لزوم حمایت جدی از تعاونی‌‌ها

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد بخش تعاون منوط به کوچک شدن بخش‌های دولتی است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سیدحمید کلانتری اظهار کرد: باید ببینیم در کشورهایی که تعاون به جایگاه مناسبی رسیده چه کارهایی صورت گرفته است. وی با بیان این‌که مشکل بخش تعاونی پیش از آن‌که به دولت یا […]

 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد بخش تعاون منوط به کوچک شدن بخش‌های دولتی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سیدحمید کلانتری اظهار کرد: باید ببینیم در کشورهایی که تعاون به جایگاه مناسبی رسیده چه کارهایی صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که مشکل بخش تعاونی پیش از آن‌که به دولت یا مجلس برگردد به رفتارهای تاریخی و مسایل فرهنگی مربوط می‌شود، گفت: پس از این‌که نقش نفت در اقتصاد ما پررنگ شد و از سال ۵۲ به بعد که گرایش اقتصادی دولت به سمت اقتصاد دولتی رفت توجه به بخش‌های مبتنی بر مشارکت مردم از قبیل تعاونی‌‌ها کم رنگ شد.

معاون وزیر تعاون بر تقویت فرهنگ کار و تعاون تأکید کرد و گفت: برای حل ریشه‌ای مسایل باید جایگاه دولت محدود و جایگاه مردم تقویت شود.

کلانتری گفت: ما ۱۱۰ گرایش اقتصادی و شغلی می‌توانیم داشته باشیم که از طریق تعاونی‌‌ها اداره شود اما هم اکنون در بحث جایگاه تعاون با نوعی بدفهمی مواجه هستیم.

وی افزود: خود تعاونی‌‌ها هم به شبکه خودشان بی‌توجهند و فکر می‌کنند اگر دولت به آن‌‌ها کمک نکند باید فعالیتشان را متوقف کنند.

کلانتری با بیان این‌که متأسفانه ذهنیت جامعه به تعاون فقط به تعاونی‌های مصرف منحصر شده است، گفت: اگر قرار باشد در حوزه توسعه تعاون بخواهیم شفاف‌تر صحبت کنیم باید تعاونی در بخش افزایش بهره‌وری و عدالت اجتماعی نقش پیدا کند.

وی افزود: هم اکنون ساده‌‌ترین و ارزان‌‌ترین نوع اشتغال، اشتغال دولتی است.

کلانتری رشد بخش تعاون را منوط به کوچک شدن بخش‌های دولتی یا خصوصی خواند و گفت: تعاونی‌‌ها باید توانمند شوند.

حسین رحمانی‌نیا، عضو هیأت رییسه اتاق تعاون ایران هم گفت: دولت به بخش تعاون حس خوبی ندارد و آن‌قدر که از بخش خصوصی می‌گوید از تعاون سخن به میان نمی‌آورد.

وی افزود: حل مسایل بخش تعاون نیازمند عزم و اراده جدی است و نظام و دولت باید در این باره منسجم‌تر عمل کنند.

وی بر توانمند‌سازی هرچه بیش‌تر بخش تعاون تأکید کرد و گفت: در دنیا مدل تعاون رو به جلو است و به عنوان اقتصاد مشارکتی در دانشگاه‌هایشان تدریس می‌شود.

رحمانی‌نیا با بیان این‌که متأسفانه دولت نسبت به تعاون حس خوبی ندارد، گفت: تعاون در دل بخش خصوصی وجود ندارد بلکه براساس قانون اساسی تعاون مقدم بر بخش خصوصی است.

عضو اتاق تعاون ایران افزود: به تعاونی‌‌ها نباید به عنوان ناپدری و نافرزندی نگاه کرد و باید مشوق‌هایی داشته باشیم تا مردم با علاقه به سمت تعاونی بیایند و نباید کاری کرد مردم از تعاون زده شوند.

ارسلان قاسمی مدیرعامل تعاونی‌های آبزیان نیز گفت: چرا به بخش تعاون اجازه نمی‌دهند در حوزه پولی‌ و مالی به صورت رسمی وارد شود و چرا تعاونی‌‌ها نمی‌توانند صرافی داشته باشند.

قاسمی افزود: بخش تعاون می‌خواهد در بازاری رقابت کند که رقبایش صاحب بانک هستند و در بورس حضور دارند.

وی با اشاره به این‌که هم اکنون عمده تمرکز بخش تعاون ما مربوط به بخش کشاورزی است، گفت: بخش تعاون هم در ایجاد اشتغال و هم در ارتقا تولید نقش قابل توجهی دارد.

قاسمی ادامه‌ داد: وزارت جهادکشاورزی برای خودش سازمان تعاون دارد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم خودش بخشی به عنوان تعاون دارد که از این مدیریت دوگانه همیشه آسیب دیده‌ایم.

مدیرعامل تعاونی‌های آبزیان گفت: متأسفانه نگاه همه دولت‌‌ها به مقوله تعاون مانند نخود و لوبیافروشی است و آن‌‌ها ‌هیچ اعتقادی ندارند که تعاون می‌تواند مشکلات کشور را حل کند.

وی گفت: تعاونی‌‌ها کم‌ترین بدهی را به سیستم بانکی دارند و این شفاف بودن اقتصاد تعاونی را نشان می‌دهد.

قاسمی گفت: براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران ۸۰ درصد اقتصاد ما دولتی و خصولتی است و۲۰ درصد میان بخش تعاون و خصوصی تقسیم شده است.

وی افزود: محدودیت‌های فراوانی بر سر راه تعاون وجود دارد و ما هنوز در کشور یک بانک تعاون خصوصی نداریم و بانک توسعه تعاون هم شرکت سهامی خاص است نه تعاونی.

 

قاسمی گفت: بانک مرکزی هم مخالف حضور تعاون در بازارهای پولی و مالی است.