همکاری وزارت علوم و صمت در ایجاد کنسرسیوم‌های فناوری

مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت، از انعقاد تفاهم‌نامه بزرگ با وزارت علوم خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری است. به گزارش مهر، علی بابایی؛ در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با اشاره به نام‌گذاری سال‌جاری به نام سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین از […]

مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت، از انعقاد تفاهم‌نامه بزرگ با وزارت علوم خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری است. به گزارش مهر، علی بابایی؛ در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با اشاره به نام‌گذاری سال‌جاری به نام سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین از ایجاد ستاد کارگروه مشترک میان وزارتخانه‌های صمت و علوم خبر داد تا برنامه‌هایی در راستای این نام‌گذاری برگزار شود. وی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری، کاهش قیمت، افزایش کیفیت، حفظ محیط‌زیست و توسعه صادرات را از برنامه‌های وزارت صمت در سال دانش‌بنیان ذکر کرد و ادامه داد: به منظور ارتقاء و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در بنگاه‌های اقتصادی نیاز است تا بخش تحقیق و توسعه در این بنگاه‌ها شکل بگیرد و تا این بخش ایجاد نشود، ظرفیت جذبی در حوزه فناوری در این بنگاه‌های صنعتی ایجاد نخواهد شد. بابایی؛ با تأکید بر اینکه بسیاری از بنگاه‌های صنعتی درک درستی از تحقیق و توسعه ندارند، اظهار کرد: برای این منظور پروژه‌های پیشران نظیر توسعه حمل‌ونقل الکترونیکی و خودران، هوشمند‌سازی اکتشاف و بهره‌برداری از معادن ایران، توسعه فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک، توسعه فناوری‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند و هوش‌مصنوعی، توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی، افزایش عمق ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی توسعه فناوری نوین در حمل‌ونقل هوایی توسعه فناوری‌های، نوین مرتبط، با صنایع فرهنگی و خلاق توسعه فناوری نوین در صنایع غذایی در نظر گرفته شده است. به گفته وی، قرار است با مشارکت بخش‌های صنعتی و دانشگاهی این پروژه‌های پیشران تعریف شده، اجرایی شود و سرریز این طرح‌‌ها به سایر حوزه‌ها رسوخ خواهد کرد. مدیر کل دفتر فناوری و نوآوری وزارت صمت، خاطرنشان کرد: این وزارتخانه ابزارهای تشویقی چون تخصیص ارز، شهرک‌های صنعتی و منشورهای بیمه‌ای در اختیار دارد تا بنگاه‌های بزرگ را به سمت بهره‌گیری از فناوری حرکت کنند.

اقدامات وزارت صمت برای توسعه دانش‌بنیان در کشور

بابایی؛ به بیان اقدامات وزارت صمت در سال دانش‌بنیان پرداخت و گفت: تصویب آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان صمت اولین گام ما در این حوزه بوده است. وی اضافه کرد: بزرگ‌ترین گلوگاه اقتصاد دانش‌بنیان، درگیر نبودن بخش تقاضا به فناوری است و این عدم اتصال میان عرضه و تقاضای فناوری، باعث شده تا بنگاه‌های صنعتی نیازهای واقعی خود را ارایه ندهند از این‌رو برای هر دستگاهی که وارد فناوری شود ابزارهای تشویقی در نظر گرفته‌ایم‌. بابایی؛ انعقاد تفاهم‌نامه بزرگ با وزارت علوم را از دیگر اقدامات وزارت صمت ذکر کرد و یادآور شد: این تفاهم‌نامه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری است و طبق آن در برخی از حوزه‌های فناوری، کنسرسیوم‌هایی شکل گرفته است. به گفته وی، این کنسرسیوم‌‌ها دارای شش ضلع بنگاه‌های اقتصادی، مشتریان و بازار، شرکت دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها، تأمین‌کنندگان زیرساخت و نهادهای مالی است.

ایجاد کنسرسیوم‌های فناوری

مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت، با تأکید بر اینکه تاکنون ۲۵ کنسرسیوم تشکیل شده است، گفت: توسعه فناوری و صنعتی هالوفایبر پزشکی و صنعتی از جمله این کنسرسیوم‌‌ها است؛ چرا که سالی ۹ میلیارد تومان واردات هالوفایبر‌ها برای بیماران دیالیزی به کشور داریم. وی آنالیز تصاویر پزشکی مبتنی بر هوش‌مصنوعی و سامانه‌های PACS را از دیگر کنسرسیوم‌های تشکیل شده نام برد و خاطر نشان کرد: دقت تشخیص از چالش‌های حوزه پزشکی است که با استفاده از هوش‌مصنوعی، دقت تشخیص ارتقاء یافته و سرریز این فناوری در مناطق محروم خواهد بود. به گفته وی دانشگاه‌های امیرکبیر و شهید بهشتی از اعضای این کنسرسیوم به شمار می‌روند. به گفته وی، سایر کنسرسیوم‌‌ها به این شرح است: طراحی و ساخت دامپ تراک معدنی با مشارکت دانشگاه شریف، طراحی و ساخت تراشه میکروکنترلر برای کاربردهای صنعتی با مشارکت دانشگاه تبریز، ساخت پرینتر سه‌بعدی تصویری برای تولید قطعات هواپیما با مشارکت دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و مالک اشتر، تولید سوآپ تشخیص سریع آلودگی میکروبی با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس.