بهترین سال‌های زندگی جوانان در تجرد سپری می‌شود

مسؤول بسیج جامعه زنان با اشاره به «نفی تجرد» در سیاست‌های کلی خانواده، گفت: بهترین سال‌های زندگی جوانان در تجرد سپری می‌شود. مینو اصلانی در گفت‌و‌گو با مهر، با بیان این‌که مجموعه‌ای از عوامل فرهنگی موجب افزایش سن ازدواج و تجردگرایی در جوانان شده است، افزود: موضوع ازدواج یک بحث کاملاً فرهنگی است؛ اگرچه مسایل […]

مسؤول بسیج جامعه زنان با اشاره به «نفی تجرد» در سیاست‌های کلی خانواده، گفت: بهترین سال‌های زندگی جوانان در تجرد سپری می‌شود.

مینو اصلانی در گفت‌و‌گو با مهر، با بیان این‌که مجموعه‌ای از عوامل فرهنگی موجب افزایش سن ازدواج و تجردگرایی در جوانان شده است، افزود: موضوع ازدواج یک بحث کاملاً فرهنگی است؛ اگرچه مسایل اقتصادی هم در زمینه ازدواج دخیل هستند اما تغییر نگاه جوانان به ازدواج عامل اصلی در کاهش آمار ازدواج به شمار می‌رود.

وی با تأکید بر لزوم انجام امر مقدس ازدواج در سنین پایین ادامه داد: موضوع ازدواج در سنین مناسب، باید مورد توجه جوانان و خانواده‌ها باشد. وابسته کردن ازدواج به اتمام تحصیلات دانشگاهی در مقاطع عالی کارشناسی ارشد و دکترا سبب از بین رفتن فرصت‌های مناسب زندگی و از بین رفتن بهترین سال‌های عمر در تجرد می‌شود.

مسؤول بسیج جامعه زنان تأکید کرد: موارد زیادی از جوانان وجود دارند که با وجود ازدواج در سنین پایین موفق شده‌اند به بالا‌‌ترین مدارج علمی و شغلی دست یابند؛ بنابراین ازدواج کردن منافاتی با پیشرفت‌های تحصیلی و شغلی ندارد اگرچه مسؤولان باید شرایط بهتری برای ادامه تحصیل زوج‌های جوان فراهم کنند و تسهیلاتی در نظر بگیرند.

اصلانی خاطرنشان کرد: هرچه ازدواج در سنین مناسب رخ دهد، ثبات آن بیش‌تر می‌شود، زیرا جوانان در سنین پایین آمادگی بیش‌تری برای جذب فکری و عاطفی طرف مقابل دارند و همچنین سازگاری رفتاری آن‌‌ها در سنین پایین، بیش‌تر است.

وی با بیان این‌که ازدواج موجب آرامش افراد در کنار یکدگر می‌شود، گفت: ازدواج سبب تعالی رفتاری زوجین است همچنین ازدواج باعث می‌شود که فرد در ادامه زندگی انگیزه بیش‌تری برای تلاش در جهت تحقق آمال و آرزوهای فردی و خانوادگی در همه حوزه‌ها داشته باشد.

 

مسؤول بسیج جامعه زنان با اشاره به سیاست‌های کلی خانواده و نفی تجرد از سوی رهبرمعظم‌انقلاب، افزود: موضوع تشریفات از مواردی است که نیازمند توجه جدی از سوی مردم و مسؤولان است و باید در کانون توجه باشد، زیرا این هزینه‌ها سبب هراس جوانان از ازدواج شده است. باید مکانیسمی طراحی شود که زندگی مشترک با کم‌ترین تجملات و در کمال سادگی آغاز شود. در زندگی مشترک دوام اهمیت دارد و انجام هزینه‌های گزاف برای آغاز زندگی به هیچ‌وجه تضمین‌کننده ثبات و تداوم یک زندگی نیست.