تأثیرات مخرب مصرف بیش از اندازه ویتامین‌ها بر بدن

تأثیرات مخرب مصرف بیش از اندازه ویتامین‌ها بر بدن به گفته متخصصان، مصرف بیش از اندازه زیاد ویتامین می‌تواند مشکلاتی برای سلامت از جمله حالت تهوع، مشکلات کلیوی و قلب به همراه داشته باشد. به گزارش مهر، بدون شک ویتامین‌ها نقش اصلی در رشد و عملکرد بدن ما دارند. با این حال مصرف بیش از […]

تأثیرات مخرب مصرف بیش از اندازه ویتامین‌ها بر بدن

به گفته متخصصان، مصرف بیش از اندازه زیاد ویتامین می‌تواند مشکلاتی برای سلامت از جمله حالت تهوع، مشکلات کلیوی و قلب به همراه داشته باشد.

به گزارش مهر، بدون شک ویتامین‌ها نقش اصلی در رشد و عملکرد بدن ما دارند. با این حال مصرف بیش از اندازه زیاد ویتامین می‌تواند موجب بروز مشکلاتی نظیر حالت تهوع، میزان بالای آنزیم کبدی در خون و آسیب به کلیه‌ها و قلب شود.

ویتامین A

این ویتامین مهم محلول در چربی در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود. اگرچه ویتامین A برای سلامت چشم خوب است، اما مصرف بیش از اندازه آن موجب تجمع این ویتامین در بدن می‌شود. وجود میزان بالای ویتامین A در بدن می‌تواند منجر به خشکی و زبری پوست، لب‌های ترک خورده، ریزش مو، کج خلقی، سردرد، آنزیم بالای کبدی در خون و بیماری کبد شود. اووردوز بیش از اندازه این ویتامین می‌تواند موجب استفراغ، فشار زیاد در مغز و همچنین از بین رفتن شخص شود .

ویتامین B

ویتامین B گروهی متشکل از ۸ ویتامین خاص است: B-۱, B-۲, B-۳, B۵, B-۶, B-۷ B-۹, B-۱۲. این گروه از ویتامین‌ها مسؤول متابولیسم، حفظ سلامت پوست و مو و همچنین حفظ حافظه هستند. با این حال مصرف بیش از اندازه زیاد ویتامین‌های B-۳ و B-۶ منجر به مسمومیت عصبی، حالت تهوع، زردی و مسمویت کبد می‌شود.

ویتامین D

 

این نوع ویتامین موجب افزایش سطح کلسیم خون به‌واسطه کمک به جذب کلسیم می‌شود. اگرچه به ندرت اتفاق می‌افتد، اما مصرف بیش از اندازه این ویتامین می‌تواند منجر به آسیب به کلیه‌ها و قلب، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال شود. وانگهی میزان بالای این ویتامین در طول بارداری موجب بروز مشکلات روانی در نوزاد می‌شود.