رفتار برخی بانک‌ها شائبه مخاطرات FATF را تشدید کرد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس رفتار برخی بانک‌ها شائبه مخاطرات FATF را تشدید کرد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که کلیات و جزییات «FATF» در مجلس بررسی می‌شود گفت: رفتار برخی بانک‌ها شائبه مخاطرات FATF برای کشور را تشدید و تقویت کرد. به گزارش تسنیم، علی‌اکبرکریمی با اشاره به موضوع FATF اظهار داشت: در خصوص […]

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

رفتار برخی بانک‌ها شائبه مخاطرات FATF را تشدید کرد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که کلیات و جزییات «FATF» در مجلس بررسی می‌شود گفت: رفتار برخی بانک‌ها شائبه مخاطرات FATF برای کشور را تشدید و تقویت کرد.

به گزارش تسنیم، علی‌اکبرکریمی با اشاره به موضوع FATF اظهار داشت: در خصوص موضوع کارگروه اقدام مالی یا FATF که قبلاً این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی و بحث قرار گرفت، این روز‌ها شاهدیم یکی از بانک‌ها اقدام غیرمنطقی و ناشایستی را مبنی بر عدم ارایه خدمات به یکی از مجموعه‌های وابسته به نهادهای انقلابی انجام داد که این موضوع شائبه این‌که پذیرش قراردادFATF می‌تواند مخاطراتی برای کشور داشته باشد تقویت کرد.

وی افزود: این اقدامات، نگرانی‌هایی در این خصوص بود را جدی‌تر کرد و سبب شد خیلی از افراد دلسوز نظام از جمله جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این‌باره واکنش نشان دادند.

کریمی تصریح کرد: با توجه به بخشنامه‌ای که رییس‌کل بانک مرکزی ابلاغ کرد رویه کمی اصلاح شد اما همچنان این دغدغه وجود دارد که موضوع تعهدات مربوط به‌کارگروه مالی و شایبه‌هایی که درباره این نوع برخورد‌ها نتایج آن در آینده در حوزه اقتصادی و بانکی پیش می‌آید شرایط و نگرانی‌هایی پیش آورد که حتی در مجلس طرح بررسی این قرارداد را بعد از تعطیلات مجلس پیگیری کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر این‌که نظر شما درباره الزام دولت درباره ارایه توضیح و قراردادFATF به مجلس چیست و اگر دولت همچون قرارداد‌ها نفتی بخواهد این قرارداد را محرمانه اعلام کند برخورد مجلس چیست گفت: به هرحال باتوجه به نوع تعهداتی که در قالب FATF درصورتیکه تعهدات در حکم معاهدات بین‌المللی و قرارداد‌ها باشد دولت باید اجرای این تعهدات را به‌طور کامل از مجلس اجازه بگیرد و دولت هم از موارد قانونی در قانون اساسی که الزام ایجاد کرده تا همه قراردادها، معاهدات و تعهدات بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد، نمی‌تواند عمل کند و مجلس در این خصوص جدیت حساسیت لازم را دارد.

کریمی از طرح نظارت بر این قرارداد و ارایه قراردادFATF به مجلس خبر داد و افزود: براساس جلسه که با وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصاد داشتیم مقرر شد جزییات تعهداتی که در قالب FATF که به‌کارگروه مالی دادیم به مجلس ارایه و در مجلس شورای اسلامی بررسی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: این جزییات در مراحل اول به مجلس ارایه شده، و در کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی کلیات و جزییات FATF در دست بررسی است.