ایران ۳٫۷ میلیارد دلار پتروشیمی صادر کرد

بهره‌برداری از فازهای جدید پارس‌جنوبی و افزایش تولید خوراک، تبعات حوادث سریالی پتروشیمی‌‌ها را فعلاً در سایه نگه داشته تا تولید و صادرات پتروشیمی ایران حدود ۱۰ درصد افزایش یابد. به گزارش مهر، با وجود راه افتادن سریال‌های آتش‌سوزی در طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی از ابتدای امسال تاکنون که منجر به توقف تولیدهای متعدد در […]

بهره‌برداری از فازهای جدید پارس‌جنوبی و افزایش تولید خوراک، تبعات حوادث سریالی پتروشیمی‌‌ها را فعلاً در سایه نگه داشته تا تولید و صادرات پتروشیمی ایران حدود ۱۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش مهر، با وجود راه افتادن سریال‌های آتش‌سوزی در طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی از ابتدای امسال تاکنون که منجر به توقف تولیدهای متعدد در مجتمع‌های پتروشیمی شده اما در طول ۵ ماهه نخست سال ۹۵، ایران حدود ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار انواع محصول پتروشیمی و پلیمری به بازار صادر کرده است.

بر این اساس در طول ۵ ماهه نخست امسال حدود ۸ میلیون و ۷۲۴ هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به بازار صادر شده است.

از سوی دیگر مجموع تولید واقعی صنعت پتروشیمی از ابتدای سال تاکنون با احتساب تولید ۴ میلیون و ۲۱۵ میلیون تنی در مرداد ماه، به بیش از ۲۱ میلیون و ۲۳۸ هزار تن رسیده است.

یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران با وجود آتش‌سوزی و حوادث گسترده، افزایش تأمین خوراک با توجه راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی و بهره‌برداری از طرح‌های جدید همچون طرح‌های پتروشیمی مهاباد، لرستان، فاز دوم اتیلن کاویان و مرودشت شیراز بوده است.

به عبارت دیگر با راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی و افزایش ظرفیت تولید خوراک اتان، امکان تخصیص خوراک بیش‌تر به مجتمع پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده اتیلن ایران و خط لوله اتیلن غرب فراهم شده و در ادامه این زنجیره خوراک بیش‌تری در اختیار پتروشیمی‌های ماهشهر، لرستان، مهاباد، ایلام و کرمانشاه قرار گرفته است.

آمار ارایه شده از سوی مسؤولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشان می‌دهد با توجه به افزایش تخصیص خوراک از ابتدای امسال تاکنون تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

از این میزان تولید، سهم مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر ۷٫۱ میلیون تن، مجتمع‌های منطقه عسلویه بیش از ۱۰ میلیون تن و سهم مجتمع‌های سایر مناطق کشور بیش از ۴ میلیون تن بوده است.

 

همچنین میزان فروش داخلی محصولات پتروشیمیایی مناطق مختلف پتروشیمی تا پایان مردادماه در منطقه ماهشهرحدود دو میلیون و ۳۵۱ هزار تن، منطقه عسلویه ۳ میلیون و ۱۳۱ هزار تن، و سایر مناطق حدود یکهزار و ۹ تن بوده است.