شرکت‌های ایرانی در تعیین شریک از ظرفیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی استفاده کنند

معاون وزیر نفت: شرکت‌های ایرانی در تعیین شریک از ظرفیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی استفاده کنند مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ظرفیت تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت نمی‌تواند منجر به جهش اقتصادی در کشور شود و اولویت ایران در افزایش ظرفیت تولید، تمرکز بر ازدیاد برداشت از میدان‌هاست. به گزارش شانا، علی کاردر در […]

معاون وزیر نفت:

شرکت‌های ایرانی در تعیین شریک از ظرفیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی استفاده کنند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ظرفیت تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت نمی‌تواند منجر به جهش اقتصادی در کشور شود و اولویت ایران در افزایش ظرفیت تولید، تمرکز بر ازدیاد برداشت از میدان‌هاست.

به گزارش شانا، علی کاردر در نشست «هم‌اندیشی شرکت‌های بالادستی نفت و گاز»، گفت: کشورهای همسایه از جمله عربستان و عراق، با سرعت طرح‌های توسعه‌ای خود را پیش می‌برند و ما نیز باید به سرعت فعالیت‌های خود در برداشت از میدان‌های مشترک بیفزاییم.

وی افزود: در آستانه ورود به برنامه ششم توسعه هستیم و همان‌طور که بار‌ها گفته شده است، دستیابی به اهداف بالادست صنعت نفت در این برنامه به بیش از ١٠٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد و رشد حدود ٩ درصدی صنعت نفت در پایان برنامه نیز با احتساب جذب این میزان سرمایه هدف‌گذاری شده است.

معاون وزیر نفت، یکی از مشکلات اصلی شرکت ملی نفت ایران را ضریب بازیافت ناچیز برخی مخازن نفتی عنوان کرد و گفت: با توجه به هدف‌گذاری تولید نفت و گاز، باید عمده تلاش خود را روی ازدیاد برداشت از میدان‌های در حال بهره‌برداری متمرکز کنیم.

کاردر ادامه داد: باید بپذیریم ظرفیت تولید ۴ میلیون بشکه نفت در روز، ظرفیت مناسبی برای پرش‌های اقتصادی کشور نیست و این میزان باید افزایش یابد.

وی با اشاره به پیشرفت چند طرح پالایشگاهی در کشور، گفت: این که باید از خام‌فروشی پرهیز شود، بحث کاملاً درستی است اما این موضوع مغایرتی با ضرورت بهره‌مندی بیش‌تر از ظرفیت‌های موجود و تلاش برای ازدیاد برداشت ندارد و امیدواریم با تعریف و تکمیل طرح‌های پایین‌دستی، این مهم نیز محقق شود.

نقش‌آفرینی شرکت‌های ایرانی؛ اصل جدایی‌ناپذیر قراردادهای پیش رو

کاردر با یادآوری این که شرکت ملی نفت ایران بسته‌ای از قرارداد‌ها را در دستور کار دارد، گفت: در تعدادی از میدان‌های موضوع قرارداد، شرکت ایرانی به عنوان محور اصلی فعالیت می‌کند و می‌تواند از همکاری شرکت خارجی بهره‌مند شود و در تعدادی از میدان‌ها شامل میدان‌های بزرگ، شرکت خارجی محور اجرای قرارداد است و مکلف است با همکاری شریک ایرانی خود فعالیت‌های توسعه‌ای را انجام دهد.

وی ادامه داد: شرکت‌های ایرانی بهتر است در تعیین شریک‌های خارجی خود، از ظرفیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی (IOC) استفاده کنند؛ زیرا این شرکت‌ها قادرند منابعی خارج از سقف ECA (پوشش بیمه ای) را به کشورمان وارد کنند و از این حیث، منابع مالی جدیدی برای کشور تعریف می‌شود؛ همچنین شرکت‌های خصوصی می‌توانند از منابع صندوق توسعه ملی بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با یادآوری این که اکنون با تمهیدات اندیشیده شده برای تأمین مالی پروژه‌های غرب کارون و پارس‌جنوبی، در این دو بخش نگرانی جدی وجود ندارد، افزود: با این حال باید به‌طور جدی در فکر جذب سرمایه باشیم؛ پارس‌جنوبی از سال ١٤٠٢ به بعد با افت تولید گاز روبه‌رو می‌شود و نگهداشت تولید در این میدان نیازمند تأمین منابع مالی و فن‌آوری‌های روز است.

کاردر گفت: فاز ١١ به عنوان محور استفاده از فن‌آوری در دستور کار قرار می‌گیرد و با انتقال فن‌آوری در سایه طرح توسعه این فاز پارس‌جنوبی، امکان تعمیم فن‌آوری‌ها به دیگر فازهای پارس‌جنوبی به خصوص در مبحث نگهداشت تولید فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره لایه نفتی پارس‌جنوبی نیز با بیان این که هدف‌گذاری تولید روزانه ٣٥ هزار بشکه از این میدان، رقم مناسبی نیست، ادامه داد: طبق برنامه، امیدواریم تولید از لایه نفتی تا پایان سال آغاز شود.

وی با اشاره به ایجاد فضای مناسب برای همکاری بیش‌تر با شرکت‌های خصوصی در پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران، عنوان کرد: طرح‌های ان‌جی‌ال به‌طور کامل در اختیار بخش خصوصی گذاشته می‌شود؛ همچنین در بخش ال‌ان‌جی که اخیراً فرمول نهایی آن از سوی وزیر نفت ابلاغ شده است، مصمم به بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی هستیم و باید ال‌ان‌جی به جایگاه مناسبی در سبد صادراتی گاز کشور دست یابد.