صادرات سیمان از بورس کالا، قانون شود

  دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در سمینار آموزشی «آشنایی با راهکارهای تأمین مالی شرکت‌های صنعت سیمان» صنعتگران سیمان را دعوت به تأمین مالی از طریق بورس کالای ایران کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، در این سمینار آموزشی که از سوی شرکت تأمین سرمایه […]

 

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در سمینار آموزشی «آشنایی با راهکارهای تأمین مالی شرکت‌های صنعت سیمان» صنعتگران سیمان را دعوت به تأمین مالی از طریق بورس کالای ایران کرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، در این سمینار آموزشی که از سوی شرکت تأمین سرمایه امین و با همکاری انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان این‌که این روز‌ها موضوع فروش و تأمین مالی برای صنعت سیمان در اولویت قرار دارد، گفت: قبلاً اولویت صنعت سیمان تولید بود ولی امروز به دلیل کاهش فروش، تأمین مالی دغدغه ما شده است.

وی اظهار کرد: بورس کالای ایران یکی از ظرفیت‌ها برای تأمین مالی و فروش برای صنعت سیمان است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به این‌که فروش داخلی و صادراتی سیمان در ۱۰ ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب کاهش ۱۰و ۱۸٫۴ درصدی داشته است، توضیح داد: دلایل عمده کاهش تقاضای سیمان شامل کاهش ساخت و ساز – ناشی از انتقال سرمایه‌ها به سیستم بانکی-، کاهش بودجه‌های عمرانی و پیش‌بینی عدم افزایش بودجه‌های عمرانی به دلیل بدهی‌های دولت به بانک‌ها، صندوق تأمین اجتماعی و بازنشستگی، پیمانکاران و کاهش صادرات بوده است.

شیخان تشریح کرد: کاهش درآمدهای ارزی اکثر کشورهای صادرکننده نفت به دلیل پایین آمدن قیمت نفت و به تبع آن کاهش بودجه‌های عمرانی در این کشور‌ها، موجب کاهش صادرات سیمان به آن مناطق شده است. همچنین، بحران‌های به وجود آمده ناشی از جنگ در عراق- به عنوان بزرگ‌ترین بازار صادراتی ایران با اختصاص ۶۰ درصد صادرات- صادرات صنعت سیمان را کاهش داده است.

وی افزود: کاهش قیمت‌های صادراتی به دلیل رقابت منفی در داخل، عدم گشایش LC صادراتی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات حمل و نقل و ناوگان جاده‌ای از دیگر دلایل کاهش صادرات سیمان ایران بوده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: به دلیل مازاد عرضه و رقابت منفی در بازار، بهای فروش هر تن سیمان در اغلب شرکت‌ها زیر قیمت‌های مصوب عمل شده است و برخی از شرکت‌ها حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان زیر قیمت مصوب و با تخفیفات قابل توجه محصول خود را به فروش رسانده‌اند و این موضوع منجر به کاهش سود آوری صنعت و تحمیل بالغ بر یک هزار میلیارد تومان زیان شده است.

شیخان ادامه داد: به علاوه با توجه به شرایط بازار به منظور افزایش حجم فروش، اغلب شرکت‌ها نسیه‌فروشی دوماهه داشته‌اند؛ به‌طوری که مانده حساب‌ها و اسناد دریافتنی شرکت‌ها بین ۹۰۰ تا یک هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این موضوع، شرکت‌ها را با مشکلات نقدینگی شدید مواجه کرده است .

وی همچنین با بیان این‌که صنعتگران سیمان می‌توانند برای رفع موضوع فروش و حل مشکلات نقدینگی واحد خود از طریق بورس کالای ایران اقدام کنند، گفت: اخیراً شرکت سیمان سپاهان با استفاده از قراردادهای سلف موازی استاندارد، از طریق بورس کالای ایران تأمین مالی داشته است که از این به بعد صنعتگران این حوزه می‌توانند با استفاده از ابزارهای مالی‌ چون سلف موازی استاندارد و گواهی سپرده کالایی مشکلات نقدینگی خود را حل کنند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پایان اظهار کرد: توافقاتی برای صادرات سیمان از طریق بورس کالا صورت گرفته است؛ از سازمان توسعه تجارت نیز درخواست کرده‌ایم که صادرات سیمان فقط با گواهی معامله در بورس کالا پذیرفته شود و به قانون تبدیل شود؛ هم اکنون منتظر جواب این نهاد هستیم.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران؛ تأمین مالی در کم‌تر از یک ماه

