روسیه گاز صادراتی خود را به مزایده می‌گذارد

روسیه گاز صادراتی خود را به مزایده می‌گذارد ورود ال.ان.جی آمریکا و قطر به بازار اروپا و کاهش تقاضای گاز این قاره، موجب شده است روسیه برای حفظ این بازار، فروش گاز خود را به مزایده بگذارد. به گزارش ایسنا، در دهه‌های گذشته خرید و فروش گاز اروپا در قالب قراردادهای بلندمدت انجام می‌شده است […]

روسیه گاز صادراتی خود را به مزایده می‌گذارد

ورود ال.ان.جی آمریکا و قطر به بازار اروپا و کاهش تقاضای گاز این قاره، موجب شده است روسیه برای حفظ این بازار، فروش گاز خود را به مزایده بگذارد.

به گزارش ایسنا، در دهه‌های گذشته خرید و فروش گاز اروپا در قالب قراردادهای بلندمدت انجام می‌شده است که این قرارداد‌‌‌ها عموماً به نفع صادرکنندگان گاز به ویژه روسیه بوده است. دلیل اصلی این امر، محدود بودن گزینه‌های تأمین گاز برای بازار اروپا بوده است.

در سال‌های اخیر کشورهای اروپایی تلاش کرده‌اند تا با استفاده از بازار اشباع شده گاز، اولاً سبد واردات گاز خود را به کمک واردات از صادرکنندگان جدید مانند آمریکا و استرالیا متنوع کنند و ثانیاً با استفاده از این فرصت، انعطاف‌پذیری خود را در قراردادهای بلندمدت بالا ببرند. طی یک سال گذشته یکی از دلایل کاهش قیمت گاز در اروپا نیز همین موضوع عنوان شده است.

هفته گذشته شرکت گازپروم روسیه بزرگ‌‌‌‌ترین شرکت روسی فعال در حوزه انرژی که ۳۰ درصد گاز اروپا را تأمین می‌کند یک دوره مزایده فروش گاز را برای تجار و مصرف‌کنندگان این بازار برگزار کرده است. به عقیده‌ بسیاری از کارشناسان، این اولین نشانه‌ی تغییر زمین بازی در بازار گاز اروپا به نفع خریداران است. حال سؤال اینجاست که چرا شرکت گاز پروم، فروش گاز به این روش را آغاز کرده است؟

در سال‌های اخیر روسیه تلاش کرده است به منظور افزایش تمایل خریداران به عقد قراردادهای بلندمدت، با ارایه تخفیف قیمتی، قراردادهای خود را جذاب‌تر کند. این اقدام روسیه به دلیل عرضه ال.ان.جی تأمین‌کنندگانی نظیر قطر، استرالیا و آمریکا به بازار اروپا و تهدید شدن انحصار روسیه بر این بازار بوده است. به همین دلیل روسیه تنها به ارایه تخفیف قیمتی در قرارداد‌‌‌ها اکتفا نکرده و اقدام به فروش گاز خود در قالب مزایده کرده است.

مدیراجرایی شرکت گاز پروم نیز بر این موضوع تأکید کرده است و طی مصاحبه‌ای بیان داشته است: این مزایده فروش گاز، پاسخی به تغییرات بازار در اروپا است. همچنین معاون مدیرعامل این شرکت در سپتامبر گذشته گفته است: طی دو سال آینده فروش گاز خود به صورت مزایده را به ۱۰ درصد افزایش خواهیم داد.

 

بازار گاز اروپا همواره به عنوان یک بازار مهم به لحاظ اقتصادی و به ویژه ژئوپلتیک برای روسیه مطرح بوده است. بنابراین روسیه همواره تلاش کرده‌‍ است تا انحصار خود را در این بازار حفظ کند. در حال حاضر با توجه به افزایش عرضه گاز در سطح جهان و در نتیجه افزایش تأمین‌کنندگان بالقوه گاز بازار اروپا به ویژه قطر، آمریکا و استرالیا، روسیه در تلاش است تا با جذاب‌تر کردن قراردادهای صادرات گاز و استفاده از روش‌های مختلفی نظیر مزایده فروش بتواند سلطه خود بر بازار اروپا را حفظ کند. علی‌رغم تلاش‌های روسیه، به نظر می‌رسد با توجه به سیاست راهبردی اتحادیه اروپا مبنی بر کاهش وابستگی به گاز روسیه و از طرف دیگر سیاست آمریکا برای تنوع بخشی به سبد واردات اروپا به عنوان متحد راهبردی خود، با ورود ال.ان.جی ارزان آمریکا به بازار اروپا، انحصار روسیه بر این بازار به شدت تضعیف خواهد شد.