نفت ۳ درصد گران شد

قیمت جهانی نفت در معاملات هفته گذشته ۳ درصد افزایش یافت و در پایان معاملات به ۴۸ دلار و یک سنت در هر بشکه رسید. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که تجار خاطرنشان کردند که وقوع طوفان هرمین، عامل اصلی کاهش غیرمنتظره حجم ذخایر نفت خام آمریکا در این هفته بوده […]

قیمت جهانی نفت در معاملات هفته گذشته ۳ درصد افزایش یافت و در پایان معاملات به ۴۸ دلار و یک سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که تجار خاطرنشان کردند که وقوع طوفان هرمین، عامل اصلی کاهش غیرمنتظره حجم ذخایر نفت خام آمریکا در این هفته بوده است، قیمت نفت روز جمعه ۴ درصد کاهش یافت و بخش عمده‌ای از افزایش قیمت جلسه قبلی را خنثی کرد.

بازار نفت معاملات این هفته را با حدود ۳ درصد افزایش به پایان برد که اولین افزایش در طی ۳ هفته گذشته بود. امیدواری تجار به انعقاد توافق فریز نفتی، پس از توافق روز دوشنبه عربستان و روسیه برای همکاری با یکدیگر برای تثبیت بازار نفت، افزایش یافته است.

براساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۹۸ سنت کاهش به ۴۸ دلار و یک سنت رسید. قیمت نفت برنت روز پنجشنبه برای اولین بار در طی دو هفته اخیر به بالای ۵۰ دلار رسیده بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز با یک دلار و ۷۴ سنت کاهش به ۴۵ دلار و ۸۸ سنت رسید.

روز پنجشنبه پس از آن‌که آمارهای دولت آمریکا نشان داد که حجم ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته بیش‌ترین کاهش از ژانویه ۱۹۹۹ تاکنون را تجربه کرده، قیمت نفت به یکباره رو به افزایش گذاشت. تجار گفتند این کاهش به دلیل وقوع طوفان هرمین و به تأخیر افتادن تخلیه محموله‌های نفتی اتفاق افتاده است.

جیمز ویلیامز، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «بخش عمده افزایش قیمت‌های روز پنجشنبه مبتنی بر برداشتی اشتباه بود. اما بررسی دقیقتر نشان داد که کاهش حجم ذخایر به دلیل تأخیر در واردات رخ داده که ناشی از وقوع طوفان بوده است.»

 

«هفته آینده ما شاهد افزایش قابل توجه حجم ذخایر نفت خام آمریکا خواهیم بود زیرا همه این میزان نفتی که هفته گذشته به دلیل طوفان وارد نشده بود، به یکباره در آمار‌ها منعکس خواهد شد.»