احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم

احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم رییس اتاق بازرگانی گفت: با توجه به افزایش سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت در سال جاری نسبت به نقدینگی کل و همچنین کاهش سهم سپرده‌های بلندمدت در همین مدت، احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم در نیمه‌دوم سال وجود دارد. به گزارش ایسنا، مسعودخوانساری در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران […]

احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم

رییس اتاق بازرگانی گفت: با توجه به افزایش سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت در سال جاری نسبت به نقدینگی کل و همچنین کاهش سهم سپرده‌های بلندمدت در همین مدت، احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم در نیمه‌دوم سال وجود دارد.

به گزارش ایسنا، مسعودخوانساری در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که امروز برگزار شد، درباره موضوع FATF و پیوستن ایران به این سازمان اظهار کرد: پس از تحریم‌ها پیوستن ایران به قانون مبارزه با پولشویی و ضدتروریسم در سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسید و شورای نگهبان آن را مورد تأیید قرارداد.

وی ادامه داد: متأسفانه در زمینه این قانون ایران و کره شمالی بد‌‌ترین رتبه‌ها را دارند که امیدواریم با تلاش دولت این رتبه را بهبود دهیم و بتوانیم با دیگر با بانک‌ها ارتباط برقرار کنیم و بخش خصوصی نیز بتواند سرمایه‌گذاری خارجی جذب کند.

رییس اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در بهار سال جاری بدهی بخش خصوصی به بانک‌ها نسبت به آخرین فصل سال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین حجم نقدینگی در بهار سال ۱۳۹۵ نسبت به اسفند سال گذشته ۴٫۲ درصد رشد دارد.

به گفته خوانساری، سهم سپرده‌های کوتاه مدت در سال جاری نسبت به نقدینگی کل روند صعودی داشته و سهم سپرده‌های بلند مدت در سال جاری کاهش داشته است که این مسأله تحت‌تأثیر کاهش نرخ سود سپرده بانکی اتفاق افتاده است.

به اعتقاد خوانساری، با این روند این احتمال وجود دارد که در ۶ ماه دوم سال نرخ تورم دو رقمی ‌شود.

 

رییس اتاق بازرگانی تهران همچنین درباره اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ عنوان کرد: تبصره ۳۵ این قانون به دولت اجازه می‌دهد که مطالبات بانک‌ها از بانک مرکزی را با قیمت‌گذاری ارز تهاتر کند که این اتفاق می‌تواند باعث شفاف‌سازی شود و این امیدواری وجود دارد با اجرای این قانون دست بانک‌ها برای اعطای تسهیلات باز شود. همچنین در تبصره ۳۸ به دولت اجازه داده شده تا مبلغ ۵ میلیارد دلار برای پروژه‌های زیربنایی وام گرفته شود.