اما و اگر سخت گیری بانک ها در پرداخت وام ازدواج

اما و اگر سخت گیری بانک ها در پرداخت وام ازدواج وام ازدواج از مشهور‌‌ترین تسهیلات قرض‌الحسنه است که افزایش سقف آن به مبلغ ۱۰ میلیون تومان در بودجه سال جاری واکنش‌های گوناگونی از مقامات بانکی را در پی داشت و کمبود منابع بهانه اصلی برای تعلل بانک‌ها در پرداخت این وام بود. به گفته […]

اما و اگر سخت گیری بانک ها در پرداخت وام ازدواج

وام ازدواج از مشهور‌‌ترین تسهیلات قرض‌الحسنه است که افزایش سقف آن به مبلغ ۱۰ میلیون تومان در بودجه سال جاری واکنش‌های گوناگونی از مقامات بانکی را در پی داشت و کمبود منابع بهانه اصلی برای تعلل بانک‌ها در پرداخت این وام بود.

به گفته برخی کارشناسان هم‌اکنون ۳۶ هزار میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز در اختیار بانک‌ها قرار دارد که این امانت باید براساس قانون برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به‌کارگیری شود، ولی این منابع در محلی به‌کارگیری شده که هیچ نفعی به حال جوانان ندارد، این در حالی است که برخی بانک‌ها تسهیلاتی را از محل منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز به ‌کارکنان خود پرداخت می‌کردند.

البته در این بین برخی از کارشناسان معتقدند که ضمانت بازپرداخت، هدف‌گذاری غلط در اعطای وام و انجماد سرمایه بانک‌ها عمده مشکل اصلی در پرداخت وام ازدواج است.

روح ا… ابوجعفری، کارشناس بانکی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران در خصوص اعطای وام ازدواج به زوج‌های جوان گفت : طبق آمار بانک مرکزی منابع قرض‌الحسنه مشخص است و بانک‌ها از لحاظ تأمین اعتبار در این زمینه مشکل خاصی ندارند.

وی در خصوص تعلل بانک‌ها در پرداخت این وام تصریح‌کرد: نظام پرداخت‌های مالی در سیستم بانکی کشور نیاز به اصلاح و شفافیت بیش‌تری دارد و اولویت‌بندی‌ها در این خصوص باید با برنامه‌ریزی صورت پذیرد.

ابوجعفری با بیان این‌که ارایه تسهیلات قرض‌الحسنه به‌کارکنان، مسؤولین و مدیران از اولویت‌های برخی بانک‌ها است، اذعان داشت: پرداخت وام قرض‌الحسنه برای ازدواج باید اولویت بانک‌ها باشد، چرا که هم‌اکنون یکی از معضلات جامعه ازدواج جوانان است.

وی در ادامه افزود: دغدغه اصلی بانک‌ها ضمانت و بازپرداخت این وام‌ها است که می‌توان با راهکار‌های مختلف از جمله ایجاد صندوق ضمانت بازپرداخت اقساط را تضمین کرد.

ابوجعفری در پایان تأکیدکرد: بانک‌ها با توجه به منابع موجود، برنامه‌ریزی، برآورد دقیق و ایجاد راهکار مناسب برای بازپرداخت، می‌توانند در تسریع پرداخت این وام‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

تسریع پرداخت وام‌های ازدواج با منابع رسوب شده

محمد رضا عسگری، کارشناس بانکی در خصوص تعلل بانک‌ها در اعطای تسهیلات ازدواج گفت: نیمی از سرمایه بانک‌ها منجمد است ضمن این‌که این مؤسسات مالی مطالبات زیادی از دولت دارند که همین امر عملکرد آن‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به عزم جدی برای رفع مشکل ازدواج بانک‌ها موظف به تأمین منابع مالی فوق هستند.

این کارشناس با اشاره به بازپرداخت به موقع وام‌های خرد اظهارداشت: وام‌های کلان معوقات زیادی را به همراه داشته و نگرانی بانک‌ها مبنی بر ضمانت بازپرداخت این وام‌ها بی‌مورد است.

عسگری با تأکید بر لزوم تسهیل و ترغیب جوانان به امر ازدواج گفت: بانک‌ها برای تسریع در اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به‌خصوص ازدواج می‌توانند از منابع رسوب شده خود استفاده کنند.

 

وی در پایان تصریح‌کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی، اعطای وام ۱۰ میلیونی ازدواج به هر یک از زوجین امری ضروری و کمک حداقلی برای این امر مهم است.