دولت و مجلس راهبرد پیوستن به FATF را تعیین کنند

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران دولت و مجلس راهبرد پیوستن به FATF را تعیین کنند عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به موانع پیوستن ایران به FATF گفت: مجلس و دولت باید در این موضوع مذاکره کنند و این گفتگو‌‌ها را مبنای راهبرد با طرف خارجی قرار دهند. به گزارش مهر، مسعود […]

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

دولت و مجلس راهبرد پیوستن به FATF را تعیین کنند

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به موانع پیوستن ایران به FATF گفت: مجلس و دولت باید در این موضوع مذاکره کنند و این گفتگو‌‌ها را مبنای راهبرد با طرف خارجی قرار دهند.

به گزارش مهر، مسعود دانشمند در خصوص پیوستن ایران به FATF، حل شدن موانع سیاسی را یکی از عوامل مهم دانست و گفت: در حال حاضر بحث‌های سیاسی و اقتصادی به هم گره خورده‌اند و تا زمانی که موانع سیاسی این موضوع حل نشود امکان حل شدن موارد اقتصادی نیست.

وی با بیان این‌که چند نکته در پیوستن به FATF وجود دارد و اول شفافیت بازار مالی است، اظهار داشت: از اصول این شفافیت که از سوی این نهاد بین‌المللی مطرح شده جلوگیری از پولشویی در جهت تروریسم و تجارت مواد مخدر است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به این‌که کشور ایران در زمینه مواد مخدر از سال‌ها قبل فعالیت‌های خود را آغاز کرده و در این زمینه مشکلی ندارد، افزود: اما در موضوع مبارزه با تروریسم دیدگاه سیاسی دو طرف متفاوت است.

دانشمند با اعلام این‌که تعریف ما و طرف مقابل از تروریسم با یکدیگر متفاوت است، گفت: نمی‌توانیم یک نهاد نظامی را به دلیل تعریف غلطی که آن‌‌ها از تروریسم دارند، از فعالیت‌های مالی محروم کنیم بنابراین باید تفاوت دیدگاه‌های سیاسی حل شود و تا زمانیکه این موضوع را حل نکنیم به جایی نمی‌رسیم.

وی در عین حال با تأکید بر این‌که اگر وارد این نهاد مالی نشویم امکان پیوستن به نظام بانکداری جهانی را هم نداریم، اظهار داشت: معتقدم از ابتدای این بحث باید کارشناسانه و با گفت‌وگو وارد می‌شدیم و جای این موضوعات در جلسات کارشناسی اقتصادی است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به این‌که مجلس و دولت باید در این موضوع مذاکره کنند و این گفتگو‌‌ها را مبنای راهبرد با طرف خارجی قرار دهند، تصریح کرد: این بحث کاملاً تخصصی است و نباید در سطح رسانه‌ها به حاشیه کشیده شود بلکه کارشناسان و مسؤولان باید به حل تفاوت دیدگاه میان دو طرف بپردازند.

دانشمند با بیان این‌که ابزار قدرت در اختیار آمریکا قرار دارد و آن‌‌ها هم تازمانی که مفاد FATF را نپذیریم اجازه ورود به نظام بانکداری بین‌المللی را نمی‌دهند، گفت: تازمانی که مسایل سیاسی را حل نکنیم، موضوع اقتصادی پیوستن به این نهاد بین‌المللی حل نمی‌شود.