رشد اقتصادی ما در سال ۹۱ منفی ۶٫۸ درصد بود که در سال ۹۳ به ۳ درصد رشد متوسط رسید و جهت‌گیری‌های ما در راستای رشد اقتصادی فعال شدن خطوط تولید و تأمین سرمایه در گردش برای فعالسازی خطوط تولید از طریق نظام بانکی کشور است که الحمدا… آثار آن در رشد اقتصادی سال ۹۳ دیده شد.

وی بیان داشت: در فصل آخر سال ۹۳ به دلیل تکانه‌های نفتی رشد اقتصادی کاهش یافت اما ۳ فصل قبل بالای ۳٫۶ درصد بود و در فصل چهارم سال ۹۳ رشد اقتصادی ۶ دهم درصد بود. استمرار آن در وضعیت سال ۹۴ طبیعتاً رشد اقتصادی ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد و مطمئن هستیم که رشد اقتصادی مثبت خواهد بود اما قابل مقایسه با سه درصد رشد سال ۹۳ نخواهد بود.

سیف گفت: ولی پیش‌بینی‌هایی که برای سال ۹۵ وجود دارد رشد اقتصادی بین حداقل ۵ تا ۷ درصد است، من مطمئن هستم حتما در این دامنه‌ رشد اقتصادی مطلوبی خواهیم داشت.

وی افزود: این در شرایطی است که رشد اقتصادی ۸ درصدی در قانون برنامه هدفگذاری شده است و انشاا… باید تلاش‌مان را اضافه کنیم تا در سال‌های بعد رشد مورد نظر تأمین شود.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نظام بانکی ما دارای مشکلات ساختاری بسیار جدی است و یکی از اولویت‌های ما باید این باشد که نظام بانکی هر چه بیش‌تر در خدمت تأمین مالی اقتصاد، رشد تولید و توسعه اقتصاد باشد.

سیف افزود: از اشکالات ساختاری نظام بانکی این است که حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان مطالبات غیرجاری داریم، همچنین حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان هم نظام بانکی از دولت مطالبه دارد.

وی افزود: حجم دارایی‌های غیرعملیاتی نظام بانکی شامل املاک و مستغلات حدود ۴۵ درصد است که این دارایی‌ها جزو دارایی‌های منجمد نظام بانکی است که گردشی ندارد و هیچ نقشی را در اقتصاد نظام بانکی ایفا نمی‌کند.

رییس کل بانک مرکزی افزود: بنابراین ۵۵ درصد باقیمانده دارایی‌های بانک کلیه نیازهای اجرایی و عملیات شبکه بانکی را تأمین می‌کند که این مسأله بر روی نرخ سود بانکی تأثیرگذار است و یکی از اشکالاتی که در نظام بانکی وجود دارد این است که علی‌رغم دستاورد بسیار بزرگ در زمینه تورم نرخ سود بانکی به دنبال آن پایین نیامده است.

وی افزود: یکی از اقدامات بانک مرکزی در ۶ ماهه گذشته تعیین تکلیف اضافه برداشت‌هایی بوده که از بانک مرکزی انجام شده است و نرخ‌های جریمه ۳۴ درصد به نرخ‌های منطقی مطابق نرخ بازار بین بانکی رسیده است.

 

سیف گفت: بانک مرکزی به بازار بین بانکی ورود کرده و ورود بانک مرکزی به این بازار نتیجه مثبتی داشته است به‌طوری که نرخ بازار بین بانکی که در مقاطعی بالای ۲۹ درصد بود در حال حاضر به کم‌تر از ۱۹ درصد رسیده است.