لزوم وضع قوانین جدید متناسب با تحول هوش مصنوعی

لزوم وضع قوانین جدید متناسب با تحول هوش مصنوعی محققان دانشگاه استنفورد اولین گزارش خود درمورد تأثیر پیشرفت فن‌آوری هوش مصنوعی بر زندگی شهری تا سال ۲۰۳۰ را منتشر کرده‌اند تا مشخص شود این تحولات چه تأثیری بر آینده انسان‌ها می‌گذارد. به گزارش فارس به نقل از تک تایمز، در این گزارش با عنوان هوش […]

لزوم وضع قوانین جدید متناسب با تحول هوش مصنوعی

محققان دانشگاه استنفورد اولین گزارش خود درمورد تأثیر پیشرفت فن‌آوری هوش مصنوعی بر زندگی شهری تا سال ۲۰۳۰ را منتشر کرده‌اند تا مشخص شود این تحولات چه تأثیری بر آینده انسان‌ها می‌گذارد.

به گزارش فارس به نقل از تک تایمز، در این گزارش با عنوان هوش مصنوعی و زندگی در سال ۲۰۳۰ ضمن مرور تاریخچه فن‌آوری هوش مصنوعی، نحوه استفاده از آن در حوزه‌های مختلف مانند توسعه ربات‌ها، پزشکی، خودروهای خودران و غیره نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در این گزارش تصریح شده که علاوه بر محققان، سیاست گذاران کشورهای مختلف باید به مسأله هوش مصنوعی توجه نشان دهند، زیرا باید با توجه به تحولاتی که این پدیده در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند، قوانین جدیدی وضع شود تا این قوانین سازگاری بیش‌تری با پیشرفت‌های عرصه فن‌آوری داشته باشند.

مغز متفکر این گزارش اریک‌هورویتز، مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی ردموند مایکروسافت است که معتقد است در یک قرن آینده هوش مصنوعی زندگی انسان‌ها را به‌طور کامل متحول می‌کند. راس‌آلتمن، استاد دانشگاه و محقق حوزه بیومهندسی می‌گوید تکمیل این گزارش به زمان بیش‌تری نیاز دارد، اما انتشار اولین نسخه از آن شروع خوبی محسوب می‌شود.

یکی از جنبه‌های مورد توجه نویسندگان این گزارش رد برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال از کنترل خارج شدن مصنوعات مبتنی بر هوش مصنوعی و تلاش آن‌ها برای به خطر انداختن زندگی انسان‌هاست. تا به حال برخی چهره‌های مشهور دنیای فن‌آوری مانند الون‌ماسک و استفان‌هاوکینگ، درمورد احتمال وقوع چنین تحول خطرناکی که یادآور داستان فیلم نابودگر یا ترمیناتور است هشدار داده‌اند.

اما نویسندگان این گزارش می‌گویند چنین ترسی بی‌مبناست و قرار نیست کنترل برنامه‌های هوش مصنوعی از دست انسان‌ها خارج شود. زیرا قرار نیست دستگاه‌های دارای هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند به‌طور کامل خودکفا شوند و به‌طور مستقل تصمیم بگیرند.

به اعتقاد این متخصصان، چالش اصلی ناشی از استفاده از این دستگاه‌ها به بیکار شدن تعداد زیادی از انسان‌ها و کمرنگ شدن هرچه بیش‌تر حریم خصوصی بازمی‌گردد. آن‌ها می‌گویند برای مقابله با مشکل مذکور باید بین استفاده از روش‌های خلاقانه مبتنی بر فن‌آوری و سازوکارهای اجتماعی تعادل برقرار شود تا همگان از مزایای فن‌آوری‌های مذکور بهره‌مند شوند.

 

در بخش دیگری از این گزارش هشدار داده شده که اگر جامعه با دیده شک و ترس به فن‌آوری هوش مصنوعی نگاه کند، توسعه آن کند شده و کل این فرایند ممکن است زیرزمینی شود. علاوه بر این ایمنی و کارآیی چنین محصولاتی نیز به خطر خواهد افتاد.