پیوستن ایران به FATF یعنی تضمین مراودات بانکی با دنیا

پیوستن ایران به FATF یعنی تضمین مراودات بانکی با دنیا سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: پیوستن ایران به FATF در اقتصاد کشور بسیار تأثیرگذار است و تمامی مراودات بانکی و اقتصادی ما را با دنیا تضمین می‌کند. به گزارش ایرنا، بهرام‌پارسایی افزود: در دنیای گسترده برای توسعه کشور در عرصه اقتصادی نیازمند […]

پیوستن ایران به FATF یعنی تضمین مراودات بانکی با دنیا

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: پیوستن ایران به FATF در اقتصاد کشور بسیار تأثیرگذار است و تمامی مراودات بانکی و اقتصادی ما را با دنیا تضمین می‌کند.

به گزارش ایرنا، بهرام‌پارسایی افزود: در دنیای گسترده برای توسعه کشور در عرصه اقتصادی نیازمند مراودات با کشورهای دنیا هستیم و قطع ارتباط با جهان از نظر اقتصادی منطقی نیست.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که پیوستن ایران به FATF تکمیل روند دوران پسابرجام است و منافعش باید عاید کشور ما شود، اظهار داشت: پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این نهاد کاملاً در اقتصاد ایران تأثیرگذار است.

پارسایی تصریح کرد: ما اگر عضو این نهاد نباشیم، جلوی رشد اقتصادی کشور گرفته می‌شود و هیچگاه نمی‌توانیم با دیگر کشورهای دنیا ارتباط اقتصادی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تا تیرماه سال جاری به همراه کره‌شمالی در لیست سیاه FATF قرار داشتیم که این موضوع باعث شده بود تا نتوانیم ارتباطات بانکی و مالی با دنیا برقرار کنیم و این جلوی ورود سرمایه به کشور را گرفته بود و ما در عمل امکان سرمایه‌گذاری نداشتیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عضویت ایران FATF باید با حفظ اقتدار و منافع ملی و در چارچوب قوانین اساسی برقرار شود، زیرا پیوستن ما به آن به توسعه اقتصادی کشور و حل مشکل جامعه از جمله بیکاری جوانان کمک ویژه‌ای می‌کند.

گروه ویژه اقدام مالی(Financial Action Task Force) یا همان FATF یک گروه بین‌الدولی است.

 

FATF در چهارم تیر ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ای، درخواست خود از کشور‌‌ها برای انجام اقدامات مقابله‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد. این تعلیق، نتیجه اقدامات متعدد دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در سال‌های اخیر از جمله تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و التزام ایران به اجرای برنامه اقدام برای رفع کاستی‌های چارچوب مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم منطبق با قانون اساسی است.