این گزارش حاکی است، پدرام عزیزی، مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با دعوت صنعتگران سیمان برای استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی در بورس کالای ایران، گفت: ابزارهای نوین مالی مانند اوراق سلف موازی استاندارد این قابلیت را دارد که در کم‌تر از یک ماه برای صنایع تأمین مالی کند.

عزیزی در این سمینار با بیان این‌که بورس کالای ایران با سابقه در اختیار داشتن دو بازار فیزیکی و مشتقه توانسته است برای صنایع کشور تأمین مالی کند، گفت: در گذشته بورس کالا از طریق معاملات سلف برای شرکت‌ها و صنایع تأمین مالی کوتاه مدت انجام می‌داد، اما طی سال اخیر با استفاده از اوراق سلف موازی استاندارد تلاش کرده که تأمین مالی بلند مدت را برای شرکت‌ها داشته باشد.

وی ادامه داد: طی سال جاری بیش از یک هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد منتشر شده و در سال آینده هم برنامه بورس کالای ایران برای انتشار این اوراق ادامه خواهد داشت.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران تأکید کرد: صنعت سیمان نیز در سال جاری تأمین مالی از طریق اوراق سلف موازی استاندارد را آغاز کرده است و شرکت سیمان سپاهان با انتشار ۲۰۰ میلیارد ریال پیشرو در این حوزه است.

مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران؛ رمز موفقیت سیمان در یکپارچگی فروش و قیمت

در ادامه این سمینار، عباس یعقوبی، مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران با اشاره به این‌که بورس کالا علاوه بر تأمین مالی می‌تواند در فروش نیز یاری دهنده صنعت سیمان کشور باشد، گفت: توافقاتی با انجمن سیمان برای صادرات سیمان از طریق بورس کالا صورت گرفته است. تلاش ما در بورس کالا این است که بازارهای هدف سیمان ایران را گسترش دهیم و رقابت منفی را در این صنعت از بین ببریم؛ این موضوع مستلزم این است که تفاوت در نرخ را فقط به شرایط فروش تقلیل داد و چندگانگی نرخ نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: رمز موفقیت سیمان در یکپارچگی فروش و قیمت است تا بتواند به مرجع قیمتی در منطقه تبدیل شد.

حسین سعیدی، کارشناس ارشد تأمین مالی شرکت تأمین سرمایه امین نیز که یکی از دیگر حاضران سمینار آموزشی «آشنایی با راهکارهای تأمین مالی شرکت‌های صنعت سیمان» بود؛ وی روش‌های تأمین مالی را انتشار اوراق بهادار سرمایه‌ای و انتشار اوراق بهادار بدهی معرفی کرد و گفت: اوراق سلف موازی استاندارد از جمله اوراق بهادار بدهی است که برای تأمین نقدینگی شرکت‌های تولیدی استفاده می‌شود.

سعیدی توضیح داد: قرارداد سلف استاندارد قراردادی است که براساس آن عرضه‌کننده، مقدار معینی از دارایی پایه را مطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم کند. این قرارداد و اوراقی که بر پایه آن منتشر می‌شود زمینه را برای تأمین مالی به منظور تأمین سرمایه در گردش یا تأمین منابع مورد نیاز برای طرح‌های توسعه و بهسازی تولیدکنندگان کالا‌ها فراهم می‌سازد.

 

این کارشناس ارشد تأمین مالی اظهار کرد: اولین تأمین مالی از طریق اوراق سلف موازی استاندارد برای صنعت سیمان از سوی شرکت تأمین سرمایه امین صورت گرفت و دیگران صنعتگران سیمان می‌توانند از این طریق نقدینگی لازم را برای واحدهای خود جذب کنند.