استانداردسازی آدرس‌های پستی با پروژه ژئو دیتابیس

استانداردسازی آدرس‌های پستی با پروژه ژئو دیتابیس فاز نخست سامانه یکپارچه نشانی ایرانیان بر مبنای نظام GNAF با محوریت کدپستی ۱۰ رقمی به اتمام رسید و به زودی این طرح در تهران و سپس در ۵ شهر دیگر اجرایی می‌شود. به گزارش مهر، پروژه ملی یکپارچه‌سازی نشانی‌های مکانی بر مبنای استاندارد تعریف شده تعیین مختصات […]

استانداردسازی آدرس‌های پستی با پروژه ژئو دیتابیس

فاز نخست سامانه یکپارچه نشانی ایرانیان بر مبنای نظام GNAF با محوریت کدپستی ۱۰ رقمی به اتمام رسید و به زودی این طرح در تهران و سپس در ۵ شهر دیگر اجرایی می‌شود.

به گزارش مهر، پروژه ملی یکپارچه‌سازی نشانی‌های مکانی بر مبنای استاندارد تعریف شده تعیین مختصات جغرافیایی (GNAF) در راستای ضوابط اجرایی دولت الکترونیک از شهریورماه سال گذشته کلید خورد و با گذشت یک سال، به زودی در تهران افتتاح می‌شود. در همین حال پیاده‌سازی این طرح در شهرهای مشهد، اصفهان، بوشهر، قم و قزوین نیز به زودی به اتمام می‌رسد.

طرح یکپارچه‌سازی اطلاعات مکان محور-‌نشانی پستی-‌مبتنی بر نظام GNAF در کشور، با هدف استانداردسازی نشانی‌های پستی در کشور، بهنگام‌سازی و به روزرسانی کدپستی اماکن کشور و انطباق کدپستی با آدرس و کد ملی، تعریف شده است. براین اساس شرکت ملی پست با ایجاد سامانه‌ای در نقاط شهری، فرایند تعیین مختصات جغرافیایی کدهای پستی ۱۰رقمی را انجام داد و با شناسایی حدود ۳۸ میلیون مکان شهری، مختصات جغرافیایی آن‌‌ها را تعیین و بانک اطلاعات کد پستی ۱۰رقمی را به ژئودیتابیس (GEO DATA BASE) تبدیل کرد.

این پروژه براساس ماده ۲۷ ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیک و همچنین آیین‌نامه اجرایی طرح نشانی استاندارد ملی مکانی به عنوان یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات عملیاتی می‌شود.

در همین حال شرکت ملی پست ایران موظف است تا پایان سال دوم ابلاغ این مصوبه، نشانی پستی تمامی اماکن کشور را براساس ضوابط نظام کدپستی و مشخصات فنی روش نشانی‌دهی مبتنی بر اطلاعات مکان محور GNAF تهیه و به عموم ارایه کند.

تعیین کدپستی مکان‌های فاقد کدپستی، تعیین مختصات جغرافیایی مکان‌های کشور و مدیریت بر نقشه‌های رقومی و داده‌های متصل به نقشه‌ها از جمله فرایندهای انجام شده در این طرح است.

سامانه یکپارچه نشانی ایرانیان به گونه‌ای طراحی شده که شهروندان می‌توانند با انتخاب یک مکان بر روی نقشه، از کدپستی ده رقمی و شرح نشانی استاندارد آن مکان، مطلع و از این نشانی در تمامی امور مربوط به خود استفاده کنند. روش دیگر پیش‌بینی شده در این سامانه نیز، دسترسی به کدپستی ۱۰ رقمی مکان مورد نظر از طریق وارد کردن نشانی مکان در سامانه است که با توجه به وجود نام‌های مشابه و همچنین معابر بدون نام و ساختمان‌های بدون پلاک شهرداری در سطح کشور، نیازمند همکاری وزارت کشور و شهرداری‌ها است.

رونمایی از فاز نخست این طرح در تهران و اجرای آن در ۵ شهر دیگر، در هفتمین جلسه کارگروه اجرای پروژه نشانی استاندارد مکانی ملی، تعیین شد.

در این زمینه حسین‌مهری، مدیرعامل شرکت ملی پست تأکید کرد: پروژه GNAf یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و پیاده‌سازی آن در شهر تهران الگویی مناسب برای دیگر شهر‌‌ها خواهد بود. در همین حال استان‌هایی که به عنوان پایلوت انتخاب شدند از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار هستند.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که فاز نخست پروژه GNAf در سال ۹۶ در تمامی شهر‌‌ها و روستاهای کشور اجرایی شود و گفت: تهیه اسناد بالادستی و دستورالعمل جامع از الزامات این طرح است که باید به زودی تدوین و ابلاغ شود تا همه دست اندرکاران و متولیان اجرای پروژه، از یک رویه مشخص پیروی کنند.

مدیرعامل با اشاره به تعیین تکلیف معابر بی‌نام و ساختمان‌های بدون پلاک اظهار داشت: این مهم از فاکتورهای اصلی استانداردسازی نشانی است و شهرداری‌ها و استانداری‌ها باید با جدیت این مسأله را پیگیری کنند.

مهری تحقق بهینه طرح GNAF را منوط به مشارکت و عزم جدی تمامی استان‌ها دانست و خواستار همکاری گسترده متولیان تهیه نقشه به ویژه سازمان نقشه‌برداری در زمینه تهیه نقشه‌های مورد نیاز اماکن شد.

در این جلسه مقرر شد در جلسات آتی سهم هریک از نهاد‌‌ها و دستگاه‌های متولی GNAF از اطلاعات قابل ارایه در پروژه در قالب یک پیشنهاد مشخص ارایه شود. همچنین موانع موجود در بهره‌برداری از اطلاعات و نقشه‌های تدوین شده در سازمان نقشه‌برداری، پیگیری و راهکارهای مشخص تعیین شود.

 

علاوه بر شرکت پست، شهرداری، سازمان فن‌آوری اطلاعات شهرداری تهران، استانداری‌ها، مرکز آمار ایران، سازمان‌های ثبت اسناد و املاک و نقشه‌برداری کشور، عضو کارگروه اجرای پروژه نشانی استاندارد مکانی ملی هستند.