چرا سکوی استقلالی‌‌‌ها در شهرآورد ۸۳ خالی ماند؟

چرا سکوی استقلالی‌‌‌ها در شهرآورد ۸۳ خالی ماند؟ رقابت سنتی شماره ۸۳ بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس درحالی برگزار شد که تعداد قابل توجهی از سکوهای جایگاه استقلالی‌‌‌ها خالی از تماشاگر بود. این مهم از نکات جالب توجه این دیدار بود که تاکنون هیچ دلیل رسمی برای آن اعلام نشده است. به گزارش ایسنا، شهرآورد […]

چرا سکوی استقلالی‌‌‌ها در شهرآورد ۸۳ خالی ماند؟

رقابت سنتی شماره ۸۳ بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس درحالی برگزار شد که تعداد قابل توجهی از سکوهای جایگاه استقلالی‌‌‌ها خالی از تماشاگر بود. این مهم از نکات جالب توجه این دیدار بود که تاکنون هیچ دلیل رسمی برای آن اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، شهرآورد ۸۳ پایتخت با تساوی بدون گل به پایان رسید، ولی همچنان یک سؤال قابل‌توجه درباره این بازی باقی‌مانده است و آن هم این‌که چرا حدود ۶ جایگاه متعلق به هواداران استقلال خالی از تماشاگر بود. سؤالی که با طرح فرضیه‌های احتمالی مختلف درصدد پاسخ به آن هستیم.

فرض اول

هواداران استقلال بلیت نخریدند یا این‌که بلیت خریده بودند ولی جمع قابل‌توجهی از آن‌‌ها به یک‌باره قید حضور در ورزشگاه آزادی را زدند.

تقویت فرضیه: هواداران استقلال به دلیل نتایج ضعیف اخیر این تیم، علاقه‌ای نداشتند به ورزشگاه بیایند چراکه نگران بودند نتیجه بازی به ضررشان تمام شود.

تضعیف فرضیه: دربی همیشه حساسیت دارد و هواداران دو تیم در بد‌‌ترین شرایط هم در استادیوم حاضر می‌شوند. این مسأله در تاریخچه دربی‌‌‌ها قابل مشاهده است. از سویی تعداد سکوهای خالی مربوط به استقلالی‌‌‌ها خیلی بیش‌تر از حد انتظار بوده است. از طرفی به سختی می‌توان باور کرد بخشی از استقلالی‌‌‌ها بلیت خریده باشند ولی به استادیوم نیامدند.

فرض دوم

سازمان لیگ و سایت خریداری بلیت با اشتباهات سیستمی روبه رو شده بوده و به اشتبا‌‌ه اعلام شده که بلیت‌‌‌ها تمام شده است. از طرفی براساس اعلام بلندگوی استادیوم آزادی ۷۵ هزار هوادار این بازی را از نزدیک تماشا کردند و این درحالی است که گفته می‌شد ۸۰ هزار تماشاگر می‌توانند بازی را از نزدیک تماشا کنند و به نظر می‌رسد ۵ هزار جای خالی متعلق به استقلالی‌‌‌ها بوده باشد و همه این‌‌‌ها درحالی است که اکثر سایت‌های خبری چند روز قبل از دربی اعلام کرده بودند بلیت دربی ۸۳ به پایان رسیده است.

تقویت فرضیه: تصور کنید که چیزی حدود ۷۰ هزار بلیت فروخته شده ولی سیستم در محاسبه جایگاه‌ها دچار اشکال شده و نتوانسته به صورت دقیق تعداد جایگاه‌ها را پیش‌بینی کند و براساس آن بلیت‌فروشی کند. از طرفی این مسأله هم محتمل است که به اشتبا‌‌ه سکوهایی که بلیت‌فروشی نشده‌اند در جایگاه‌های استقلالی واقع شده‌ باشند.

تضعیف فرضیه: به نظر بعید است که اخلال سیستمی در سایت فروش بلیت ایجاد شده باشد، چون این سامانه مدت زیادی است فعالیت می‌کند و از طرفی سازمان لیگ فرض مذکور را تأیید نکرده است. همچنین بسیار دور از ذهن است که سازمان لیگ به عنوان یکی از متولیان امر فوتبال ایران، بخواهد به صورت رنگی به دربی نگاه کند و جانبداری از یک تیم را داشته باشد.

فرض سوم

بخشی از هواداران پرسپولیس بعد از این‌که با پر شدن جایگاه‌های مربوط به خودشان روبه‌رو شده‌اند، با امید به این‌که در صورت خرید بلیت جایگاه‌های استقلالی، می‌توانند سکوهای بیش‌تری را از آن خود کنند، اقدام به خرید بلیت سکوهای استقلالی‌ کرده‌اند. با این‌حال آن‌‌ها بعد از ورود به ورزشگاه آزادی به سمت سکوهای تیم پرسپولیس هدایت شدند و آن‌چه که مدنظر آن‌‌ها بود رخ نداد تا جایگاه‌های استقلالی خالی بماند.

تقویت فرضیه: پیش‌تر دیده شده که هواداران یک تیم به امید قراردادن مسؤولان برگزاری بازی در عمل انجام شده، اقدام به خرید بلیت بیش‌تر یا حضور بیش‌تر داشته‌اند. این امر در برخی بازی‌های تراکتورسازی در تهران مشاهده شده است.

تضعیف فرضیه: مستندی در رابطه با این‌که پرسپولیسی‌‌‌ها در صفحات مجازی و هواداری یکدیگر را به خرید بلیت جایگاه‌های استقلال تشویق کرده باشند، وجود ندارد.

فرض چهارم

قرار شده که ۷۰ هزار بلیت فروخته شود اما نفروختن ۵ هزار بلیت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که برایش جایگاه تعیین نشده و در این میان و براساس اولویت پرسپولیسی‌های بیش‌تری نسبت به استقلالی‌‌‌ها اقدام به خرید بلیت کرده‌اند و در نهایت ۵ هزار بلیتی که قرار بوده فروخته نشود از جایگاه استقلالی‌‌‌ها فروش نرفته و عملاً کاهش فروش بلیت دربی برای حفظ امنیت ورزشگاه، متوجه استقلالی‌‌‌ها شده است، چرا که آن‌‌ها رغبت کم‌تری برای رفتن به استادیوم داشته‌اند و در عوض پرسپولیسی‌های بیش‌تری توانسته‌اند در میان دارندگان ۷۰ هزار بلیتی قرار بگیرند که می‌توانستند به آزادی بروند.

تقویت فرضیه: نتایج نامطلوب استقلال در آغاز لیگ و دلخوری هواداران از نتیجه دربی ۸۲ شرایطی را رقم زده که استقلالی‌‌‌ها علاقه‌ای برای خرید بلیت و رفتن به آزادی نداشته‌اند.

تضعیف فرضیه: آیا واقعاً سازمان لیگ برنامه مشخصی برای جایگاه‌هایی که قرار بوده به فروش نرود، نداشته‌ و به صورت کلی قرار بوده ۵ هزار بلیت به فروش نرود. آن هم بدون این‌که بدانند برای کدام جایگاه است؟

 

گفتنی است، خالی ماندن بخش قابل توجهی از سکوهای استقلالی مسأله مهمی است که باید پاسخی برای آن پیدا کرد. شاید بهتر باشد سازمان لیگ فوتبال ایران نسبت به این مسأله بررسی‌ انجام داده و نتیجه را به اطلاع هواداران فوتبال برساند.