برنامه ششم توسعه زیر سایه مسایل سیاسی بررسی نمی‌شود

رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه زیر سایه مسایل سیاسی بررسی نمی‌شود رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور با تأکید بر این‌که برنامه ششم توسعه باید یک برنامه دارای شرایط ارزیابی باشد، گفت: بررسی و تنظیم برنامه ششم توسعه نباید آلوده به مسایل سیاسی شود. به گزارش خانه‌ملت، حمیدرضاحاجی‌بابایی در خصوص روند بررسی برنامه […]

رییس کمیسیون تلفیق

برنامه ششم توسعه زیر سایه مسایل سیاسی بررسی نمی‌شود

رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور با تأکید بر این‌که برنامه ششم توسعه باید یک برنامه دارای شرایط ارزیابی باشد، گفت: بررسی و تنظیم برنامه ششم توسعه نباید آلوده به مسایل سیاسی شود.

به گزارش خانه‌ملت، حمیدرضاحاجی‌بابایی در خصوص روند بررسی برنامه ششم توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت: برنامه ششم توسعه درحالی تدوین می‌شود که موقعیت کشور از لحاظ اقتصادی در شرایط ویژه‌ای است.

رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه، ادامه داد: باید توجه داشت برنامه پنجم توسعه یکسال تمدید شده و با توجه به این موضوع درحال حاضر کمیسیون تلفیق مجلس در حال آماده‌سازی برنامه ششم توسعه است.

حاجی‌بابایی، افزود: در خصوص برنامه ششم توسعه با وزرا و مسؤولان کشور درمورد نحوه ارایه این برنامه از دولت به مجلس و نوع نگاه برنامه ششم رایزنی‌هایی انجام شده است.

وی، ادامه داد: باید در برنامه ششم توسعه سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در موضوعات مختلف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی و همچنین سند چشم‌انداز لحاظ شود.

کمیسیون تلفیق برنامه ششم از نظرات کارشناسی صاحبنظران استفاده می‌کند

حاجی‌بابایی با اشاره به اظهارات موافقان و مخالفان برنامه ششم در رسانه‌ها، گفت: برخی منتقدان برنامه ششم را زیر سؤال می‌برند و برخی نیز انتقادهایی در خصوص نحوه ارایه و محتوای برنامه دارند که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به نظرهای کارشناسی توجه داشته است.

وی، افزود: وجود دیدگاه‌های گوناگون اقتصادی و فرهنگی و همچنین چالش‌های جدی کشور در رابطه با مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باعث شده با دقت بیش‌تری به موضوع تدوین برنامه ششم توسعه کشور توجه شود.

حاجی‌بابایی در خصوص چالش‌های جدی کشور در سال‌های آتی، تأکید کرد: چالش‌هایی مانند بیکاری، تورم، رکود، تأمین مسکن، وضعیت نابسامان پرداخت حقوق و دستمزدها، سردرگمی صندوق‌های بازنشستگی، مسایل بیمه و وضعیت پرداخت یارانه‌ها از مشکلات اقتصادی است که در برنامه ششم باید به آن توجه ویژه شود.

وی، گفت: در برنامه ششم توسعه باید به موضوعاتی مانند تسهیل ازدواج، مهار طلاق و رفع مشکلات معیشتی خانواده‌ها توجه جدی شود.

بررسی مسایل برنامه ششم توسعه در کمیته‌های تخصصی ۴گانه تلفیق

حاجی‌بابایی، افزود: بعد از تشکیل کمیسیون تلفیق برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی این کمیسیون کار خود را به صورت جدی پیگیری کرده و در این رابطه حتی در تعطیلات تابستانی مجلس اعضای هیأت رییسه کمیسیون و کمیته‌های تخصصی ۴گانه کمیسیون تلفیق نشست‌های کاری خود را برگزار کرده‌اند و رایزنی‌هایی با وزرا، مسؤولان و کارشناسان مربوطه انجام شده است.

رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور، افزود: بررسی و تنظیم برنامه ششم توسعه نباید آلوده به شائبه سیاسی شود و در این راستا مقرر شده از تمامی ظرفیت‌های کشور برای ارتقای سطح برنامه استفاده شود.

حاجی‌بابایی، افزود: برنامه ششم توسعه نباید آرمانی تدوین شود و در این راستا باید شرایط کمی در آن لحاظ شود و بتوان این برنامه را مورد ارزیابی قرارداد و باید این برنامه برای اولویت‌های اصلی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی جواب داشته باشد.

وی افزود: همراه با برگزاری نشست‌های تخصصی در خصوص تدوین برنامه ششم توسعه، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نشست هم اندیشی برنامه ششم توسعه از سوی کمیسیون تلفیق سوم مهرماه با حضور صاحبنظران دانشگاهی، نمایندگان انجمن‌های علمی، رؤسای دانشگاه‌های برتر و روسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادوارگذشته برگزار خواهد شد و «جهانبخش‌محبی‌نیا» با توجه به سوابق کاری‌اش مسؤول برگزاری این نشست است.

حاجی‌بابایی افزود: کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس از تمامی نظرات و آرای و برآیند تفکرات گوناگون درمسیر هم افزایی برنامه ششم استفاده خواهد کرد تا زمینه برای برداشتن گام‌های مؤثر در مسیر توسعه کشور فراهم شود.

رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی، افزود: از تمامی پتانسیل‌‌ها استفاده خواهد شد تا با بهره‌گیری از فضای کارشناسی، پژوهشی و تجربی شرایط برای تنظیم یک برنامه پنجساله مطلوب در کشور فراهم شود.