ماراتن عملیات ۱۳ سکوی پارس‌جنوبی به پایان رسید

ماراتن عملیات ۱۳ سکوی پارس‌جنوبی به پایان رسید رییس عملیات و تولید سکوی SPQ١ از اتمام عملیات تعمیرات اساسی ١٣ سکو از ١٧ سکوی تولیدی شرکت نفت و گاز پارس در پارس جنوبی خبر داد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی نفت و گاز پارس جنوبی، مهدی رجبی با اشاره به این‌که از ١٧ […]

ماراتن عملیات ۱۳ سکوی پارس‌جنوبی به پایان رسید

رییس عملیات و تولید سکوی SPQ١ از اتمام عملیات تعمیرات اساسی ١٣ سکو از ١٧ سکوی تولیدی شرکت نفت و گاز پارس در پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی نفت و گاز پارس جنوبی، مهدی رجبی با اشاره به این‌که از ١٧ سکوی به بهره‌برداری رسیده، تعمیرات اساسی مورد نیاز ١٦ سکو از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز شده، گفت: این عملیات برای ١٣ سکو پایان یافته و پیشرفت کلی تعمیرات اساسی سکوهای پارس‌جنوبی به ٨٢ درصد رسیده است.

رییس عملیات و تولید سکوی SPQ١در مورد بازه زمانی این تعمیرات گفت: تعمیرات اساسی دو سکویSPQ١ و SPD٥ به ترتیب ١٨ و ١٢ روز و برای سایر سکو‌ها در بازه زمانی یک هفته‌ای پایان یافته است.

رجبی با بیان این‌که تعمیرات اساسی ۳ سکوی فاز٢و٣ و ١٨Aنیز تا اواسط مهرماه به‌طور کامل به پایان می‌رسد، افزود: انتظار می‌رود با پایان این تعمیرات برای ١٧سکوی دریایی تحت مدیریت عملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس، شرایط برای تحقق برداشت حدود٤٣٠ میلیون متر مکعب گاز غنی از اوایل آبان ماه آغاز شود.

وی تعمیرات اساسی را گامی مهم در تحقق ظرفیت‌های برداشت گاز و تولید پایدار از مخزن برشمرد و با اشاره به اجرای دقیق شاخص‌های ایمنی در انجام این عملیات افزود: خوشبختانه از آغاز این تعمیرات تاکنون ٦٤ هزار و٤٠٠ نفر ساعت کار بدون حادثه در راستای تحقق اهداف مورد نظر ثبت شده است.

به گفته رجبی تعمیرات اساسی این حجم از سکو در دریا به صورت شبانه‌روزی کاری بسیار حساس، دقیق و پیچیده است که با همت کارکنان پرتلاش سکو‌ها، پشتیبانی معاونت عملیات تولید و پشتیبانی و در راستای صیانت از میدان مشترک انجام شده و قابل تحسین است.

رییس عملیات و تولید سکوی فاز یک با بیان این‌که شرکت نفت و گاز پارس به عنوان توسعه دهنده و بهره‌بردار سکوهای دریایی، اقتصاد مقاومتی را در بخش‌های گوناگون خشکی و فراساحل طرح‌های پارس جنوبی عملیاتی ساخته گفت: در همین راستا هم‌اکنون علاوه بر حضور فعال متخصصان داخلی در عرصه ساخت، نصب و راه‌اندازی، در اجرای تعمیرات اساسی سکو‌ها نیز از توان سازندگان ایرانی و استفاده از قطعات یدکی ساخت داخل استفاده می‌شود.

براساس این گزارش درحالی تعمیرات اساسی این تعداد سکو به مراحل پایانی رسیده که انتظار می‌رود امسال نیز بخش دیگری از سکوهای درحال راه‌اندازی به مجموعه سکوهای به بهره‌برداری رسیده پارس‌جنوبی افزوده شده و ظرفیت برداشت گاز از میدان افزایش یابد.

پیش از این مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در همین باره، با اشاره به پیشرفت بالای عملیات هوک آپ سکوهای ١٩A، ٢١ و ١٨B گفته بود: سکوهای ١٩A و ١٨B با عملیات هوک آپ ٩٠ درصدی و ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب و سکوی ٢١ با عملیات هوک آپ ٧٠ درصد و ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب تا اواسط زمستان امسال به‌طور کامل توسط تیم راه‌اندازی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین عنوان کرده بود: با افزایش ١٠٠ میلیون متر مکعبی گاز از پارس جنوبی تا اوایل سال ٩٦، ظرفیت برداشت از این میدان به ٥٣٠ میلیون متر مکعب در روز رسیده و عملاً در برداشت گاز با قطر برابر خواهیم شد.

 

براساس برنامه‌ریزی‌های کارفرما و مجریان طرح‌های مذکور، پیش‌بینی می‌شود مراحل بارگیری و نصب سکوهای١٩B، ٢٠ و ١٧B نیز نیمه دوم سال جاری انجام و متعاقب آن شرایط برای راه‌اندازی این سکو‌ها فراهم شود.