توقف موقتی کاهش نرخ سود بانکی

رییس کانون بانک‌های خصوصی خبر داد توقف موقتی کاهش نرخ سود بانکی رییس کانون بانک‌های خصوصی از رایزنی بانک‌ها برای توقف موقتی کاهش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: از دولت، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خواسته‌ایم اجازه دهند کاهش نرخ، روند منطقی خود را طی کند. کوروش‌پرویزیان در گفت‌و‌گو با مهر […]

رییس کانون بانک‌های خصوصی خبر داد

توقف موقتی کاهش نرخ سود بانکی

رییس کانون بانک‌های خصوصی از رایزنی بانک‌ها برای توقف موقتی کاهش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: از دولت، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خواسته‌ایم اجازه دهند کاهش نرخ، روند منطقی خود را طی کند.

کوروش‌پرویزیان در گفت‌و‌گو با مهر با تأکید بر این‌که بانک‌ها فعلاً برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود ندارند، گفت: بانک‌ها به تازگی پیشنهادی برای کاهش نرخ سود نداشته‌اند و هیچ پیشنهاد جدیدی مطرح نبوده است. این در شرایطی است که در دوره قبل متأسفانه تعجیلی برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات انجام شد که عمدتاً به دلیل فشارهایی بود که به بانک‌ها وارد آمده بود.

مدیرعامل بانک پارسیان افزود: کاهش نرخ سود کاری است که باید به صورت طبیعی انجام می‌شد؛ به این معنا که کاهش نرخ سود در سپرده‌ها که اتفاق می‌افتاد، باید با یک فاصله زمانی چند ماهه اجازه داده می‌شد که نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کند؛ اما متأسفانه با تعجیل، این اجازه را ندادند و به نظر می‌رسد که بخشی از تلاطمات در بازار، ناشی از همین عجله است.

وی تصریح کرد: ما این موضوع را به مقامات مسؤول هم در دولت و هم در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار منتقل کرده و خواهش کردیم که دولت کمک کند، بازار نرخ سود سپرده و تسهیلات، روند منطقی خود را داشته باشد و فشار‌ها از روی سیستم بانکی کم‌تر شود؛ چراکه بانک‌ها تا شب آخر اجرای سپرده‌ها با نرخ ۱۸ درصد که در واقع از فردای آن، سود سپرده کاهش می‌یافت، سپرده‌هایی با نرخ بالای ۱۸ درصد را داشتند و نمی‌شود بلافاصله تعهد ایجاد کرد؛ چراکه تا یک‌سال آتی یعنی ۳۰ تیرماه ۹۶، بانک‌ها سپرده یک‌ساله ۱۸ درصد دارند که به تناسب آن، نمی‌توانند تسهیلات را با نرخ کم‌تری از آن‌چه که بود، ارایه دهند و این امکان به صورت عملی فراهم نیست و نیاز دارد که اصلاحی در آن صورت گیرد تا بانک‌ها فضا و فرصت بهتری برای خدمت پیدا کنند.

پرویزیان در پاسخ به این پرسش خبرنگار که احتمال افزایش سود بانکی در حد یک تا دو درصد وجود دارد، گفت: این‌که فضا برای افزایش نرخ سود مساعد باشد، این طور نیست؛ بلکه خوشبختانه با تدابیر بانک مرکزی و سیاست‌هایی که تدبیر کرده است، افزایش نرخ سود امکان‌پذیر نیست.

 

وی تأکید کرد: جابه‌جایی سپرده‌ها از بانک‌ها به مؤسسات غیرمجاز اگرچه وضعیت بهتری نسبت به گذشته پیدا کرده است، ولی نمی‌توان وجود آن را رد کرد.