گزارش نیویورک تایمز از آسمان خراش والیبال نشسته ایران

گزارش نیویورک تایمز از آسمان خراش والیبال نشسته ایران روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از حضور مرتضی مهرزاد ملی‌پوش دو متر و ۴۶ سانتی متری والیبال نشسته ایران سخن به میان آورده است. به گزارش ایسنا، نیویورک تایمز در این باره نوشت: گرک‌والکر برای اولین بار بلندقامت‌‌‌‌ترین مرد ایران را در هتلی در منطقه روستایی در […]

گزارش نیویورک تایمز از آسمان خراش والیبال نشسته ایران

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از حضور مرتضی مهرزاد ملی‌پوش دو متر و ۴۶ سانتی متری والیبال نشسته ایران سخن به میان آورده است.

به گزارش ایسنا، نیویورک تایمز در این باره نوشت: گرک‌والکر برای اولین بار بلندقامت‌‌‌‌ترین مرد ایران را در هتلی در منطقه روستایی در چین ملاقات کرد که با عصا حرکت می‌کرد. مرتضی‌مهرزاد بلندقامت در آن زمان توجه همه را به خود برانگیخت. در آن زمان والکر هدایت تیم ملی والیبال نشسته آمریکا را بر عهده داشت و برای برگزاری یک تورنمت در کشور چین به سر می‌برد و فهمید ایران برای حضور این فرد در پارالمپیک ریو برنامه‌ریزی کرده است.

افرادی که در این ورزش فعالیت می‌کنند، دچار معلولیت هستند که روی زمین می‌نشینند و تلاش می‌کنند توپ را از تور که تقریباً ۱٫۲ متر اندازه دارد به زمین مقابل بفرستند. در این ورزش قد از اهمیت بالایی برخوردار است. طوری که برزیل توانست با داشتن چند بازیکن بلندقامت به یکی از قدرت‌های برتر جهان تبدیل شود. حالا با ورود مهرزاد به این رقابت‌ها، والکر و دیگر مربیان جهان یا باید استراتژی خود را تغییر دهند و یا بازیکنان بلندقامت دیگری پیدا کنند.

وقتی مهرزاد می‌نشیند، دستانش می‌تواند ۶ فوت و ۴ اینچ (۱۹۳ سانتی متر) از زمین بلندتر باشد و این همان چیزی است که هواداران این رشته ورزشی دوست دارند آن را از نزدیک تماشا کنند. به نظر می‌رسد والیبال نشسته نیز مانند بیسبال است. زمانی نیز در بیسبال یک تیم با یک استراتژی موفق می‌شد و دیگر تیم‌‌‌ها به سراغ همان حربه می‌رفتند و حالا در والیبال نشسته نیز همین اتفاق رخ داده است.

ایران از این حربه به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و ۵ سال بر روی مهرزاد کار کرد تا بتواند مدافع و اسپک‌زن قدبلند برزیلی‌‌‌ها یعنی اندرسون ریباس را مهار کند. بازیکنی که قبلاً برای تیم ملی والیبال برزیل بازی می‌کرد ولی مصدومیت زانو باعث شد رو به والیبال نشسته بیاورد.

در این بین نیز آمریکایی‌‌‌ها به تکاپو افتادند تا با بررسی کلینیک‌‌‌ها و یک بررسی کشوری، فهرست تمام افراد بلندقامت این کشور را استخراج کرده و با یک استعدادیابی بتوانند بازیکن قدبلندی را برای این تیم به خدمت بگیرند.

هادی‌رضایی، سرمربی ایران درباره کشف مهرزاد گفت: من دنبال بازیکنی نبودم که بتواند در کنار تور قرار گیرد و بازیکنان حریف را مهار کند تا این‌که ۵ سال قبل یک روز تلویزیون را روشن کردم و مهرزاد را در تلویزیون دیدم. برنامه‌ای که افراد معلول یا افرادی که استعدادهای قابلی دارند در آن حاضر می‌شدند و همان موقع دریافتم که می‌توانم از او در تیم ملی والیبال نشسته ایران استفاده کنم.

رضایی با صدا‌وسیما ارتباط برقرار کرد تا بتواند شماره این جوان که در شمال ایران در یک منطقه روستایی به صورت خلوت زندگی می‌کرد را به تیم ملی بیاورد. مهرزاد ۲۹ ساله اغلب از ویلچر استفاده می‌کند.

رضایی ادامه داد: او زمانی که ۱۶ ساله بود هنگام دوچرخه‌سواری از ناحیه لگن بعد از یک تصادف مصدوم شد و همین باعث شد تا پای راست او دیگر رشد نکند و اکنون پای راست او ۱۵ سانتی‌متر از پای چپ او کوچک‌تر است. مشکلات هورمونی و تغییر در ساختار صورت این ورزشکار باعث شد تا او از حضور در محله‌های عمومی خودداری کند.

مهرزاد پیش از این هیچوقت برای تیم ملی والیبال نشسته ایران بازی نکرده بود ولی چیزهایی درباره این رشته شنیده بود مخصوصاً این‌که ایران در ۷ دوره اخیر پارالمپیک به ۵ قهرمانی و دو نایب قهرمانی رسیده بود.

رضایی ادامه داد: ما به او دلیلی برای شاد شدن اهدا کردیم. من جمله‌ای که خود او برای من استفاده کرده است را بازگو می‌کنم و آن این است که مهرزاد به من گفت قبل از این‌که معروف شود همه با تعجب به او نگاه می‌کردند ولی الان همه در جمع دوست دارند با او عکس بگیرند چرا که او یک قهرمان است.

این همان چیزی بود که رضایی به او وعده داده بود با ورود به ورزش به دست بیاورد. آن هم زمانی که مهرزاد در اجرای ساده‌‌‌‌ترین مهارت‌های والیبال نیز مشکل داشت.

رضایی با بیان این‌که مهرزاد در دو سال آینده تبدیل به بهترین بازیکن جهان می‌شود عنوان کرد این ورزشکار در حال حاضر ۵۰ درصد از توانایی را دارد که باید داشته باشد.

 

با توجه به قانون والیبال نشسته که مدافعان روی تور می‌توانند سرویس را نیز دفاع کنند، کار برای تیم حریف که برابر این بازیکن قرار می‌گیرند خیلی سخت است.