بلاتکلیفی انتقال ۷ هزار میلیارد تومان بدهی نیروگاهی به دولت

  در حالی که قرار بود ۴ ماه پیش، ۷ هزار میلیارد تومان از بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به دولت منتقل شود، این کار هنوز انجام نشده است. به گزارش تسنیم، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی شانزدهم آبان ماه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفته بود: […]

 

در حالی که قرار بود ۴ ماه پیش، ۷ هزار میلیارد تومان از بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به دولت منتقل شود، این کار هنوز انجام نشده است.

به گزارش تسنیم، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی شانزدهم آبان ماه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفته بود: از بابت نیروگاه‌هایی که در سال‌های گذشته به بخش‌های غیردولتی واگذار شده بیش از ۷ هزار میلیارد تومان بدهی برای وزارت نیرو باقی مانده که در جلسات دولت این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که این بخش از بدهی‌های وزارت نیرو به دولت منتقل شود. پتانسیل‌های قانونی این کار انجام شده و تا چند روز آینده این کار صورت خواهد گرفت.

اما با گذشت ۴ ماه از این تاریخ، هنوز ۷ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های وزارت نیرو که مربوط به بدهی‌های نیروگاه‌های واگذار شده در دوره‌های گذشته بوده، بر گردن وزارت نیرو است و به دولت منتقل نشده است.

علیرضا دائمی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو نیز در این خصوص گفت: متأسفانه اتفاقی که در واگذاری نیروگاه‌ها افتاده این است که نیروگاه‌ها واگذار شده و بدهی بانکی آن‌ها بر دوش وزارت نیرو باقی مانده است که برای جلوگیری از این موضوع، از این پس شیوه واگذاری تغییر می‌کند.

به‌گفته وی، از این پس نیروگاه‌ها در قالب شرکت و بنگاه اقتصادی واگذار می‌شوند که بر این اساس، تمام بدهی‌های آن‌ها نیز در تراز مالی شرکت ثبت و نیروگاه به همراه بدهی‌های آن واگذار می‌شود.

ابتدای بهمن ماه، در پیگیری تسنیم از آخرین وضعیت واگذاری بخشی از بدهی‌های وزارت نیرو به دولت، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به تسنیم گفت: یک مقدار تعیین سازوکار این انتقال بدهی‌ها به طول انجامیده و اکنون از سوی معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، کار انتقال ۷ هزار میلیارد تومان بدهی وزارت نیرو به دولت در حال پیگیری است.

اما پیگیری‌ها در میانه بهمن ماه حاکی از این بود که کار انتقال ۷ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های وزارت نیرو به دولت در شورای عالی اقتصاد به بن بست خورده است و اگرچه وزارت نیرو موافقت‌های اولیه را برای این انتقال در هیأت دولت کسب کرده اما مخالفت برخی اعضای شورای عالی اقتصاد مبنی بر این‌که انتقال این بدهی در وهله فعلی امکان پذیر نیست، کار انتقال را با مشکل مواجه کرده است.

 

اکنون نیز وزارت نیرو همچنان در حال رایزنی است تا بتواند ۷ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به دولت منتقل کند تا میزان بدهی وزارت نیرو یکباره از مرز ۳۰ هزار میلیارد تومان به حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان برسد.