ایران دیگر معدن مس با ابعاد جهانی نخواهد داشت

ایران دیگر معدن مس با ابعاد جهانی نخواهد داشت در حالی که با وجود سیاست‌های حوزه معدن درباره گسترش اکتشافات معدنی انتظار می‌رفت که بتوان به منابع معدنی بزرگ دسترسی پیدا کرد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران می‌گوید که دیگر معدن بزرگ مس در کلاسی جهانی در ایران یافت نمی‌شود. احمدمرادعلیزاده در گفت‌وگو با […]

ایران دیگر معدن مس با ابعاد جهانی نخواهد داشت

در حالی که با وجود سیاست‌های حوزه معدن درباره گسترش اکتشافات معدنی انتظار می‌رفت که بتوان به منابع معدنی بزرگ دسترسی پیدا کرد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران می‌گوید که دیگر معدن بزرگ مس در کلاسی جهانی در ایران یافت نمی‌شود.

احمدمرادعلیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که صنعت مس در دنیا یک صنعت خیلی محدود است و سالی نهایتاً ۲۵ میلیون تن تولید می‌شود، گفت: قبل از رکود محصولات معدنی برآورد شده بود که رشد تولید این محصول در سال ۲۰۱۸ به رقم ۲۹ میلیون تن برسد که در زمان رکود بخشی از توسعه آن متوقف شد.

وی درباره وضعیت مس در ایران ادامه داد: در ایران به واسطه معدن سرچشمه، معدن میگون و سنگون نسبت به صنایع دیگر شرایط بهتری دارد اما این تصوری که زمانی ایجاد کرده بودند که مس می‌تواند بخشی از درآمد نفت را برای ایران داشته باشد، بزرگ‌نمایی بوده و درست نیست.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس با اشاره به ظرفیت تولید مس در داخل تصریح کرد: آن‌چه در ایران امکان‌پذیر است تولید حدود ۴۰۰ یا ۴۵۰ هزار تن مس در سال است که در یک برنامه ۲۰ تا ۳۰ ساله می‌تواند استمرار داشته باشد.

دیگر معدن بزرگی در کلاسی جهانی در ایران یافت نمی‌شود

این مدیر یکی از بزرگ‌‌ترین شرکت‌های معدنی ایران، با اشاره به وضعیت اکتشافات و این که اکتشافات در ایران، هنوز جواب خاصی در خصوص کشف معادن جدید مس نداده است، اظهار کرد: اکتشافات خود شرکت مس حدود ۵۰ درصد اکتشافات کل کشور است، حالا با احتساب اکتشافات این شرکت در ۱۰-۱۲ سال اخیر و اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان انرژی اتمی، سازمان نظام مهندسی معدن و… ، می‌شود گفت که دیگر معدن بزرگ مس در کلاسی جهانی در ایران یافت نمی‌شود.

وی با بیان این که همکاری‌های بین‌المللی برای ادامه عملیات اکتشاف خواهیم داشت، عنوان کرد: در برنامه اکتشافات کارهای خوبی انجام شده و شرکت‌هایی از ژاپن و اروپا برای همکاری وارد شده‌اند تا پهنه‌هایی که در استان کرمان، آذربایجان و حوزه مرکزی ایران مد نظر داریم را به صورت مشارکتی جهت انتقال دانش فنی جدید تحت عملیات اکتشافی قرار دهیم.

توسعه همکاری‌های خارجی و انتقال تکنولوژی

مرادعلیزاده با اشاره به گسترش همکاری‌های مشارکتی با کشورهای صاحب فن در حوزه معدن و اکتشاف، گفت: همکاری با کشورهای دارای تکنولوژی در قالب مشارکت می‌تواند دانش فنی انتقال پیدا کند و نقشه همکاری ما با طرف‌های خارجی نیز در این قالب خواهد بود.

وی در همین باره افزود: این که چگونه می‌تواند انتقال تکنولوژی صورت بگیرد، سیاستی است که در اقتصاد مقاومتی هم به آن تأکید شده است و به شکل خاص در موضوع اکتشاف اگر طبق تکنولوژیهای روز پیش برویم و با انواع اکتشاف مانند اکتشافات افقی، اکتشافات مورب و روش‌هایی از این دست به عنوان دانش و تکنولوژی‌هایی که در سال‌های مختلف به وجود آمده اقدام به فعالیت کنیم، حداقل مزیت آن کم شدن حجم حفاری‌هاست و نیاز است برای چنین انتقالی نیروهای خارجی و نیرو‌های ما در پروژه‌های مشترک با هم کار کنند.

همکاری شرکت مس با ۱۲ دانشگاه

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به همکاری معدن و دانشگاه تصریح کرد: این شرکت در دو سطح با دانشگاه‌ها همکاری دارد، یکی پروژه‌های دانشجویی در حد کارشناسی ارشد و دکتراست که کار انفرادی بوده و بعد از درخواست‌هایی که برای پروژه می‌دهند و ما در تحقیقات به آن‌ها کمک می‌کنیم تا در پایان‌نامه‌های آن‌ها نقش داشته باشد و معمولاً نیز دانشجویان پروژه‌هایی انتخاب می‌کنند که بتواند نقشی را در توسعه دانش داشته باشد.

وی ادامه داد: دیگر شکل همکاری با دانشگاه‌ها این است که ما پروژه‌های مورد نیاز مجموعه خود را در قالب واحد‌ها و همکاری‌ها در بخش‌های مختلف دانشگاهی تعریف کرده و همکاری به شکل حقوقی صورت می‌گیرد، به این معنی که دانشگاه‌های معتبر، با شرکت ملی صنایع مس برای پروژه‌های مختلف قرارداد می‌بندند که در این زمینه نیز با حدود ۱۲ دانشگاه معتبر ایران همکاری‌های مختلفی داریم.