۶۸ درصد از مخازن نفتی وضعیت خوبی ندارند

یک مدیر نفتی خبر داد ۶۸ درصد از مخازن نفتی وضعیت خوبی ندارند یک مقام مسؤول از افزایش حجم ذخایر اثبات شده نفت ایران به بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه خبر داد و گفت: هم‌اکنون ایران بزرگ‌ترین ذخایر مجموع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شرکت ملی […]

یک مدیر نفتی خبر داد

۶۸ درصد از مخازن نفتی وضعیت خوبی ندارند

یک مقام مسؤول از افزایش حجم ذخایر اثبات شده نفت ایران به بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه خبر داد و گفت: هم‌اکنون ایران بزرگ‌ترین ذخایر مجموع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شرکت ملی نفت، کریم زبیدی در تشریح آخرین وضعیت ذخایر نفت و گاز طبیعی ایران، گفت: ذخایر درجای هیدروکربوری مایع کشور مشتمل بر نفت خام، مایعات و میعانات گازی بالغ بر ۸۳۶ میلیارد بشکه بوده که از این میزان، ٢٣٩ میلیارد بشکه از این ذخایر قابل برداشت است.

رییس شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت با اعلام این‌که از ٢٣٩ میلیارد ذخایر قابل استحصال هیدروکربور مایع کشور، حدود ١٥٧ میلیارد بشکه استحصال نشده و باقیمانده است، تصریح کرد: ذخایر درجای نفت خام کشور بیش از ۷۱۱ میلیارد بشکه بوده که از این میزان ۱۷۵ میلیارد بشکه ذخایر قابل استحصال نفت است.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که از مجموع ذخایر قابل استحصال نفت خام حدود ١٠٢ میلیارد بشکه باقی مانده است، اظهارداشت: همچنین این میزان ذخایر درجا حاکی از آن بوده که یک درصد افزایش ضریب بازیافت نفت خام، بیش از ۷ میلیارد بشکه نفت بیش‌تر در اختیار کشور می‌گذارد که با احتساب بشکه‌ای ٤٠ دلار، بیش از ٢٨٠ میلیارد دلار ارزآوری به همراه خواهد داشت.

وی ضریب بازیافت مجموع ذخایر هیدروکربور مایع کشور را ۲۸٫۵ درصد عنوان کرد و افزود: ضریب بازیافت نفت خام در ایران به‌طور میانگین ۲۴٫۵ درصد است و این ضریب در بعضی مخازن به ٦٠ درصد می‌رسد و در برخی مخازن از ۵ درصد تجاوز نمی‌کند.

معاون بررسی طرح‌های منابع هیدروکربوری برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت نفت با بیان این‌که اگر ذخایر گاز را نیز به مایع تبدیل کنیم، بالا‌ترین ذخایر هیدروکربور در جهان را در اختیار داریم، تبیین کرد: هم‌اکنون مجموع میادین نفتی و گازی کشور ١٧٠ میدان شامل ١٢٠ میدان نفتی و ٥٠ میدان گازی است.

زبیدی ادامه داد: همچنین ٣٥٨ مخزن نفت و گاز در کشور وجود دارد که از این میان، ١٦٣ مخزن توسعه یافته و ١٩٥ مخزن توسعه نیافته‌اند؛ به عبارت دیگر ۶۸٫۵ درصد از مخازن کشور وضع خوبی ندارند و نیازمند پیاده‌سازی روش‌های ازدیاد برداشت هستند.

وی با بیان این‌که نسبت تولید به ذخیره نهایی در ٩٣ مخزن توسعه یافته کشور نزدیک ٥٠ درصد است، بیان کرد: افزایش ضریب بازیافت در مخازن ایران جای کار بسیاری دارد و به عنوان یک ایرانی باید از هر اقدامی در مسیر دستیابی به این هدف حمایت کنیم.

 

رییس شورای عالی مخازن شرکت نفت با اشاره به این‌که غالب مخازن ایران از نوع آهکی یا کربناته است و تخلخل کمی دارند، خاطرنشان‌کرد: این مشخصات مخزن، سختی و پیچیدگی کار در مخازن کشور را دو چندان می‌کند.