ایران عضو باشگاه صادرکنندگان بنزین می‌شود

ایران عضو باشگاه صادرکنندگان بنزین می‌شود نایب‌رییس‌کمیسیون انرژی، توسعه بخش پالایش نفت و گاز را برای کشور راهبردی توصیف کرد و گفت: ایران با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در فهرست صادرکنندگان بنزین با کیفیت قرار می‌گیرد. حسین‌امیری‌خامکانی به شانا گفت: با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، ایران در تأمین بنزین مورد نیاز داخل، خودکفا و با […]

ایران عضو باشگاه صادرکنندگان بنزین می‌شود

نایب‌رییس‌کمیسیون انرژی، توسعه بخش پالایش نفت و گاز را برای کشور راهبردی توصیف کرد و گفت: ایران با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در فهرست صادرکنندگان بنزین با کیفیت قرار می‌گیرد.

حسین‌امیری‌خامکانی به شانا گفت: با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، ایران در تأمین بنزین مورد نیاز داخل، خودکفا و با تکمیل فازهای دوم و سوم این طرح و همچنین دیگر طرح‌های بنزین‌سازی، ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین می‌پیوندد.

وی افزود: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌‌‌ترین پالایشگاه میعانات گازی منطقه خلیج‌فارس و حتی خاورمیانه است که می‌تواند بنزین و گازوییل با استاندارد یورو ٤ تولید کند.

این نماینده مجلس، ظرفیت تولید بالا، کیفیت فرآورده و مواد اولیه مناسب را از ویژگی‌های این طرح برشمرد.

وی افزود: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس افزون بر بنزین، در فازهای بعدی گاز مایع، سوخت هواپیما و گوگرد نیز تولید و عرضه می‌کند.

نایب‌رییس کمیسیون انرژی، تولید فرآورده‌های نفتی را هم جهت با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: توسعه بخش‌های پالایشی و فرآورشی نفت و گاز برای کشور راهبردی است. از این رو، امید می‌رود همه طرح‌های پیش‌بینی شده در زمان مقرر به بهره‌برداری رسد.

این نماینده مجلس گفت: باید تلاش کرد طرح‌های نفت و گاز دچار هزینه‌های تأخیر نشوند، زیرا توسعه در این بخش آثار و پیامدهای مثبت بر دیگر بخشهای اقتصادی کشور دارد.

ظرفیت تولید بنزین یورو ٤ ایران با بهره‌برداری از سه طرح جدید پالایشگاهی لاوان، بندرعباس و فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به حدود ٥٠ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

 

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی طرح بهبود فرایند و بهینه‌سازی ظرفیت پالایشگاه نفت لاوان حدود روزانه ٢,٨ میلیون لیتر، طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت تولید روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین پالایشگاه بندرعباس و فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس حدود ١٢ میلیون لیتر بنزین در روز با استاندارد یورو ٤ تولید خواهد شد.